منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • معرفی Black Shoals – باشگاه مشتریان آگاه – ماشین حساب تجاری موجود

معرفی Black Shoals – باشگاه مشتریان آگاه – ماشین حساب تجاری موجود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی Black Shoals - باشگاه مشتریان آگاه - ماشین حساب تجاری موجود

آگاهی از ابزارهای بازار سرمایه و کاربرد آنها می تواند سرمایه گذاران را به سمت موفقیت هدایت کند. به همین دلیل در مطالب قبلی به ارزش قرارداد اختیار معامله (حق بیمه) که یکی از مفاهیم اصلی در قراردادهای اختیار معامله می باشد پرداختیم. معامله گران باید یک حق بیمه منصفانه را محاسبه کنند تا معاملات گزینه ها را انجام دهند و از آن معاملات سود ببرند. در ادامه این مقاله به بررسی روش های ارزش گذاری قرارداد اختیارات و نحوه استفاده از آنها می پردازیم ماشین حساب Black-Scholz ما ملاقات می کنیم

این گزینه با استفاده از مدل بلک شولز چگونه ارزش گذاری می شود؟

مدل Black-Scholes برای ارزش گذاری گزینه استفاده می شود. این روش یک تخمین نظری از قیمت گزینه های اروپایی در دارایی هایی است که سود نقدی پرداخت نمی کنند. این عامل همچنین نشان می‌دهد که با تغییر هر یک از پارامترهای مؤثر بر قیمت اختیار، چقدر حق بیمه تغییر می‌کند. متغیرهای اصلی معادله بلک شولز به شرح زیر است:

  • نوع گزینه Call/Put
  • قیمت دارایی پایه در بازار پول ( )
  • قیمت اجرای قرارداد اختیار معامله (K)
  • نرخ بدون ریسک (r)
  • تعداد روزهای تقویمی باقی مانده تا سررسید (T)
  • نوسانات دارایی پایه (σ)

در فرمول اصلاح شده بلک شولز، برای ارائه تخمین دقیق تری از حق بیمه در صورتی که دارایی پایه سود نقدی پرداخت کند، نسبت سود نقدی به قیمت دارایی پایه نیز در محاسبات لحاظ می شود. از طرفی در قراردادهای اختیار معامله موجود در بورس دارایی های پایه سود نقدی پرداخت نمی کنند و این عدد را صفر می دانند. سایر متغیرهای مدل به شرح زیر است: دارایی پایه قرارداد اختیار معامله می تواند گواهی سپرده سکه، گواهی سپرده زعفران یا قرارداد آتی زعفران گرانبها باشد. قیمت ضرب‌الاجل قرارداد و قیمت آخرین معامله قرارداد نیز از داشبورد بورس و یا از طریق پنل معاملات آنلاین بازیابی می‌شود. در دسترس. نرخ بدون ریسک مورد استفاده، نرخ بانکی است. همچنین، نوسانات خود دارایی پایه به دو دسته تاریخی و ضمنی تقسیم می شود. نوسانات ضمنی پیش بینی معامله گران از نوسانات آتی دارایی پایه است، در حالی که نوسانات تاریخی با استفاده از قیمت های پایانی دارایی پایه محاسبه می شود.


محاسبه نوسانات تاریخی دارایی زیربنایی با استفاده از اکسل

نوسانات تاریخی میزان تغییرات و نوسانات قیمتی را نشان می دهد که در یک دوره تاریخی خاص در دارایی پایه رخ داده است. نوسان بین صفر تا یک است. نوسانات بالا (نزدیک به 1) به این معنی است که ارزش دارایی پایه می تواند در محدوده وسیعی از ارزش ها پخش شود. نوسانات کمتر (نزدیک به 0) به این معنی است که ارزش دارایی نوسان زیادی ندارد و تمایل به ثبات دارد. برای محاسبه نوسانات دارایی پایه می توانید به قسمت آمار سایت بورس، آمارهای مربوط به بازار مالی (پیش، وجوه و گواهینامه) مراجعه کنید. ابتدا دارایی اصلی مورد نظر را انتخاب کنید، سپس محدوده تاریخ را تنظیم کنید و خروجی اکسل را دریافت کنید. به همین ترتیب می توانید گواهی سپرده را از قسمت بازار و سکه طلا را از قسمت نماد انتخاب کنید سپس بازه تاریخی 3 ماه گذشته را تنظیم کرده و گزینه نمایش را بزنید سپس خروجی اکسل مطابق تصویر زیر استخراج می شود. .

آمار معاملات بازار مالی

برای محاسبه نوسانات دارایی پایه (در اینجا، گواهی سپرده سکه طلا) در سه تابع: لگاریتم طبیعی (ln)، انحراف استاندارد (STDV.S) و ریشه دوم (SQRT). ما به آن در اکسل نیاز داریم.

تابع لگاریتم طبیعی برای قیمت های بسته شدن برای تمام روزها (از روز دوم به بعد) به صورت زیر محاسبه می شود:

تابع لگاریتم طبیعی

سپس انحراف استاندارد تمام اعداد به دست آمده از ستون بالا را می گیریم و جذر نتیجه را می گیریم. عدد حاصل، نوسانات دارایی پایه است.

محاسبه نوسانات دارایی پایه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، نوسانات گواهی سپرده سکه طلا برابر با 0.156 است. لازم به ذکر است که نوسانات تاریخی یک معیار گذشته نگر است و پیش بینی کننده نوسانات قیمت در آینده نیست. اما تغییر در این معیار در طول زمان می تواند نشانه ای از انتظارات آینده باشد. برای مثال، اگر نوسان تاریخی برای دو دوره کوتاه مدت و بلندمدت محاسبه شود (طول دوره ها با زمان باقی مانده تا سررسید تعیین می شود). اگر نوسانات تاریخی در حال افزایش باشد (کوتاه مدت > بلند مدت)، قیمت دارایی پایه نیز بیش از حد معمول تغییر می کند و انتظار می رود قیمت در حال یا آینده تغییر کند. اما اگر نوسانات تاریخی در حال کاهش باشد (طولان > کوتاه)، این ممکن است نشان دهنده این باشد که عدم اطمینان در حال کاهش است و محدوده قیمت دارایی پایه تمایل به بازگشت به حالت قبلی خود دارد. اگر دارایی پایه یک روند بلندمدت قوی داشته باشد و قیمت ها در یک دوره زمانی با نرخ ثابت به طور چشمگیری تغییر کند، اما مقدار نوسان روزانه کم باشد، نوسان محاسبه شده عدد پایینی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که اگر نوسانات تاریخی دارایی پایه بالا باشد، معمولاً به تحمل ریسک بالاتری نیاز دارد. همچنین، در بازارهای با نوسان شدید، انتظار حاشیه سود بالاتر و نیاز به سطوح توقف ضرر گسترده‌تر وجود دارد.

ارزش گذاری گزینه با استفاده از ماشین حساب ارزش گذاری گزینه سهام

در صورتی که جزئیات قرارداد اختیار معامله سکه طلا و قیمت نقدی گواهی سپرده سکه طلا به شرح زیر باشد:

نمودار قیمت گزینه فروش سکه طلا

قیمت گزینه قرار دادن سکه طلا با درج اعداد جدول فوق در ورودی ماشین حساب ارزش گذاری اختیار معامله مطابق تصویر زیر بدست می آید.

ارزش گذاری گزینه با استفاده از ماشین حساب ارزش گذاری گزینه سهام

پس از انجام محاسبات فوق خروجی معادل 6,467,540 ریال به دست آمد که کمتر از نرخ آخرین معامله انجام شده طبق تابلوی معاملات آپشن (9,300,000) است. با توجه به این که این دو مقدار برابر نیستند، بنابراین گزینه خرید و فروش منصفانه نیست. معامله گران همچنین به دنبال موقعیت هایی هستند که در آن حق بیمه بالاتر یا کمتر از ارزش منصفانه معامله می شود تا بتوانند از این تفاوت استفاده کنند. برای محاسبه نوسانات ضمنی، اطلاعات قسمت سوم ماشین حساب گزینه ها را تحت عنوان “محاسبه نوسانات ضمنی” مطابق شکل زیر وارد کنید.

محاسبه نوسانات ضمنی

پس از محاسبه، نوسان ضمنی معادل 0.2458 به دست آمد. که بیش از نوسانات تاریخی است (0.156). اگر نوسانات تاریخی و ضمنی برابر باشند، گزینه به طور منصفانه معامله می شود. در این مثال، نوسانات پیش بینی شده توسط معامله گران (نوسانات ضمنی) برای ماه های آینده گواهی سپرده سکه بیشتر از نوسانات تاریخی است. در واقع، معامله گران انتظار دارند که نوسانات قیمت در آینده بیشتر از گذشته باشد.

  • مدل Black-Scholes برای محاسبه گزینه های تماس و قرار دادن:

مدل Black-Scholes برای محاسبه گزینه های تماس و قرار

که در آن:

فرمول مدل بلک اسکولز


آخرین کلمه

هنگامی که ما یک اختیار خرید یا فروش می‌کنیم، معامله با قیمت‌هایی که در تابلوی معاملات اختیار معامله است و از طریق پیشنهاد و پیشنهاد بین خریداران و فروشندگان انجام می‌شود. اعداد معامله شده در تابلوی معاملات اختیار معامله حق بیمه نامیده می شوند. در این مقاله محاسبه ارزش حق بیمه با استفاده از ماشین حساب ارزش گذاری اختیار معامله در سایت بورس بر اساس معادله بلک شولز این برای کمک به معامله گران در تصمیم گیری در مورد خرید و فروش قراردادهای اختیار طراحی شده است. مطالب زیر سایر موضوعات مهم در قراردادهای اختیار معامله از قبیل مراحل تسویه و تحویل قراردادهای اختیار معامله و غیره را مورد بحث قرار خواهد داد.