منو سایت

آیا رکود جهانی در راه است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آیا رکود جهانی در راه است؟

پیشنهاد از طریق پیامک

رکود جهانی است، داره میاد؟

تنها دو سال پس از رکود جهانی 2020 ناشی از همه‌گیری کرونا، اقتصاد جهانی بار دیگر با چالش‌های دشواری مواجه شده است. با کاهش شدید رشد اقتصادی، ترس از رکود جهانی قریب الوقوع در حال افزایش است. با توجه به اینکه تورم در بسیاری از کشورها به بالاترین حد خود در چند دهه اخیر رسیده است. بحران های تورمی نیز در حال افزایش است.

با حمله روسیه به اوکراین که چالش‌های عرضه موجود را تشدید کرده و نوسانات را در بازارهای کالا افزایش داده است، این تنش‌های ژئوپلیتیکی سایه‌ای طولانی بر چشم‌انداز رشد جهانی انداخته است. علاوه بر این، افزایش هزینه‌های استقراض جهانی فشارهای مالی را بر بسیاری از بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه (EMDE) افزایش داده است. بازارهایی که بدهی آنها در چند دهه گذشته با سریع ترین سرعت در نیم قرن اخیر رشد کرده است، تحت فشار قرار گرفته اند.

از آغاز سال 2023، کاهش سریع چشم‌انداز رشد اقتصادی، همراه با افزایش تورم و تشدید تأمین مالی، بحث در مورد احتمال رکود جهانی و بحران در تولید ناخالص داخلی سرانه جهانی را تشدید کرده است (شکل 0.A). بر اساس بینش های به دست آمده از رکودهای جهانی قبلی، این مطالعه یک تحلیل سیستماتیک از تحولات اخیر در فعالیت ها و سیاست های اقتصادی و همچنین برآوردهای مبتنی بر مدل از نتایج احتمالی اقتصاد کلان کوتاه مدت ارائه می دهد.

آیا رکود جهانی در راه است؟

شکل الف) اجماع جهانی در مورد پیش بینی رشد جهانی بر اساس تولید ناخالص داخلی به دلار آمریکا بر اساس 86 کشور و اجماع جهانی در مورد پیش بینی تورم بر اساس میانگین 83 کشور است. آخرین مشاهده مربوط به اوت 2022 است.

پیش‌بینی اجماع جهانی برای رشد جهانی در سال‌های 2022 و 2023 از ابتدای سال به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اگرچه این پیش‌بینی‌ها به رکود جهانی در سال‌های 2022-2023 اشاره نمی‌کنند، اما تجربه رکودهای قبلی نشان می‌دهد که حداقل دو رویدادی که در ماه‌های اخیر رخ داده یا ممکن است در جریان باشد، احتمال رکود جهانی را در آینده نزدیک افزایش می‌دهد. یعنی اولاً، تمام رکودهای قبلی جهانی از سال 1970 در واقع قبل از کاهش شدید رشد جهانی در سال قبل رخ داده است، درست همانطور که اخیراً اتفاق افتاد (شکل 0.B). دوم، تمام رکودهای جهانی قبلی با کاهش شدید رشد یا بحران های آشکار در چندین اقتصاد بزرگ همراه بوده است.

آیا رکود جهانی در راه است؟

شکل B) رشد تولید ناخالص داخلی جهانی حول پنج رکود جهانی و همچنین در آخرین دوره بر اساس داده های فصلی. رکود جهانی گذشته گستره پنج رکود جهانی را نشان می دهد (یعنی 1975، 1982، 1991، 2009، و 2020)، و زمان “t” نشان دهنده شروع رکودهای جهانی مربوطه است: به ترتیب 1974Q1، 1981Q4، 1990Q20، 1990Q20، 3. . برای 2022-23، زمان ‘t’ نشان دهنده Q1 سال 2023 است. داده های بین t-3 و t-1 در سال 2022-23 (یعنی Q2 2022 تا Q4 2022) از اجماع جهانی پیش بینی های فصلی برای رشد در 45 کشور محاسبه شده است.

علیرغم کندی فعلی رشد جهانی، تورم در بسیاری از کشورها به بالاترین سطح خود در دهه‌های اخیر رسیده است. بسیاری از کشورها برای جلوگیری از خطرات تورم طولانی و بالا و در شرایط محدودیت فضای تامین مالی از حمایت های پولی و مالی چشم پوشی می کنند. در نتیجه، اقتصاد جهانی در یکی از همزمان‌ترین دوره‌های بین‌المللی سخت‌گیری سیاست‌های پولی و مالی در پنج دهه اخیر قرار دارد (شکل 0.C).

این اقدامات سیاستی برای مهار فشارهای تورمی ضروری هستند، اما اثرات ترکیبی آنها می تواند منجر به اثرات بزرگتر از حد انتظار از هر دو سخت شدن شرایط مالی و بدتر شدن کندی رشد اقتصادی شود. این تشدید همزمان سیاست‌ها در تضاد با سیاست‌های اتخاذ شده در دوران رکود بزرگ 1975 است، اما مشابه سیاست‌های اجرا شده قبل از رکود سال 1982 است. درس مهمی که از این دو قسمت می‌توان گرفت این است که برای مهار فشارهای تورمی کاهش هزینه های تولید برای مداخلات سیاسی، انجام اصلاحات لازم و به موقع در سیاست های فعلی بسیار ضروری است.

آیا رکود جهانی در راه است؟

شکل C میانگین سه ماهه تعداد نرخ بهره در طول ماه برای 38 کشور، از جمله منطقه یورو، افزایش و کاهش می یابد. آخرین مشاهده مربوط به اوت 2022 است.

سه سناریو برای اقتصاد جهانی طی دوره 2022 تا 2024 با استفاده از یک مدل در مقیاس بزرگ برای کشورهای مختلف تجزیه و تحلیل شده است (شکل 0.D).

سناریوی اول سناریوی اصلی است، با اجماع جهانی از رشد اخیر و پیش‌بینی‌های تورم نشان می‌دهد که سیاست‌های پولی سخت تعیین‌شده ممکن است برای کاهش به موقع تورم کافی نباشد.

سناریوی دوم یک رکود شدید و یک حرکت صعودی در انتظارات تورمی را فرض می‌کند که سیاست‌های پولی سختگیرانه‌ای را که همزمان توسط بانک‌های مرکزی بزرگ جهان اجرا می‌شوند، تقویت می‌کند. در این سناریو، اگرچه اقتصاد جهان در سال 2023 از رکود اجتناب خواهد کرد، اما در بقیه افق پیش بینی، رکود شدیدی را بدون از سرگیری تورم پایین تجربه خواهد کرد.

سناریوی سوم رکود جهانی است. در این سناریو، افزایش بیشتر در نرخ‌های بهره منجر به افزایش شدید قیمت‌گذاری مجدد ریسک در بازارهای مالی جهانی می‌شود و منجر به رکود جهانی در سال 2023 می‌شود (شکل 0.E). اگر کاهش فزاینده تولید جهانی به رکود تبدیل شود، اقتصاد جهانی می تواند خود را با کاهش دائمی بزرگتر تولید نسبت به روندهای پیش از همه گیری مواجه کند (شکل 0.F). این پیامدهای بسیار جدی‌تری برای چشم‌انداز رشد بلندمدت بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه خواهد داشت که قبلاً تحت تأثیر رکود جهانی ناشی از همه‌گیری 2020 قرار گرفته‌اند.

رکود جهانی

رکود جهانی

رکود جهانی

شکل D,E) این سناریوها (پایه، رکود شدید و رکود جهانی) با استفاده از مدل اقتصاد جهانی Oxford Economics ایجاد شده و به صورت مقادیر در سال 2022 برابر با 100 و مقادیر برای سال قبل از هر رکود جهانی بیان می شوند. به عنوان مثال 1974 برای رکود جهانی 1975 و 2019 برای رکود جهانی 2020) برابر با 100 است.

آیهان کوزه، معاون رشد عادلانه بانک جهانی، گفت: «سخت‌تر شدن اخیر سیاست‌های پولی و مالی احتمالاً در کاهش تورم مفید خواهد بود.» «اما از آنجایی که این قوانین به طور همزمان در بین کشورها اعمال می‌شود. آنها ممکن است برای محدود کردن شرایط مالی و کاهش رشد جهانی با هم عمل کنند.»

این مطالعه نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی باید به تلاش‌های خود برای کنترل تورم ادامه دهند و این می‌تواند بدون ایجاد رکود جهانی انجام شود. اما این امر مستلزم اقدامات هماهنگ زیر توسط سیاستمداران مختلف است:

بانک های مرکزی
آنها باید با حفظ استقلال خود، تصمیمات سیاسی خود را به وضوح بیان کنند. این می تواند به تثبیت انتظارات تورمی و کاهش میزان انقباض مورد نیاز کمک کند. در اقتصادهای پیشرفته، بانک های مرکزی باید اثرات فرامرزی تشدید سیاست پولی را در نظر بگیرند. در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه، آنها نیاز به تقویت قوانین احتیاط کلان و ایجاد ذخایر ارزی دارند.

مقامات مالی
ضمن اطمینان از سازگاری قوانین با اهداف سیاست پولی، لغو اقدامات حمایتی مالی باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. انتظار می‌رود سهم کشورهایی که در سال آینده سیاست‌های مالی را سخت‌تر می‌کنند به بالاترین سطح خود از اوایل دهه 1990 برسد که می‌تواند اثرات سیاست پولی بر رشد اقتصادی را تشدید کند. همچنین سیاست گذاران باید برنامه های مالی میان مدت معتبری را اجرا کنند و به خانواده های آسیب پذیر کمک های هدفمند ارائه کنند.

سایر سیاست گذاران اقتصادی
آنها باید به مبارزه با تورم بپیوندند – به ویژه با برداشتن گام های قاطع برای تقویت زنجیره های عرضه جهانی. که شامل موارد زیر است:

کاهش محدودیت های بازار کار
اقدامات سیاستی باید به افزایش مشارکت نیروی کار و کاهش فشار قیمت کمک کند. سیاست های بازار کار می تواند جابجایی کارگران بیکار را تسهیل کند و از رکود جهانی جلوگیری کند

افزایش عرضه جهانی کالا.
هماهنگی جهانی می تواند کمک زیادی به افزایش منابع غذایی و انرژی کند. از نظر انرژی، سیاستمداران باید انتقال به منابع انرژی کم کربن (انرژی های پاک) را تسریع کنند و از اقداماتی برای کاهش مصرف انرژی اطمینان حاصل کنند.

تقویت بازارهای مالی جهانی
سیاستگذاران باید برای کاهش تنگناها در زنجیره تامین جهانی با یکدیگر همکاری کنند. آنها باید نظم اقتصادی مبتنی بر قوانین بین المللی را حفظ کنند، نظمی که از حمایت از تولید داخلی محافظت کند و از اختلال و تکه تکه شدن بازارهای مالی جلوگیری کند و از رکود جهانی جلوگیری کند.

بنابراین مسیر باریکی پیش روی سیاستگذاران قرار دارد که نیازمند اندیشیدن به ترتیبات عرضه و تقاضای جامع است. در سمت تقاضا، سیاست های پولی باید به طور مستمر اجرا شود تا ثبات قیمت ها به موقع بازگردد. علاوه بر ثبات بدهی میان مدت، اولویت سیاست مالی باید حمایت هدفمند از گروه های آسیب پذیر باشد. علاوه بر این، سیاست گذاران باید برای مدیریت پیامدهای احتمالی خروج همزمان جهانی از سیاست هایی که از رشد اقتصادی حمایت می کنند، آماده باشند. در سمت عرضه، آنها باید اقداماتی را برای کاهش محدودیت ها در بازارهای کار، بازارهای انرژی و بازارهای مالی انجام دهند.

ترجمه اختصاصی تحلیلگران برتر سهام