منو سایت

خرید ربع سکه در بورس کالا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
خرید ربع سکه در بورس کالا

مزایا و شفافیت معاملات انجام شده در بورس کالا، این بازار را به بستری پرطرفدار برای خرید و فروش دارایی های مختلف در مدت زمان کوتاه تبدیل کرده است. پس از عرضه خودرو، این روزها بورس کالا شاهد عرضه و معامله ربع سکه بهار آزادی است. اما چه کسانی می توانند ربع سکه در بورس کالا بخرند؟ آیا محدودیتی برای این معاملات وجود دارد؟ در این مقاله به بررسی روند معامله ربع سکه در بورس می پردازیم و به این سوالات پاسخ می دهیم.

عرضه ربع اول سکه در بورس کالا

500000 قطعه سکه چهارم بهار آزادی با نماد «سکه 0312N06» در قالب گواهی سپرده کالایی برای اولین بار در روز شنبه 3 دی ماه 1401 در بورس کالای ایران عرضه شد. در سال 1385 در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و خریداران آن را به صورت مزایده تک قیمتی معامله کردند.

معامله ربع سکه در بستر بورس نیازی به اخذ کد معاملاتی بورس ندارد و تمامی سرمایه گذاران می توانند با استفاده از کد معاملاتی بورس از بورس ربع سکه خریداری کنند. تمامی افراد بالای 18 سال می توانند حداقل 100 فقره گواهی سپرده (معادل یک قطعه) و حداکثر 500 فقره گواهی سپرده (معادل پنج قطعه) ربع سکه در بورس کالا خریداری کنند. بنابراین، سرمایه گذاران باید سفارش خرید ربع سکه را در مضرب 100 وارد کنند. به یاد داشته باشید که معاملات گواهی سپرده ربع سکه فقط برای معامله گران بازار سرمایه واقعی است.

توجه داشته باشید که معاملات ربع سکه در بورس کالا بازار ثانویه ندارد. بنابراین خریدار موظف است ربع سکه خریداری شده را به صورت فیزیکی از صندوق بانک های عامل دریافت کند. عرضه ربع سکه در بورس از شنبه تا چهارشنبه با مکانیزم حراج تک قیمتی (ثبت سفارش) صورت می گیرد. جزئیات پیش گشایش این دارایی برای هر روز معاملاتی در اطلاعیه انتشار مربوطه اعلام خواهد شد. محدوده مجاز نوسان این معاملات در بورس کالا 100 ± میانگین موزون قیمت معاملات در معامله قبلی است.
با استفاده از سامانه آنلاین کارگزاری آگاه می توانید ربع سکه خریداری کنید. برای انجام این تراکنش، پس از ورود باید مبلغ مورد نظر را برای ثبت سفارش ربع سکه به حساب معاملاتی خود واریز کنید. سپس در قسمت جستجو نماد «سکه 0312N06» را وارد کرده و تراکنش خود را تکمیل کنید.

عرضه مجدد ربع سکه در بورس کالا

سازمان بورس و اوراق بهادار روز سه شنبه اعلام کرد 4 فوریه 1401 تا 10 روز کاری پس از آن 450 هزار سه ماهه طلا بار دیگر در بورس موجود است. خریداران می توانند کالاهای خریداری شده را تحویل دهند 5 روز بعد از معامله باید اقدام کنند و زودتر از آن نقطه امکان دریافت ربع سکه وجود ندارد.

هر خریدار گواهی سپرده کالا می تواند شخصاً برای دریافت ربع سکه به صندوق تعیین شده مراجعه و یا پس از پر کردن «فرم وکالتنامه» اعلام شده از سوی صندوق بانک رفاه کارگران برای تحویل سکه ربع سکه بهار آزادی، وکالت بدهد. به شخص دیگری برای دریافت آن
توجه داشته باشید قبل از مراجعه به صندوق بانک رفاه باید ربع سکه به آدرس خود از سامانه نوبت تحویل بگیرید. coin.refah-bank.ir/عضویت/ورود جهت رزرو وقت و در تاریخ اعلام شده به همراه مدارک هویتی و وکالتنامه (در صورت تمایل) به صندوق بانک رفاه کارگران به نشانی تهران، خیابان ولیعصر (عج) مراجعه نمایید. دیدن.

خزانه داری بانک رفاه، سکه های سه ماهه معامله شده در بورس کالا را در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 الی 13:30 و پنجشنبه ها از ساعت 08:30 الی 12 به خریداران تحویل می دهد. در زمان تحویل سکه از خزانه، خریداران باید هزینه نگهداری و مالیات بر ارزش افزوده (مجموعاً ربع سکه روزانه 1090 ریال) را پرداخت کنند.

با عرضه مجدد ربع سکه در بورس کالا پس از 13 بهمن، مکانیسم کشف قیمت به روش حراج تک نرخی این دارایی حذف شد و پس از آن تاریخ ربع سکه در حراجی چند قیمتی معامله می شود. در حراج تک نرخی هر روز پس از تعیین قیمت نهایی توسط بانک مرکزی، سفارش خرید افراد با قیمت کمتر حذف می شد. پس از تغییر نوع حراج و در معاملات هفته جاری که به روش چند نرخی انجام شد، مردم در بورس کالا ربع سکه را با قیمت های پیشنهادی متفاوت از 7 میلیون و 900 هزار تومان تا 14 میلیون تومان خریداری کردند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد خرید ربع سکه از بورس به آدرس دوره آنلاین رایگان ثبت نام در باشگاه مشتریان آگاه: