منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • صندوق جسورانه چیست؟ – باشگاه مشتریان آگاه

صندوق جسورانه چیست؟ – باشگاه مشتریان آگاه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
صندوق جسورانه چیست؟ - باشگاه مشتریان آگاه

اقتصاد و محیط کار ایران در سال های اخیر با پدیده نوظهوری مواجه شده است: استارت آپ ها! استارت آپ هایی که عموماً در حوزه فناوری و فناوری های نوآورانه فعالیت می کنند. این شرکت ها توانستند سازوکار بازار کار و حتی سرمایه گذاری در ایران را تغییر دهند. استارت آپ ها از ایده های جدید متولد می شوند.

ایده هایی که برای تحقق آنها نیاز به حمایت مالی و اعتماد دارند. اما به دلیل هزینه بالای راه اندازی یک کسب و کار جدید، ممکن است یک فرد یا شرکت هزینه راه اندازی یک کسب و کار نوپا را متقبل نشود. راه حل چیست جعبه پررنگ. نوعی صندوق سرمایه گذاری که برای حمایت از شرکت های جدید ایجاد می شود. اما وقتی به تاریخچه و عملکرد استارت آپ ها در اقتصاد جهانی نگاه می کنیم; خواهیم دید که بسیاری از شرکت ها و غول های معتبر دنیای فناوری با ساختار استارت آپی ایجاد شده اند. همین نکته و تجربه سرمایه گذاری موفق سال های اخیر در اقتصاد ایران در حوزه استارتاپ ها، سرمایه گذاران را به ورود به این عرصه ترغیب کرده است.


ویدیوی معرفی صندوق پررنگ


تعریف صندوق به صورت پررنگ

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از صندوق سرمایه گذاری جسورانه ارائه کنیم؛ باید به نام این نوع صندوق ها برگردیم. دلیرانه! این کلمه تکلیف این صندوق ها را با سرمایه گذاران مشخص می کند، به نظر شما صندوق پررنگ برای چه کسانی مناسب است؟ صندوق پررنگ برای کسانی مناسب است که تحمل ریسک بالایی برای ورود به فعالیت های اقتصادی دارند. از طرفی این صندوق ها فرصت سود یکسانی دارند.صندوق جسور با تجمیع وجوه منابع مالی خود را در کسب و کارهای جدید سرمایه گذاری می کند. با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری در این صندوق ها، هنگام ورود افراد برای خرید واحدهای آن، ملاحظات خاصی در نظر گرفته می شود. بیشتر مشتریان صندوق های تامینی، شرکت های بیمه، بانک ها و صندوق های بازنشستگی هستند

مزایای صندوق پررنگ

فرهنگ استارت آپی در فضای کسب و کار می تواند اقتصاد یک کشور را متحول کند. فرهنگی که مبتنی بر نوآوری و استفاده از روش های نوین انجام کارهاست. همانطور که توضیح دادیم استارت آپ های زیادی در حوزه فناوری های نوین فعالیت می کنند. فناوری هایی که می توانند زندگی امروز را برای مردم آسان تر کنند. از طرفی استارت آپ ها روش های قدیمی را بهینه می کنند و می توانند صنایع و فعالیت های اقتصادی را نجات دهند. بنابراین، سرمایه گذاری در VC ها و سرمایه گذاری در استارت آپ ها بر این اساس می تواند یک معامله برد-برد برای سرمایه گذاران باشد. از طرفی هر چه ریسک این سرمایه گذاری بیشتر باشد، امکان سود بیشتر است.

ریسک یک صندوق جسورانه

هنگام سرمایه گذاری در یک صندوق جسورانه، باید این احتمال را در نظر بگیرید که تمام سرمایه شما از بین برود! البته این بدترین حالت ممکن است. به طور کلی با شناخت ریسک های سرمایه گذاریبرای ورود به این رشته می توانید انتخاب بهتری داشته باشید. البته باید در نظر داشت که مشارکت در ایجاد یک کسب و کار نوپا می تواند علاوه بر ریسک های معمول سرمایه گذاری، متاثر از مسائل دیگری نیز باشد.

مدیریت کسب و کار نقش مهمی در موفقیت سرمایه گذاری شما دارد. به همین دلیل، مدیران صندوق های جسور مراحل مختلفی را برای انتخاب کسب و کار مورد نظر طی می کنند. ابتدا کمیته صندوق باید اطلاعات لازم را در مورد موضوعاتی مانند ایده محصول، تیم توسعه، هدف و برنامه پیشرفت، مدل درآمد و طرح تجاری جمع آوری کند. در مرحله بعد تیم صندوق در مورد پروژه های انتخاب شده مشاوره می کند. مرحله بعدی مربوط به انتخاب و تنظیم قرارداد سرمایه گذاری است. در مرحله آخر نحوه پرداخت سرمایه به استارت آپ منتخب مشخص می شود.

صندوق جسورانه چیست؟ - باشگاه مشتریان آگاه

تفاوت صندوق های جسورانه با سایر صندوق ها چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه به دو مورد اصلی این تفاوت ها پرداخته می شود.

ترکیب دارایی جسورانه یک صندوق

مهم ترین تفاوت صندوق های جسورانه با سایر صندوق ها در ترکیب دارایی های آنها است. زیرا ترکیب دارایی های صندوق های سرمایه گذاری متفاوت است. در یک صندوق سرمایه گذاری جسورانه، بیش از 60 درصد از دارایی های صندوق باید در یک تجارت جدید سرمایه گذاری شود. مابقی سرمایه صرف خرید دارایی های با درآمد ثابت مانند سپرده های بانکی، اوراق قرضه، اوراق مشارکت و غیره می شود. دلیل سرمایه گذاری در دارایی های با درآمد ثابت، ریسک بالای سرمایه گذاری در یک کسب و کار جدید است.

تفاوت بین صندوق جسورانه و صندوق پروژه

صندوق سرمایه گذاری پروژه بسیار شبیه به صندوق پررنگ است. این صندوق همچنین شروع به حمایت از فعالیت های تجاری و اقتصادی و تولیدی کرد. تفاوت بزرگ این دو صندوق در نوع دارایی آنهاست. در صندوق پروژه، حداکثر 90 درصد دارایی ها در پروژه های منتخب سرمایه گذاری می شود. در حالی که این عدد در صندوق پررنگ 60 درصد است. تفاوت دیگر بین صندوق سرمایه گذاری پروژه و صندوق خطرپذیر در مالکیت واحدهای آن است. قبلاً توضیح دادیم که گاهی معیارهایی برای خرید سهام صندوق‌های جسورانه تعیین می‌شود. اما در مورد فاند پروژه چنین محدودیتی وجود ندارد و هرکسی می تواند هر چقدر که بخواهد خرید کند.

در یک صندوق جسورانه سرمایه گذاری کنید

اگر می خواهید بدانید که چگونه در صندوق های جسورانه سرمایه گذاری کنید؟ باید به اطلاع شما برسانیم که تنها راه تماس با نمایندگی های داخل کشور است.

سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک و خرید و فروش سهام آن مانند سایر صندوق های قابل معامله در بورس یا ETF است. البته برخی از صندوق ها بر اساس نوع قولنامه خود حداقل مبلغی را برای خرید واحد خود در نظر می گیرند.

صندوق سرمایه گذاری Bold مشتریان خود را دارد. سرمایه گذاری در کسب و کارهای جدید و استارت آپ ها به قدری جذاب است که این صندوق ها مشکلی برای تامین مالی نخواهند داشت.

البته قبل از سرمایه گذاری در یک صندوق پررنگ، سهامداران باید بیانیه پذیرش ریسک صندوق را به دقت مطالعه کرده و امضا کنند.

لیست صندوق های جسورانه

برای مشاهده لیست صندوق های جسورانه می توانید به وب سایت فیپیران مراجعه کنید. در منوی اصلی سایت گزینه صندوق ها و لیست صندوق های سرمایه گذاری را انتخاب کنید. در صفحه باز شده روی نماد جستجو کلیک کرده و گزینه Bold box را انتخاب کنید.

با اعمال این فیلتر، لیست صندوق های پررنگ در بورس ایران نمایش داده می شود و با کلیک بر روی نام هر صندوق، مشخصات آن را مشاهده خواهید کرد.

آخرین کلمه

صندوق سرمایه گذاری جسورانه گزینه مناسبی برای کسانی است که ریسک گریز هستند. البته اگر سرمایه صندوق به درستی به سمت استارت آپ های خوش آتیه هدایت شود، این ریسک در مدت زمان کوتاهی ارزش خود را نشان خواهد داد.

با سرمایه گذاری در فضای استارتاپی هم وضعیت اشتغال در کشور تغییر می کند و هم فضای کسب و کار شکل جدیدی به خود می گیرد.

مدت هاست که بحث ساعات کار مفید در ادارات و کارخانجات سنتی به یکی از معضلات نظام اقتصادی کشور تبدیل شده است. تغییر سبک و روند قدیمی و حرکت به سمت پویایی نیاز به یک روحیه استارت آپی و نوآورانه دارد.

اتفاقی افتاد