منو سایت

شمع ماروبوزو و انواع آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شمع ماروبوزو و انواع آن

شمع Marabuzzo یکی از الگوهایی است که برای نشان دادن روند قیمت در آینده استفاده می شود. این کندل در تحلیل تکنیکال بسیار کاربردی است. به همین دلیل توصیه می شود فعالان بازار مالی با این شمع آشنا باشند.

در همین راستا تصمیم گرفتیم در این مقاله سوالاتی را مطرح کنیم شمع ماروبوزو چیست؟، پاسخ دهید و به شما اطلاع دهید که چگونه آن را تجزیه و تحلیل کنید. در صورت تمایل تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


شمع ماروبوزو چیست؟

همانطور که گفته شد، شمعدان Marabuzzo یکی از الگوهایی است که برای نشان دادن روند قیمت در آینده استفاده می شود. این شمع نام خود را از یک کلمه ژاپنی گرفته است. کلمه مارابوزو در زبان ژاپنی به معنای سر تراشیده یا طاس است. نبود سایه روی این شمع دلیل نامگذاری آن بوده است. با توجه به نام این شمع می توان نتیجه گرفت که الگوی مارابوزو یا سایه ندارد یا سایه کوتاهی روی آن است. این نشان می دهد که معاملات یا با قیمت پایین سهام در ابتدا و در پایان روز با قیمت بالا بسته می شود یا در قیمت بالا در ابتدای سهام و در پایان روز در قیمت پایین بسته می شود. قیمت الگوی شمعدان Marobozo یک سیگنال قوی از فعالیت توسط خریداران یا فروشندگان بسته به اینکه جهت کندل به سمت بالا یا پایین باشد در نظر گرفته می شود. فقط می توان از شمع های Marobozo استفاده کرد. با این حال، اگر به تمام شمع های این الگو نگاه کنیم، نتیجه به دست آمده بسیار مفیدتر خواهد بود.

انواع شمع مارابوزو

انواع شمع مارابوزو

شمع های ماروبوزو معمولا بدنه ای بلند دارند و هیچ دم و سایه ای در هماهنگی آنها دیده نمی شود. بدنه این شمع می تواند حرکت قیمت را تعیین کند. این الگو در 2 نوع صعودی و نزولی وجود دارد. نشانه شمعدان مارابوزو در حال بالا رفتن بدنه سبز یا سفید است. این کندل نشان دهنده معاملات صعودی است. در واقع این شمع روز معاملاتی را نشان می دهد که قیمت پایانی سهام بالاتر از قیمت افتتاحیه در ابتدای روز بوده است. با استفاده از این شمع محدودیت قیمت بالا و پایین وجود ندارد، بنابراین سایه ای نخواهیم دید. کندل صعودی نشان می دهد که خریداران کنترل قیمت را در دست گرفته اند. در این روزهای معاملاتی تقاضا برای خرید سهام بیشتر از عرضه و قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان است. با دیدن این شمع احتمالا باید منتظر ادامه روند صعودی باشیم. نشانه شمعدان مارابوزو نزولی بدن بلند قرمز یا سیاه است. معاملات در روزی که شمع مارابوزو دیده می شود نزولی است و معاملات در محدوده منفی دنبال می شود. بنابراین در این کندل قیمت سهم کمتر از قیمت افتتاحیه است. شمع Marabuzzo نشان می دهد که تقاضای خرید کمتر از عرضه است و فروشندگان کنترل قیمت را در دست گرفته اند. از سوی دیگر، ماروبوزو نزولی که در یک روند نزولی دیده می شود، به خصوص اگر در بالای یک روند صعودی باشد، می تواند به معنای فشار فروش بیشتر باشد.

نحوه استفاده از الگوی Marabouzo

نحوه استفاده از الگوی Marabouzo

الگوی Marabuzzo را می توان در تمام نمودارهای قیمت سهام یافت. تشخیص صعودی یا نزولی بودن Marabuzzo برای تحلیلگران بسیار مهم است. شناسایی این شمع می تواند نشان دهد که یک سهام در طول روز چگونه معامله می شود. به عبارت دیگر روند قیمت یک سهم از عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان شکل می گیرد. اگر یکی از طرفین معامله، یعنی. خریدار یا فروشنده در طول روز معاملاتی قدرت بیشتری از خود نشان می دهد، این امر منجر به شکل گیری الگوی مارابوزو می شود. با توجه به اینکه اکثر معامله گران در جهت مخالف Marabuzzo معامله می کنند، زمانی که شمع Marabuzzo شکل می گیرد، احتمال ایجاد یک روند قیمت جدید بیشتر است. به خصوص اگر طول بدنه شمع بلند باشد، معامله گران معاملات خود را حول آن برنامه ریزی می کنند. هنگامی که یک الگوی قوی صعودی ماروبوزو مشاهده می شود، برخی از معامله گران با در نظر گرفتن اینکه قیمت بیش از حد خرید شده و احتمالاً کاهش می یابد، وارد معاملات فروش می شوند. با این حال، بازگشت قیمت به زمان نیاز دارد. شمع Marubozo نشان می دهد که قیمت های باز و بسته شدن سهام از هم فاصله زیادی دارند و نشان می دهد که یک طرف بازار یعنی. خریداران یا فروشندگان، بر کل تجارت تسلط دارند. در این زمینه باید مراقب باشید که اگر محدوده مارابوزو از حد متوسط ​​بیشتر یا کمتر باشد، نشان دهنده مخالفت با حرکت است.

بنابراین بهتر است از شاخص های دیگری برای تایید روند شناسایی شده توسط شمع های مارابوزو استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از نشانگر RSI، خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد را شناسایی می کند و سیگنال هایی را در مورد حرکت هایی که در حال وقوع هستند ارائه می دهد. به همین دلیل بهتر است به نتیجه یک شمع بسنده نکنید و برای اطمینان از حرکت خود نتیجه شمع های دیگر را در نظر بگیرید. شناسایی مدل Marabuzzo در ابتدا می تواند دشوار به نظر برسد. اما حقیقت این است که تشخیص شمع های Marobozo آسان است. مارابوزو یک شمع تکی است که بدنه ای دراز دارد و هیچ سایه ای در دو طرف ندارد. هنگام شناخت این شمع باید به رنگ آن توجه کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، رنگ شمع سفید یا سبز در روند صعودی و قرمز یا مشکی در روند نزولی است. بدنه بلندتر شمع همراه با بازه زمانی طولانی تر نشان دهنده استحکام و قابلیت اطمینان بیشتر شمع است. اگرچه این شمع تک شمع است اما در شکل گیری آن باید به فرآیند قبلی توجه ویژه ای داشت. به عنوان مثال، اگر کندل های قبلی روند نزولی داشتند و کندل مارابوزو در الگوی قیمت یافت شد، سیگنال تایید روند نزولی دریافت کرده ایم.

چگونه یک شمع مارابوزو را تجزیه و تحلیل کنیم؟

برای پیش بینی بازار با استفاده از شمعدان Marabuzzo، پس از شناخت الگو از روی شکل شمعدان و تجزیه و تحلیل آن، باید بدانیم که معنای این الگو در دل آن چیست. شمع ماروبوزو در نگاه اول تداوم وضعیت فعلی را به ما یادآوری می کند. یعنی روند صعودی یا نزولی تغییر مستلزم گذشت زمان است که بستگی به سایز بدن دارد. بدنه بزرگتر به معنای قدرت بیشتر خریداران یا فروشندگان فعلی سهام است که نشان می دهد روند فعلی طولانی تر خواهد بود. اما در این بین روانشناسی رفتار معامله گران نیز بسیار مهم است. شمع مارابوزو با رنگ سبز خود حکایت از خوش بینی معامله گران بازار به ادامه روند صعودی از ابتدای معامله تا پایان دارد. این امر به معامله گران امید بیشتری برای خرید سهام می دهد. از طرفی عدم وجود سایه بلند در شمع سبز به معنای عدم تمایل به تغییر این شرایط است. همانطور که گفته شد الگوی شمعدانی مارابوزو یک الگوی ادامه دار است که باید مطابق با روند قبلی باشد. بنابراین باید منتظر ظهور شمع مارابوزو قرمز در روند نزولی و شمع سبز مارابوزو در روند صعودی باشیم. گاهی اوقات برای تنظیم حد ضرر تراکنش بر اساس تراکنشی که سیگنال آن توسط کندل Marabuzzo ارائه می شود، باید با توجه به کوتاه یا بلند بودن کندل تصمیم گرفت. Marabuso یک الگوی شمعدانی قوی است. شمع کوچکتر از حد معمول نشان دهنده کاهش فعالیت معاملاتی است. بنابراین می تواند نشانه ای از دریافت هشدار اشتباه باشد. از طرف دیگر، شمع بیش از حد بالا نشان دهنده شدت فعالیت بالا است. بنابراین باید از خرید و فروش بر اساس شمع های بلندتر یا کوتاه تر از حد معمول خودداری کنید.


آخرین کلمه
در این مقاله سعی کردیم به این سوال که شمع ماروبوزو چیست پاسخ دهیم. بنابراین ما این را اعلام کردیم مدل مارابوسو این سرنخی است که معامله گران می توانند برای تعیین جهت حرکت بازار از آن استفاده کنند. Marobozo در مقایسه با سایر شمع ها یک شمع بلند است. طول سایه این شمع نسبت به بدنه آن بسیار کم است و به همین دلیل نام آن به این شمع می رسد. رنگ شمع ها نشان می دهد که فروشندگان یا خریداران کنترل کامل بر بازار دارند. سبک معاملات بسته به نوع مارابوزو متفاوت خواهد بود. تجزیه و تحلیل با شمع Marubusu دشوار نیست زیرا می تواند نشان دهد که خریداران یا فروشندگان کنترل معاملات را در دست دارند. بنابراین، این شمع یکی از شمع های مورد علاقه بسیاری از تحلیلگران است. باید مراقب باشید که نتیجه این کندل به عنوان یک سیگنال برای موقعیت یابی در تراکنش کافی نیست و بهتر است علاوه بر مارابوزو از شمع های دیگری نیز استفاده کنید تا سیگنالی قوی و قابل اعتماد دریافت کنید.