منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ضریب جینی چقدر است؟ ما روش محاسبه خود را ارائه می دهیم – باشگاه مشتریان آگاه

ضریب جینی چقدر است؟ ما روش محاسبه خود را ارائه می دهیم – باشگاه مشتریان آگاه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ضریب جینی چقدر است؟ ما روش محاسبه خود را ارائه می دهیم - باشگاه مشتریان آگاه

ضریب جینی یک شاخص اقتصادی است که نابرابری مالی در یک کشور را محاسبه می کند. به عبارت ساده تر، ضریب جینی توزیع درآمد و پول را در بین افراد مختلف جامعه نشان می دهد. آنچه ما به عنوان تفاوت طبقاتی در جامعه می شناسیم، از ضریب جینی محاسبه خواهد شد. شاید این ضرب المثل عامیانه را هم شنیده باشید که پولدارها پولدارتر می شوند و فقیرها فقیرتر می شوند! این دقیقاً به دلیل تأثیر ضریب جینی بر اقتصاد یک کشور اتفاق می افتد. در زیر به طور کامل به این مفهوم خواهیم پرداخت.


ارائه ویدئویی شاخص ضریب جینی


تعریف شاخص جینی

همانطور که گفتیم ضریب جینی معیاری برای سنجش توزیع ثروت در یک کشور است. شاخص جینی برای اولین بار توسط یک محقق و آماردان ایتالیایی به نام “Cuardo Gini” در سال 1912 ثبت شد. جینی یک قهرمان قابل اعتماد در کشور خود نیست. ارتباط او با دولت فاشیست موسولینی و حمایت او از نظریه های اصلاح نژادی و استعماری جناح شکست خورده در جنگ جهانی دوم باعث شد تا نام و گذشته فکری او بر نظریه او سایه افکند. جن در خاطرات هم عصرانش به عنوان پیرمردی عبوس و مغرور به تصویر کشیده شده است که به برابری و توزیع عادلانه ثروت در جامعه اعتقادی ندارد. او در زمان جنگ جزو دستگاه موسولینی بود و پس از جنگ جهانی دوم و پیروزی متفقین از طرفداران نظریه تشکیل دولت جهانی با مرکزیت واشنگتن شد. نظریه ای که هرگز عملی نشد و جینی نتوانست آن را به کار گیرد.

توزیع عادلانه ثروت

توزیع عادلانه ثروت ممکن است هدف نهایی اقتصادی یک کشور باشد. کشور ما سال هاست که از اختلاف طبقاتی رنج می برد. این تفاوت و استاندارد متفاوت زندگی که ناشی از توزیع نابرابر ثروت و درآمد است، با ضریب جینی قابل محاسبه است. ضریب جینی به صورت عددی بین 0 و 1 محاسبه می شود. هر چه ضریب جینی به 0 نزدیکتر باشد، وضعیت اقتصادی بهتر و برابری اقتصادی بیشتر می شود. در مقابل، هر چه این شاخص به عدد 1 نزدیک شود، نشان دهنده توزیع ناعادلانه و نامتقارن ثروت در اقتصاد کشور است.

چگونه ضریب جینی را محاسبه کنیم؟

قبل از اینکه کواردو جینی شاخصی برای مطالعه توزیع ناعادلانه ثروت ارائه دهد، محققی به نام ماکس لورنز منحنی را برای نشان دادن عدالت اقتصادی در یک جامعه ترسیم کرده بود. ترسیم منحنی لورنتس کار سختی نیست. در این منحنی، محور X درصد جمعیت و محور Y درصد درآمد را نشان می دهد. به عنوان مثال، منحنی لورنز را بر اساس درآمد 100 نفر ترسیم می کنید. ابتدا جمعیت خود را از کم درآمد به بالا دسته بندی کنید. توجه داشته باشید که هر چه بیشتر به سمت انتهای منحنی حرکت کنید، درصد درآمد افراد بیشتر می شود و هر چه بیشتر به سمت نقطه صفر و محور حرکت کنید. درآمد کل مردم کمتر است. در این نمودار با پایین آمدن منحنی و به اصطلاح شکم، ضریب جینی به 1 نزدیک می شود و نشان می دهد که عدالت اقتصادی در حال کاهش است. برای محاسبه این شاخص، باید مساحت منطقه A را بر مساحت کل مناطق A و B تقسیم کنیم.

روش محاسبه ضریب جینی

ضریب جینی در جهان و ایران

ضریب جینی شاخص مناسبی برای درک عدالت اقتصادی در کشورهاست. به طور متوسط ​​بر اساس داده ها و آمار بانک جهانی، ضریب جینی در جهان بین 0.3 تا 0.6 برآورد شده است. آخرین آمار بانک جهانی منتشر شده در data.worldbank.org مربوط به سال 2018، قبل از بحران کرونا است. شوک ناشی از کرونا به اقتصاد جهانی ضریب جینی را بسیار تغییر داد. در ایران ضریب جینی توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام می شود. اما دولتمردان کشور تصمیم گرفته اند از سال 1395 عدد این شاخص را اعلام نکنند، آخرین آمار منتشر شده عدد 0.38 را برای اقتصاد ایران نشان می دهد.

معایب ضریب جینی

وقتی به آمار بانک جهانی نگاه می کنیم می بینیم که مثلا ضریب جینی دو کشور ایران و آمریکا به هم نزدیک است اما آیا شرایط اقتصادی این دو کشور مشابه است؟ پاسخ به این سوال منفی است. درست است که توزیع ثروت در این دو اقتصاد از یک الگو پیروی می کرد، اما فرصت ها و اندازه اقتصاد یک عدد را نشان نمی داد. پس بهتر است از ضریب جینی برای مقایسه دو اقتصاد استفاده نکنید. از سوی دیگر، ضریب جینی نیز می تواند در کشوری با کاهش تدریجی درآمد و کاهش ارزش پول ملی کاهش یابد. در حالی که سایر معیارهای اقتصادی نشان می دهد که شرایط سخت تر می شود. در این صورت، به اصطلاح «توزیع عادلانه فقر» حاصل شده و جامعه نیز به همان نسبت فقیر شده است. همچنین باید توجه داشت که معیار اندازه گیری برای تعیین ضریب جینی، توزیع درآمد است نه ثروت. به هر دلیلی ممکن است درآمد یک فرد ثروتمند برای مدتی کاهش یابد، اما ثروت او دست نخورده باقی بماند. این می تواند تأثیر گمراه کننده ای در محاسبه ضریب جینی داشته باشد.

مزایای ضریب جینی

سیاستگذاران یک کشور می توانند با محاسبه ضریب جینی و بررسی آن نقاط ضعف مدیریت اقتصادی خود را بشناسند. سپس به گفته آنان، اقدامات لازم را برای احیای اقتصاد کشور در بلندمدت و کوتاه مدت برنامه ریزی کنید. ضریب جینی را می توان در گروه های کوچکتر نیز محاسبه کرد. با مقایسه این آمارها در سطح ملی می توان از انحصار درآمد و اشتغال در یک منطقه جلوگیری کرد. توزیع ثروت با رفاه شهروندان در اقتصاد کشور ارتباط مستقیم دارد. لازم به ذکر است که توزیع ثروت بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی تعیین می شود. شاخصی که ارزش ریالی تمامی محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک ملت در داخل مرزهای کشور را نشان می دهد.


آخرین کلمه

ضریب جینی یک شاخص کامل برای سلامت اقتصادی یک کشور نیست، اما می تواند به سیاستگذاران در مدیریت بهتر درآمد و دارایی کمک کند. با محاسبه این شاخص اقتصادی می توان از انحصار درآمد در طبقه خاصی جلوگیری کرد و به سمت عدالت اقتصادی حرکت کرد. البته در کوتاه مدت این اتفاق نخواهد افتاد. احیای ساختارهای اقتصادی و افزایش رفاه شهروندان فرآیندی زمان‌بر است که تنها با ثبات و آرامش در روابط سیاسی و اقتصادی امکان‌پذیر است.