منو سایت

خرید و فروش اشباع در بورس چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
خرید و فروش اشباع در بورس چیست؟

در بازار سهام و سایر بازارهای مالی Mounted Forex، اشباع خرید و فروش وجود دارد. به همین دلیل بهتر است فعالان حرفه ای بازار و تمامی افرادی که از روش سرمایه گذاری مستقیم استفاده می کنند با این مفاهیم آشنا باشند. آگاهی از مفاهیمی مانند خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد به سرمایه گذاران کمک می کند تا تصمیمات بهتر و آگاهانه تری بگیرند. در همین راستا تصمیم گرفتیم در این مقاله سوالاتی را مطرح کنیم خرید و فروش اشباع در بورس چیست؟جواب میدم با ما باش


چه چیزی بیش از حد خرید است؟

خرید بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که یک دارایی بیشتر از ارزش واقعی خود معامله می شود. به عبارت دیگر، این شرایط زمانی رخ می دهد که دارایی در روند صعودی باشد و با اصلاح قیمت مواجه نباشد. به گفته تحلیلگران، سهامی که بیش از حد فروخته می شود، بدون توجه به شرایط بنیادی و فنی، افزایش قیمت خواهند داشت و بنابراین ممکن است هر لحظه با افت ناگهانی قیمت مواجه شوند. دو روش اساسی (نسبت قیمت به درآمد (P/E)) و روش های فنی (شاخص هایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) و باند بولینگر) برای تشخیص اشباع بیش از حد استفاده می شود. لازم به ذکر است که محاسبه ارزش واقعی دارایی یک عمل پیچیده است که باید توسط متخصصان و افراد با تجربه انجام شود. پیچیدگی محاسبات ارزش واقعی سهام استفاده از روش P/E را برای مبتدیان دشوار می کند.

چه چیزی بیش از حد فروش می رود؟

فروش بیش از حد دقیقا برعکس فروش بیش از حد است. فروش بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که یک سهام یا دارایی با ارزشی کمتر از ارزش واقعی خود در بازارهای مالی معامله می شود. در این شرایط به دلیل اخبار نادرست یا تصمیمات احساسی، سهامداران در جایگاه فروشنده قرار می‌گیرند، در حالی که سهم هدف از نظر بنیادی و فنی ارزش بیشتری نسبت به ارزش فعلی بازار دارد. از نسبت قیمت به درآمد (P/E) نیز می توان برای تشخیص فروش بیش از حد استفاده کرد. در صورتی که سرمایه گذار دانش کافی در زمینه محاسبه این نسبت نداشته باشد، می تواند از شاخص های دیگری مانند شاخص RSI استفاده کند. بهره بردن

تفاوت بین خرید و فروش اشباع چیست؟

بزرگترین تفاوت بین خرید بیش از حد و فروش بیش از حد، قیمت دارایی است. همانطور که گفته شد، هنگام خرید بیش از حد، دارایی با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن معامله می شود. نماد مورد نظر در حالی که بیش از حد فروش می رود، با قیمتی کمتر از ارزش واقعی خود معامله می شود. همچنین لازم به ذکر است که در زمان گرانفروشی به دلیل ارزش ذاتی بالای سهام، انتظار می رود که پس از مدتی قیمت سهام روند صعودی پیدا کند، اما در زمان گران فروشی وضعیت دقیقا برعکس است. هنگام خرید بیش از حد، ارزش ذاتی پایین سهم منجر به کاهش قیمت آنها می شود.تفاوت بین خرید و فروش اشباع چیست؟

روش تشخیص اشباع خرید و فروش با استفاده از تحلیل بنیادی

از نسبت قیمت به درآمد (P/E) می توان برای شناسایی فروش بیش از حد استفاده کرد. معمولاً از این نسبت به عنوان استانداردی برای اندازه گیری ارزش سهام استفاده می شود. تحلیلگران بنیادی برای تعیین قیمت هر سهم به گزارش های سود یا برآوردهای شرکت مربوطه تکیه می کنند. اگر نسبت قیمت به سود سهام بالاتر از صنعت یا شاخص آن باشد، تحلیلگران ارزش سهام را بیش از حد ارزیابی می کنند. ارزش سهام بیش از حد به معنای اشباع بیش از حد است. در این شرایط افراد حرفه ای از خرید سهم مورد نظر خودداری می کنند.

روش شناسایی اشباع خرید و فروش با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیلگران فنی از ابزارها و شاخص های زیادی برای تحلیل شرایط و نمادهای بازار استفاده می کنند. این دسته از تحلیلگران ممکن است از اندیکاتورهایی مانند اندیکاتور RSI یا Bollinger Band برای تشخیص خرید یا فروش اشباع استفاده کنند. در زیر به معرفی این دو شاخص و نحوه استفاده از آنها می پردازیم.

1- روش تشخیص اشباع خرید و فروش با استفاده از اندیکاتور RSI

تقریباً تمام افرادی که مستقیماً در بازارهای مالی با شاخص RSI آشنا هستند. با کمک اندیکاتور RSI، قوت یا ضعف روند قیمت مشخص می شود. همچنین این شاخص قدرت خریداران و فروشندگان بازار را نسبت به یکدیگر نشان می دهد. به همین دلیل می توان از آن برای تشخیص اشباع خرید یا فروش استفاده کرد. نمودار این شاخص بین دو نقطه صفر تا صد متغیر است. در اندیکاتور RSI دو سطح 30 و 70 اهمیت زیادی دارند. اگر نمودار بالاتر از 70 باشد به معنای خرید بیش از حد و اگر کمتر از 30 باشد به معنای فروش بیش از حد است.

روش تشخیص اشباع خرید و فروش با استفاده از اندیکاتور RSI

2- روش تشخیص اشباع خرید و فروش با استفاده از اندیکاتور باند بولینگر

شاخص باند بولینگر این یکی از مهمترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است که برای شناسایی سقف و کف قیمت دارایی استفاده می شود. اندیکاتور باند بولینگر دارای سه خط مجزا است که به ترتیب باند بالایی، باند میانی و باند پایینی نامیده می شوند. برخی از تحلیلگران فنی از باندهای بولینگر برای شناسایی مناطقی که بیش از حد خرید شده یا بیش از حد فروش هستند استفاده می کنند. در این حالت اگر قیمت نماد به باند بولینگر بالایی برسد، بیش از حد خرید می شود. در این میان اگر قیمت نماد به باند پایین بولینگر برسد، با گرانفروشی مواجه هستیم.


آخرین کلمه

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که اشباع بیش از حد در بورس چیست؟ همچنین اشاره کردیم که خرید بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی بیشتر از ارزش واقعی خود معامله شود. فروش بیش از حد این همچنین زمانی اتفاق می افتد که یک سهم یا دارایی در بازارهای مالی با ارزشی کمتر از ارزش واقعی آن معامله شود. شناختن بیش از حد فروخته شده یا خریداری شده است می توانید از روش هایی مانند اندیکاتور RSI، باندهای بولینگر یا نسبت قیمت به درآمد (P/E) استفاده کنید. تحلیلگران با توجه به حوزه تخصصی خود یکی از این روش ها را انتخاب می کنند و از آن برای بررسی شرایط بازار استفاده می کنند. امیدواریم مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما جالب بوده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه از طریق قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.