منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مرور و مقایسه کنید

صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مرور و مقایسه کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
صندوق های سرمایه گذاری مشترک را مرور و مقایسه کنید

هنگامی که با انواع صندوق های سرمایه گذاری آشنا شدید و جزئیات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری مشترک، مختلط و با درآمد ثابت را دانستید، وقت آن است که آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. مقایسه صندوق ها به شما کمک می کند تا بهترین صندوق سرمایه گذاری را با توجه به ویژگی های مورد نظر خود انتخاب کنید.

ریسک و بازده سرمایه گذاری در صندوق

یک طیف ریسک-بازده را در نظر بگیرید که با افزایش ریسک، بازده مورد انتظار نیز افزایش می یابد. در این شرایط یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت و یک صندوق سرمایه گذاری مشترک به ترتیب در ابتدا و انتهای این طیف قرار می گیرند. صندوق سرمایه گذاری مختلط نیز بین آنها قرار می گیرد.

ریسک و بازده سرمایه گذاری در صندوق
ریسک و بازده سرمایه گذاری در صندوق

در واقع ترکیب دارایی های تحت مدیریت صندوق تعیین کننده ریسک و بازده سرمایه گذاری در هر صندوق است.

به عبارت دیگر، هر چه وزن دارایی های پرریسک مانند سهام و حق خرید شرکت ها در ترکیب دارایی صندوق بیشتر باشد، ریسک و بازده مورد انتظار بیشتر می شود. از سوی دیگر، هر چه وزن دارایی های کم ریسک مانند اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی در ترکیب دارایی صندوق افزایش یابد، ریسک و بازده مورد انتظار کاهش می یابد.

وابستگی به بازده وجوه سرمایه گذاری ها به شرایط بازار

با بررسی ترکیب دارایی های تحت مدیریت صندوق ها، می توان تاثیر بازده یک صندوق معین را بر بازده کلی بازار توضیح داد.

اوراق بهادار با درآمد ثابت همانطور که از نامشان پیداست بازدهی تقریبا ثابتی دارند. از سوی دیگر، پارامترهای زیادی بر قیمت سهام هر شرکتی تأثیر می گذارد. از تورم و هیجانات محرک بازار گرفته تا رشد و توسعه اقتصادی شرکت ها و افزایش سودآوری یا ورشکستگی شرکت ها.

بر این اساس بازده صندوق سرمایه گذاری مشترک بیشترین وابستگی را به بازده بازار دارد و از سوی دیگر بازده صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمترین وابستگی را دارد.

وابستگی سودآوری صندوق به شرایط بازار
وابستگی سودآوری صندوق به شرایط بازار

ضریب آلفا (α) و ضریب بتا (β) را می توان از جمله معیارهای مورد استفاده برای مقایسه ریسک و بازده وجوه و وابستگی آنها به شرایط بازار نام برد. ارزش این نسبت ها برای هر صندوق در سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران محاسبه و ارائه می شود.

ضریب بتا (β)

ضریب بتا معیاری است که با بررسی داده های تاریخی رابطه بین بازده صندوق و بازده بازار را نشان می دهد. تفسیر شرایط با توجه به مقدار بتا به شرح زیر است:

ضریب بتا (β)

ضریب آلفا (α)

آلفا میزان بازده مازاد صندوق را در مقایسه با شاخص معیار نشان می دهد. آلفا می تواند مثبت، منفی یا صفر باشد. آلفای مثبت و منفی به این معنی است که صندوق به ترتیب عملکرد بهتر و کمتر از شاخص معیار خود دارد.

به عبارت دیگر، آلفای صفر به این معنی است که بازده صندوق دقیقاً متناسب با ریسک سرمایه گذاری های آن است، آلفای مثبت به معنای بازدهی بیشتر از ریسک و آلفای منفی به معنای بازدهی کمتر از ریسک است.

دوره سرمایه گذاری

بی ثباتی جوهره بازار سرمایه است و هیچکس نمی تواند ادعا کند که پیش بینی های او در مورد وضعیت بازار یا قیمت سهام یک شرکت مطمئنا به واقعیت تبدیل خواهد شد.

بررسی داده های تاریخی قیمت سهام شرکت ها و وضعیت کلی بازار نشان می دهد که بازار سرمایه ایران در بلندمدت همواره کارآمدتر از بازارهای موازی مانند بازار مسکن، طلا و ارز بوده است. از سوی دیگر رشد بازار سرمایه در سال های اخیر خطی نبوده و چندین دوره بوده که بازار راکد بوده است.

بر این اساس می توان گفت که عموماً صندوق هایی که وابستگی کمتری به شرایط بازار دارند برای یک دوره سرمایه گذاری کوتاه بسیار مناسب تر از صندوق هایی هستند که وابستگی بیشتری به شرایط بازار دارند.

با توجه به موارد فوق، پیشنهاد می‌شود در صندوق‌هایی با چشم‌انداز بلندمدت سرمایه‌گذاری شود تا تأثیر رکود موقت بازار و کاهش ارزش سهام شرکت‌ها بر بازده کلی سرمایه به حداقل برسد. اگر قصد دارید برای مدت کوتاهی سرمایه گذاری کنید، در شرایط عادی بازار، سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت انتخاب بهتری است.

نحوه تخصیص سود یا زیان در وارسیاینسرمایه، پایتختاینقرار دادم

اکثر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به صورت دوره ای سود حاصل از عملیات خود را به صورت وجه نقد به حساب سرمایه گذاران واریز می کنند.

از سوی دیگر، اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سود نقدی پرداخت نمی‌کنند و سود یا زیان حاصل از عملیات آنها در قیمت هر سهم صندوق منظور می‌شود. در این مواقع اگر سرمایه گذار قرار باشد بخشی از سود سرمایه گذاری خود را دریافت کند، باید تعدادی از سهام سرمایه گذاری خود را واگذار کند.

به عنوان مثال، از میان صندوق‌هایی که توسط کارگزاری مفید اداره می‌شود، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یک حامی و نامی، سود را به صورت ماهانه و نقدی به حساب سرمایه‌گذاران واریز می‌کنند و صندوق سرمایه‌گذاری سهام عدالت توسعه امید بخشی از سود را به صورت نقدی واریز می‌کند. مابقی سود یا زیان در قیمت هر سهم صندوق منظور می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری مفید کافیست درخواست مشاوره رایگان را ثبت کنید و شانس خود را در قرعه کشی 2 میلیون تومانی امتحان کنید.

چه چیزی بهتر است مرور شود

با توجه به تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، انتخاب صندوقی که ویژگی‌های مورد نظر هر سرمایه‌گذار را داشته باشد، می‌تواند فرآیند دشواری باشد.

میزان تحمل ریسک و بازده مورد انتظار، مدت زمان سرمایه گذاری و نیاز یا عدم دریافت سود دوره ای سرمایه گذاری از جمله مواردی است که یک سرمایه گذار باید با شناسایی آنها شناسایی و در صندوق مناسب سرمایه گذاری کند.

توصیه می شود با جزئیات هر صندوق بیشتر آشنا شوید، اساسنامه و بروشور صندوق را حتما از سایت آن دانلود کرده و با دقت مطالعه کنید.