منو سایت

ارائه گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارائه گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا

در طلا سرمایه گذاری کنید این یکی از محبوب ترین راه های کسب درآمد برای افراد از گذشته است. دلیل این مشکل را می توان در مزایای این سرمایه گذاری دانست; مزایایی مانند نقدینگی بالا، امکان سرمایه گذاری با سرمایه اندک و عملکرد مثبت طلا در بازار جهانی و داخلی. با گذشت زمان جدای از امکان سرمایه گذاری از طریق خرید فیزیکی طلا و ذخیره آن، روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در طلا به بازار سرمایه معرفی شده است. در همین راستا از 27 اسفند ماه 1401 امکان معامله شمش طلا با نماد «CD1GOB001» به عنوان دارایی پایه گواهی سپرده کالا در بورس کالا فراهم می شود. در ادامه به بررسی جزئیات عرضه شمش طلا در بورس کالا می پردازیم.

گواهی سپرده کالا در شمش طلا

همانطور که می دانید تا به امروز اوراق گواهی سپرده زیادی به عنوان نوعی اوراق بهادار مورد تایید سازمان بورس برای سرمایه گذاری و سود در بازارهای مختلف عرضه و معامله شده است. تاکنون معاملات انواع دارایی های عمده مانند سکه طلا، ربع طلا، زعفران، پسته، زیره، برنج، شیشه خام، سیمان و غیره انجام شده است. در بازارهای مختلف انجام شد. معاملات گواهی سپرده با دارایی های زیربنایی مختلف معمولاً به دلیل سرمایه گذاری متمرکز بازده خوبی به همراه دارد.

در همین راستا از روز پنجشنبه 27 اسفند 1401، معاملات اوراق گواهی سپرده کالایی با شمش طلا به عنوان دارایی اصلی در تالار معاملات بورس کالا آغاز می شود. با وجود فرصت سرمایه گذاری در گزینه های مختلف برای کسب سود از بازار طلا، فرصت سرمایه گذاری شمش طلا در قالب گواهی سپرده برای اولین بار در بازار سرمایه فراهم شده است. با توجه به جذابیت بالای بازار طلا و سودآوری آن، ارائه گواهی سپرده شمش طلا می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری موفق باشد. در این عرضه امکان مشارکت سرمایه‌گذاران خرد در این حوزه وجود دارد.
با بررسی اطلاعیه انتشار این گواهی سپرده کالایی می توانید اطلاعاتی در مورد هر برگه به ​​دست آورید. هر گواهی سپرده مربوط به شمش طلا معادل 0.1 گرم یا 100 میلی گرم یا 100 سوتا از شمش طلای مذکور است. هر شمش طلا حدود یک کیلوگرم وزن دارد. با توجه به این موضوع، قیمت درج شده در تابلوی معلاتی برای این دارایی، قیمت گواهی سپرده کالایی یا 0.1 گرم شمش طلای مذکور است.

چرا باید گواهی سپرده شمش طلا بخریم؟

همانطور که قبلا ذکر شد، خرید و فروش انواع طلا برای کسب سود طرفداران زیادی در بین سرمایه گذاران دارد. این پیشنهاد جدید علاوه بر ایجاد بستری برای بهره برداری از پتانسیل رشد بازار طلا، مزایای دیگری را نیز برای سرمایه گذاران ارائه می دهد. شامل:

 • امکان انجام معاملات طلا با سرمایه کوچک برای کلیه سرمایه گذاران واقعی و قانونی (هر گواهی سپرده نشان دهنده 0.1 گرم شمش طلا به وزن یک کیلوگرم است.)
 • سرمایه گذاری در یک دارایی زیربنایی ایمن
 • حفاظت از سرمایه در برابر آسیب های ناشی از رکود و تورم
 • حفاظت از دارایی ها از طریق نگهداری در صندوق های بانکی مورد تایید
 • ضمانت اصالت کمی و کیفی کالا توسط انباردار
 • فراهم کردن بستر خرید و فروش نهایی با پرداخت نقدی در کمترین زمان
 • معافیت مالیاتی
 • تنوع بخشیدن به سبد دارایی های مشتری

جزئیات در مورد ویژگی های شمش طلا

در اطلاعیه های منتشر شده در درگاه های اطلاع رسانی سازمان بورس به مشخصات شمش طلا به عنوان دارایی اصلی این گواهی سپرده اشاره شده است. کالاهای وارد شده به انبار در این دارایی اصلی مربوط به شرکت های تولیدی شمش طلا مانند زرشوران و یا شرکت های واردکننده دارای تاییدیه بورس کالا می باشد. عیار آلیاژ طلا در این شمش حداقل 995 قسمت در هزار است.
به جز صندوق های سرمایه گذاری کالایی با پشتوانه طلا و صندوق های قابل معامله در بورس، محدودیت هایی در تعداد دارایی های نگهداری شده برای سایر مشتریان این گواهی سپرده اعمال می شود. سرمایه گذاران می توانند حداکثر 500000 گواهی سپرده معادل 50 شمش طلا خریداری کنند.

مشتریان می توانند برای خرید و فروش گواهی سپرده طلا از سامانه ابزارهای مالی پیشرفته (ساما) استفاده کنند. محدوده نوسان قیمت در این معامله 5±% قیمت پایانی روز معاملاتی قبل است. خریداران می توانند سفارشات خود را از طریق دسترسی آنلاین ایجاد شده توسط کارگزار یا ایستگاه های معاملاتی ثبت کنند.

از نظر گواهی سپرده، تنها افرادی که حداقل 11000 گواهی (یا بیشتر بسته به درجه تحمل) گواهی سپرده پایه شمش طلا خریداری کرده باشند می توانند برای تحویل فیزیکی آن اقدام کنند. خریدارانی که گواهی سپرده کمتری خریداری کرده اند، می توانند با خرید گواهی سپرده بیشتر، حداقل فاصله موجود برای تحویل فیزیکی شمش طلا را پر کنند. تخصیص دارایی به متقاضیان دریافت فیزیکی شمش طلا از سامانه ذخیره سازی به صورت کاملا تصادفی انجام می شود. این سامانه نزدیک ترین ملک متناسب با تعداد برگه های گواهی سپرده کالا را برای متقاضی انتخاب می کند.

چنانچه مشتری در زمان تحویل نسبت به کیفیت و کمیت شمش دریافتی شک داشته باشد، می تواند قبل از خروج از انبار درخواست ارزیابی ملک را ارائه دهد. در فرآیند ارزیابی شمش در صورت تایید مشخصات اعلام شده، مشتری هزینه ارزیابی را پرداخت و مالکیت آن را دریافت می کند. در صورت عدم تایید آزمایشگاه مشخصات اعلام شده انباردار موظف به پرداخت هزینه ارزیابی و تحویل شمش طلای جدید به مشتری می باشد. توجه داشته باشید که خزانه داری مستقیماً مسئول تأیید ویژگی های کمی و کیفی و ارائه اقدامات لازم برای حفظ دارایی های فیزیکی است. خریداران ملزم به پرداخت هزینه های مربوط به نگهداری دارایی در انبار در هنگام تحویل شمش طلا هستند، مانند سایر معاملات گواهی سپرده. جزئیات این قیمت پس از توافقات سازمان بورس و اوراق بهادار و خزانه داری بانک ملت به اطلاع خریداران خواهد رسید. فرآیند تسویه مربوط به نگهداری کالا از طریق دفتر دارایی خریدار انجام می شود.

با بررسی برگه تحویل مرتبط با گواهی سپرده کالایی شمش طلا، مشاهده می شود که اموال فیزیکی این گواهی در خزانه های بانک ملت نگهداری می شود. در عرضه های قبلی، دارایی فیزیکی گواهی سپرده مرتبط با سکه نیز به این خزانه واریز شده بود. سپرده گذاری شمش طلا در خزانه بانک ملت فقط برای شرکت زرشوران امکان پذیر است و سایر خریداران نمی توانند چنین درخواستی را برای این دارایی ثبت کنند.

رویه معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا

متقاضیان می توانند پس از انتشار اطلاعیه های گشایش خزانه شمش طلا و نماد معاملاتی آن در درگاه اینترنتی بورس کالا به نشانی www.ime.co، مراحل زیر را برای ثبت درخواست خرید این گواهی سپرده کالا طی کنند. ir

 • کد تجارت در بازارهای مالی را دریافت کنید

متقاضیان واقعی خرید این دارایی باید از طریق سامانه های آنلاین شرکت های کارگزاری درخواست دریافت کد معاملاتی در بازارهای مالی را ثبت کنند و یا به صورت حضوری به شعب آنها مراجعه کنند. داوطلبان حقوقی نیز می توانند درخواست خود را به کارگزار مورد نظر خود ارسال کنند.

 • واریز پول به اداره دارایی

خریداران باید پول مورد نیاز برای خرید را به حساب کارگزار واریز و سپس درخواست انتقال وجه را در دفتر املاک خود ثبت کنند.

 • بارگیری دفترچه اموال مشتری

پس از رسیدگی به درخواست مشتری، کارگزار مبلغ پرداختی را به حساب دارایی مشتری واریز می کند. سیستم بورس کالا هویت هر مشتری را تایید می کند و دفترچه اموال آنها را شارژ می کند.

 • نماد تجارت باز

نماد مرتبط با گواهی سپرده شمش طلا از شنبه تا پنجشنبه معامله می شود. زمان پیش بازگشایی این ژتون از ساعت 11:30 الی 12:00 و حراج مستمر آن از ساعت 12:00 الی 15:00 خواهد بود.

پس از طی مراحل قبلی، داوطلبان می توانند سفارش خرید خود را به کارگزار اعلام کنند. این فرآیند در سامانه های معاملاتی ابزارهای نوین مالی بورس کالا به صورت آنلاین یا در ایستگاه های معاملاتی انجام می شود.

تمامی فرآیندهای تسویه مربوط به این تراکنش ها با برداشت از دفتر دارایی مشتری و پرداخت از طریق آن قابل انجام است.

 • تطبیق سفارش در سیستم معاملاتی

مناقصه گران می توانند با شرکت در مزایده و ثبت سفارش و قیمت معامله خود را تکمیل کنند.

 • پردازش برنامه

در این مرحله مشتری درخواست انتقال وجه از دفتر دارایی خود به دفتر دارایی کارگزار را ثبت می کند. پس از تایید این درخواست، کارگزار وجه را از دفتر دارایی به حساب بانکی واریز می کند و معامله انجام می شود.

مشتریانی که حداقل 11000 گواهی سپرده شمش طلا خریداری کرده اند می توانند درخواست تهاتر شمش را در سامانه معاملات ثبت کنند. پس از آن مشتری باید به صندوق بانک ملت مراجعه کرده و شمش طلای خریداری شده را تحویل بگیرد.
با بررسی اطلاعیه های منتشر شده تاکنون در خصوص معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا، می توان گفت که محدودیت خاصی برای خرید و فروش این دارایی در نظر گرفته نشده است.

 • فرآیند تسویه هزینه ذخیره سازی

با توجه به اینکه خرید و فروش اوراق گواهی سپرده بر روی دارایی های اصلی موجود در انبار انجام می شود، کلیه مشتریان موظف به پرداخت هزینه های نگهداری تا روز تحویل کالا یا فروش گواهی سپرده می باشند. جزئیات این قرارداد به شرح زیر است:

فروش گواهی سپرده و عدم دریافت

در این حالت ابتدا هزینه ذخیره سازی از مبلغ تراکنش مشتری کسر می شود. سپس این مبلغ به دفتر اموال مشتری منتقل می شود. در مرحله بعد قیمت از حساب انبار مشتری کسر و به حساب انباردار واریز می شود.

در مدت زمان معامله کالا را دریافت کنید

در این صورت پس از ثبت درخواست ترخیص کالا، هزینه نگهداری از دفترچه دارایی انبار مشتری کسر می شود. پس از آن هزینه خروج کالا و مابقی هزینه های انبار از دفترچه دارایی انبار مشتری کسر می شود. پس از طی این مراحل مشتری می تواند برداشت نهایی ملک خود را ثبت کند.

بدون فروش و بدون حمل و نقل

در این صورت مشتریان باید هزینه های ذخیره سازی خود را در بازه های زمانی مشخص شده پرداخت کنند. در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

آخرین کلمه

گواهی سپرده کلاهی یکی از محبوب ترین گزینه ها در بین سرمایه گذاران بازار سرمایه است. تحویل شمش طلا در قالب گواهی سپرده، خریداران را قادر می سازد تا از پتانسیل رشد بازار طلا سود ببرند. همچنین نحوه ارائه این دارایی به سرمایه گذاران خرد اجازه مشارکت می دهد. حداقل مبلغ خرید برای این دارایی معادل گواهی سپرده کالایی است که نشان دهنده 0.1 گرم یا 100 سوت یک کیلوگرم شمش طلا خواهد بود.