منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بیمه سهام چیست؟ شرایط استفاده – باشگاه مشتریان آگاه

بیمه سهام چیست؟ شرایط استفاده – باشگاه مشتریان آگاه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

گزینه بیمه سهام یا فروش ثانویه یکی از راهکارهای دولت است که برای اطمینان از بازده سهامداران استفاده می شود. در این میان تعداد زیادی از فعالان بورس با بیمه سهام و ویژگی های آن آشنایی ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله سوالاتی را مطرح کنیم بیمه سهام چیست؟پاسخ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


بیمه سهام چیست؟

بازارهای مالی در هر دوره زمانی سطح مشخصی از نوسانات را تجربه می کنند. تا جایی که این نوسانات جزء لاینفک بازارهای مالی مانند بورس شده است. سرمایه گذاران حرفه ای و تحلیل گران نخبه از دانش و تجربه کافی برای حفظ سرمایه و حتی کسب سود از این نوسانات برخوردارند، اما در این شرایط احتمال ضرر و زیان برای سرمایه گذاران کوچک و کم تجربه افزایش می یابد. یکی از راه حل های جلوگیری از این مشکل بیمه سهام و سبد است. این روش به عنوان بیمه سهام یا اختیار فروش ثانویه شناخته می شود. سرمایه گذارانی که از این روش استفاده می کنند، علاوه بر تضمین سود، از اصل سرمایه خود نیز محافظت خواهند کرد. لازم به ذکر است دریافت حداقل 20 درصد سود سالانه سررسید یکی از مزایای تضمینی بیمه سهام می باشد. مهلت شرکت در این طرح 21 الی 28 آبان 1401 می باشد.

شرایط استفاده از بیمه سهام برای سرمایه گذاران چیست؟

اولین قدم برای استفاده از این طرح خرید ورق ثانویه با اختیار فروش به ارزش 1 ریال است. روش خرید این اوراق مشابه روش خرید سهام است و نیازی نیست شخصاً به سازمان کارگزاری یا بورس مراجعه کنید. نماد کافی است “سحام یار” سیستم معاملاتی کارگزار خود را جستجو کنید.

توجه: قبل از ثبت سفارش خرید در سامانه، لازم است به قسمت توافقات مراجعه کرده و صورت ریسک گزینه های فروش ثانویه را تایید کنید.

سایر شرایط استفاده از این طرح به شرح زیر است:

1- محدودیت ارزش سهام برای استفاده از سهام بیمه

این طرح شامل کسانی است که ارزش پرتفوی آنها تا 100 میلیون تومان است. ذکر این نکته ضروری است که بیمه حقوق صاحبان سهام تنها به سهام در بورس و خارج از بورس (به استثنای بازار اصلی) تعلق می گیرد.

تصور کنید در 13 آبان 1401 یک سبد سهام به ارزش 50 میلیون تومان دارید و در حال تهیه برگه اختیارات ثانویه برای سبد سهام خود هستید. سپس در ماه دسامبر تصمیم به خرید 10 میلیون سهم جدید می گیرید. در گام اول باید بدانید که بیمه سهام به 10 میلیون سهم ثانویه شما تعلق نمی گیرد. این بدان معناست که شما می توانید 10 میلیون سهم خود را در هر زمان (حتی قبل از اتمام بیمه نامه) بفروشید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که سهامدار تنها در صورتی می تواند از این طرح استفاده کند که 50 میلیون سهام اصلی خود را برای یک سال نگه دارد. اصولاً خرید و فروش هر سهمی که از ابتدا مشمول بیمه سهام نبوده است مشکلی برای سهامدار ایجاد نمی کند. این در حالی است که فروش تمام یا بخشی از پرتفوی اولیه سهام (50 میلیون تومان) به سهامدار، کل سبد سهام را از این طرح حذف می کند.

3- شرایط استفاده از اعتبار کارگزاری در طرح بیمه سهام

بخشی از سبد سهام شما ممکن است شامل سهام خریداری شده از طریق اعتبار کارگزاری باشد. بهتر است بدانید که این سهام در طرح بیمه سهام نیز گنجانده شده است.

4- واگذاری و انتقال ضمانت نامه ها

در این طرح امکان انتقال و انتقال اعضای ثانویه به افراد دیگر وجود ندارد. به عبارت دیگر هیچ یک از سهامداران نمی توانند بیمه واحد خود را به سهامدار دیگری واگذار کنند.

شرایط خاتمه طرح بیمه انبار

همانطور که گفته شد، بیمه سهام برای تضمین سود 20 درصدی و حفظ سرمایه سهامداران طراحی شده است. این طرح زمانی به نفع سهامداران خواهد بود که بازار روند نزولی داشته باشد. این در حالی است که پس از گذشت یک سال از نگهداری پرتفوی سهام مذکور، ممکن است سهامدار با سود بیش از 20 درصدی مواجه شده باشد. در این شرایط او نمی تواند از ضمانت نامه های تبعی استفاده کند و سود خود را از بورس بگیرد.

نکات مهم در مورد بیمه سهام

تا اینجا تمام جزئیات مربوط به بیمه سهام را بررسی کرده ایم. برای یادآوری نکات مهم این طرح را به اختصار مرور می کنیم:

 • برای پوشش سهام، ترکیب پرتفوی شما در آخرین روز معاملاتی، چهارشنبه 4 نوامبر 1401 بررسی می شود.
 • اگر قصد دارید سهام خود را بیمه کنید، نباید در این تاریخ روی ترکیب سبد سهام خود تاثیر گذاشته و بخشی از آن را بفروشید، اما خرید و فروش سهام جدید مانعی ندارد.
 • این بیمه شامل افرادی می شود که ارزش پرتفوی آنها تا 100 میلیون تومان (بورس و فرابورس بدون احتساب بازار اصلی) باشد.
 • برای بیمه کردن سهام باید برگه ضمانت نامه ثانویه را با نماد سهام یار به قیمت یک ریال خریداری کنید.
 • شما باید سهامی را که بیمه کرده اید تا سررسید یک ساله نگه دارید.
 • دولت متعهد می شود که مابه التفاوت قیمت کیف پول شما را 20 درصد بیشتر از ارزش آن در 13 آبان 1401 به صورت نقدی پرداخت کند.
 • بیمه سهام غیر قابل انتقال است.
 • برای شرکت در این طرح تا 28 آبان 1401 فرصت دارید.

برای مشاهده اطلاعیه بورس یار روی دکمه زیر کلیک کنید:

اطلاعیه عرضه سهم یار


آخرین کلمه

در این مقاله سعی شده است به این سوال که بیمه سهام چیست پاسخ دهیم. در این زمینه توضیح دادیم که بیمه سهام یکی از راه‌های تضمین سود سرمایه‌گذاران، بازار سهام است. این طرح علاوه بر تضمین سود 20 درصدی، به حفظ سرمایه سهامداران نیز کمک می کند و به آنها در شرایط نزولی و نوسان بازار اطمینان می دهد. تهیه ضمانت نامه های تبعی برای فروش نیازی به مراجعه به دفاتر کارگزاری یا سازمان بورس ندارد و خرید آنها مانند سایر سهام عادی انجام می شود.