منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های مفید؟

آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های مفید؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آشنایی با فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های مفید؟

کارگزاری مفید با داشتن 8 صندوق سرمایه گذاری، سطوح مختلفی از ریسک پذیری را در نظر گرفته است. این 8 صندوق در قالب چهار صندوق سهامی، یک صندوق مختلط، دو صندوق با درآمد ثابت و یک صندوق مبتنی بر سکه طلا اداره می شوند. بنابراین ابزارهای مختلفی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

عموم مردم می توانند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند. اما یکی از اساسی ترین سوالاتی که همواره از سوی علاقه مندان به سرمایه گذاری در این صندوق ها مطرح می شود این است که “روند سرمایه گذاری در این صندوق ها چگونه است؟”

در متن زیر به این سوال پاسخ خواهیم داد.

قبل از شروع فرآیند سرمایه گذاری در صندوق ها به نکته زیر توجه کنید

انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک وجود دارد. 3 دسته اصلی آن عبارتند از: صندوق های صاحبان سهام، مختلط و با درآمد ثابت. صندوق های شاخص پیشتاز، معتز، امید توسعه، حامی، نامی، عیار و اطلس، صندوق های سرمایه گذاری سودمندی هستند که سازوکار آنها بر اساس روش سرمایه گذاری و تقسیم سود با یکدیگر متفاوت است.

فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک

نحوه خرید و فروش سهام صندوق های سرمایه گذاری بر اساس صدور و ابطال وجوه یا صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) به شرح زیر است:

1. فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بر اساس صدور و ابطال:

صندوق های «پیشتاز»، «ممتاز»، «پیشرو»، «عمید تصاحب» و «نامی» از این قبیل اند. برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید مراحل زیر را طی کنید:

 • .باز کردن یک حساب کاربری
  اولین قدم در فرآیند سرمایه گذاری در کلیه صندوق ها افتتاح حساب نزد یک واسطه مفید است. برای این کار کافی است با مراجعه به وب سایت کارگزاری مفید حساب باز کنید. سیستم ثبت نام کارگزار مفید شما را از طریق مراحل مختلف برای یک تجربه راحت راهنمایی می کند.
 • سپرده گذاری کنید و به شعبه نزدیک شوید
  پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید، متقاضیان باید با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری و ارائه فیش واریزی به کارکنان شعبه، واحدهای صندوق را به حساب های بانکی صندوق سپرده صادر کنند.
 • تکمیل فرم صدور و دریافت رسید آن
  در این مرحله کافی است فرم درخواست صدور واحدهای سرمایه گذاری را پر کرده و به همراه مدارک هویتی خود به مدیر شعبه تحویل داده و در نهایت رسید صدور درخواست خود را دریافت نمایید.
 • بازپرداخت مبلغ اضافی واریز شده توسط کارگزار به حساب بانکی کاربر
  در مرحله نهایی، بسته به مبلغ واریز شده توسط متقاضی به حساب بانکی صندوق و قیمت انتشار هر واحد، تعداد مشخصی واحد برای شما صادر می‌شود و مابقی مبلغ (هزینه صدور) به سرمایه‌گذار بازگردانده می‌شود. حساب بانکی.

نکاتی که باید در مورد فرآیند صدور و لغو بدانید

 1. واریز باید از حساب شخصی سرمایه گذار (حتی برای افراد زیر 18 سال) به حساب صندوق انجام شود و این حساب نمی تواند حساب مشترک باشد.
 2. نرخ صدور و ابطال برای هر روز کاری در روز کاری بعد تعیین می شود.
 3. در صورتی که واریز از طریق دستگاه کارتخوان موجود در شعب صورت پذیرد، دو روز پس از ارائه فیش وجه و در صورت واریز در بانک و یا در بانک به صورت مستقیم به حساب صندوق، موضوع به نرخ روز انجام می شود.بعد از ارائه فیش، کاری انجام می شود.
 4. با وجود اینکه طبق قانون فرآیند پرداخت ابطال وجه می تواند تا 7 روز کاری به طول انجامد، اما کارگزاری مفید معمولاً 3 روز کاری پس از ثبت درخواست ابطال وجه، پرداخت را انجام می دهد.

2. فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های ETF:

صندوق های اطلس و عیار صندوق های کارگزاری مفیدی هستند. فرآیند سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF بسیار ساده تر است.

متقاضیان برای خرید سهام صندوق های ETF باید کد بورسی داشته باشند و به سامانه های آنلاین شرکت های کارگزاری مراجعه کنند. سهام ETF مانند سهام عادی در بازار خرید و فروش می شود.

نام کافی است نقشه اطلس یا عیار سیستم های معاملات آنلاین را جستجو کنید و واحدهای این صندوق ها را به عنوان نمادهای دیگر خریداری کنید.

3. فرآیند سرمایه گذاری در صندوق حمایت:

برای سرمایه گذاری در صندوق “حامی مالی” علاوه بر این، کافی است با یک واسطه مفید حساب باز کنید.

به بیان دقیق‌تر، برای فعال‌سازی طرح اسپانسرینگ، لازم است در هنگام احراز هویت آفلاین در سامانه افتتاح حساب کارگزار مفید، قرارداد مربوط به این طرح تایید شود.

سرمایه گذاری در صندوق حامی بسیار آسان است. پس از تایید قرارداد اسپانسر، پول کاربر با بارگذاری حساب معاملاتی در صندوق حامی سرمایه گذاری می شود.

نکاتی که بهتر است مرور کنید

 • کارگزاری مفید با 8 صندوق سرمایه گذاری انواع وجوه را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. همه افراد با سطوح مختلف تحمل ریسک می توانند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند.
 • نحوه خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری سودمند با یکدیگر متفاوت است.
 • اگر کد سهام دارید و احراز هویت Sejam را انجام داده اید، باید قبل از انجام هر کاری حساب کاربری خود را با یک کارگزاری مفید ایجاد کنید.
 • پس از افتتاح حساب در کارگزاری مفید، واریز وجه و مراجعه به شعبه، پرکردن فرم صدور و دریافت رسید آن و عودت مبلغ مازاد واریز شده توسط کارگزار به حساب بانکی کاربر، سه مرحله نهایی فرآیند سرمایه گذاری در وسایل است. بر اساس صدور و ابطال