منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • درباره انواع صندوق های سرمایه گذاری بیشتر بدانید

درباره انواع صندوق های سرمایه گذاری بیشتر بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

صندوق سرمایه گذاری بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند، اما دانش، تجربه و فرصت کافی برای سرمایه گذاری در این بازار را ندارند. این صندوق ها انواع مختلفی دارند و هر فرد با توجه به میزان ریسک خود می تواند در یک یا چند مورد از این صندوق ها سرمایه گذاری کند.

صندوق های سرمایه گذاری در واقع موسسات مالی هستند که وجوه جمع آوری شده را در اوراق بهادار مختلف سرمایه گذاری می کنند. دارایی های هر صندوق به واحدهای کوچک تقسیم می شود و هر سرمایه گذار به نسبت مالکیت خود در سود یا زیان صندوق سهیم است.

وجود کارشناسان و تحلیلگران حرفه ای بازار سرمایه در تیم مدیریت دارایی صندوق، سرمایه گذاران را قادر می سازد ضمن کنترل ریسک های سرمایه گذاری، بازدهی متناسب با ریسک را کسب کنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

امروزه انواع مختلفی از صندوق ها در بازار سرمایه فعالیت می کنند. به طور کلی، سرمایه گذاران می توانند با در نظر گرفتن پارامترهایی از جمله ریسک سرمایه گذاری، بازده مورد انتظار و دوره سرمایه گذاری، نوع صندوق مناسب را انتخاب کنند.

به طور کلی، وجوه را می توان با توجه به ترکیب دارایی های تحت مدیریت و نحوه داد و ستد واحدهای آنها به دسته های مختلفی طبقه بندی کرد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری با توجه به ترکیب دارایی های مدیریت شده

بر این اساس، وجوه را می توان به طور کلی به 4 دسته ثابت، مختلط، سهام و مبتنی بر طلا تقسیم کرد.

صندوق های با درآمد ثابت

حداقل 75 درصد از کل دارایی های صندوق های با درآمد ثابت در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود. مابقی دارایی های این صندوق ها در سهام و حق خرید، قراردادهای اختیار معامله و گواهی سپرده سرمایه گذاری می شود.

صندوق های با درآمد ثابت جزو کم ریسک ترین صندوق های موجود در بازار هستند. این صندوق ها برای کسانی مناسب است که حفظ سرمایه را در اولویت سرمایه گذاری خود قرار می دهند. بازده صندوق‌های با درآمد ثابت معمولا نزدیک و کمی بالاتر از بازده سپرده‌های بانکی است.

در حال حاضر سود سپرده های بانکی به صورت ماهانه و سود وجوه با درآمد ثابت به صورت روزشمار محاسبه می شود. این بزرگترین مزیت این صندوق ها نسبت به سپرده های بانکی است.

رسانه های ترکیبی

حداقل 40 درصد و حداکثر 60 درصد از کل دارایی های صندوق های تلفیقی در اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود. مابقی دارایی های این صندوق ها در سهام و حق خرید، قراردادهای اختیار معامله و گواهی سپرده سرمایه گذاری می شود.

صندوق های مختلط از جمله صندوق هایی هستند که ریسک بازار متوسطی دارند. این صندوق ها برای کسانی مناسب است که در عین اینکه ریسک زیادی نمی کنند، به دنبال بازدهی متناسب با آن ریسک هستند.

صندوق های سهام

حداقل 70 درصد از کل دارایی های صندوق های سرمایه گذاری در سهام، حق تقدم و قراردادهای اختیار معامله سرمایه گذاری می شود. مابقی دارایی های این صندوق ها در سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود.

از آنجایی که نوسانات ماهیت بازار سرمایه است و قیمت سهام شرکت‌ها دائماً بالا و پایین می‌رود، صندوق‌های سهامی صندوق‌هایی با ریسک بالا هستند و فقط برای کسانی مناسب هستند که آستانه تحمل ریسک بالایی دارند. بازدهی وجوه صاحبان سهام بیش از هر چیز به شرایط بازار سرمایه و وضعیت کاهش یا افزایش قیمت سهام شرکت بستگی دارد.

صندوق های مبتنی بر طلا

حداقل 70 درصد از کل دارایی های صندوق های مبتنی بر طلا در گواهی سپرده کالایی سکه طلا و حداکثر 20 درصد در اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا سرمایه گذاری می شود. مابقی دارایی های این صندوق ها در اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود.

قیمت سکه طلا بیشترین تاثیر را بر ارزش واحدهای صندوق طلا دارد. بنابراین، این صندوق ها برای کسانی مناسب است که می خواهند ضمن پذیرش ریسک ناشی از تغییرات نرخ ارز و قیمت جهانی طلا، بخشی از دارایی خود را در طلا سرمایه گذاری کنند.

از مزیت های سرمایه گذاری در صندوق های طلا نسبت به خرید مستقیم سکه طلا می توان به عدم وجود خطرات ناشی از خرید و فروش فیزیکی طلا از جمله جعل، کلاهبرداری و سرقت اشاره کرد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری بر اساس روش معامله

بر این اساس می توان وجوه را بر اساس صدور و ابطال و قابل معامله به 2 دسته تقسیم کرد.

وجوه بر اساس صدور و ابطال

ارزش دارایی این صندوق ها روزانه توسط مدیر صندوق محاسبه می شود. سپس با احتساب هزینه ها، ارزش انتشار و قیمت ابطال هر واحد صندوق نیز روزانه محاسبه و اعلام می شود.

افراد برای سرمایه گذاری در این صندوق ها باید به یکی از شعب صندوق مراجعه کرده و پس از واریز وجه به حساب صندوق، درخواست سرمایه گذاری خود را ارائه کنند. تعداد سهام تخصیص یافته به هر سرمایه گذار با توجه به ارزش انتشار هر سهم تعیین می شود و مابقی به حساب بانکی وی واریز می شود.

همچنین سرمایه گذاران باید به یکی از شعب صندوق مراجعه و درخواست خود را مبنی بر ابطال واحدهای خود و دریافت وجه دریافتی ارائه کنند. در این شرایط مبلغی که باید به سرمایه گذار پرداخت شود بر اساس قیمت انصراف هر واحد محاسبه و به حساب بانکی وی واریز می شود.

صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)

خرید و فروش سهام سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق سامانه‌های معاملاتی کلیه شرکت‌های کارگزاری در بازار سرمایه انجام می‌شود. درست مانند خرید و فروش سهام شرکت ها در بازار سرمایه.

پس از دریافت کد مبادله و کد معاملاتی خود از یک کارگزار مفید، می توانید به راحتی واحدهای این نوع وجوه را خریداری کنید.

در ساعات معاملاتی بازار سرمایه، ارزش دارایی های این صندوق ها و قیمت انتشار و ابطال واحدهای آنها هر چند دقیقه یکبار توسط مدیر صندوق محاسبه و اعلام می شود. از سوی دیگر، عرضه و تقاضا بر قیمت خرید و فروش این وجوه تأثیر می گذارد. به همین دلیل ممکن است قیمت خرید و فروش واحدهای صندوق با قیمت صدور و ابطال آنها متفاوت باشد.

علاقه مندان به سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها باید قیمت انتشار و قیمت ابطال واحدهای صندوق را با قیمتی که در بازار معامله می شود مقایسه کرده و سپس واحدهای صندوق را خریداری یا بفروشند.

آنچه در این مقاله می خوانیم

به طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان با توجه به نوع و ترکیب دارایی‌های تحت مدیریت صندوق به 4 دسته از کم‌ریسک تا پرخطر طبقه‌بندی کرد: ثابت، مختلط، سهام عدالت و مبتنی بر طلا.

از سوی دیگر، وجوه را می توان بر اساس نحوه صدور و ابطال به دو دسته تقسیم کرد و با توجه به نحوه خرید و فروش واحدهای آن، قابل معامله است.

در حال حاضر به جز صندوق‌های مبتنی بر طلا که فقط در دسته صندوق‌های قابل مبادله قرار می‌گیرند، سایر صندوق‌های با درآمد ثابت، مختلط و سهامی قابل انتشار و ابطال یا مبادله هستند.