منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مقدمه ای کامل بر سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت

مقدمه ای کامل بر سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اگر نمی‌خواهید ریسک سرمایه‌گذاری در سهام یا سایر ابزارهای مالی پرخطر را بپذیرید، پیشنهاد می‌کنیم با اوراق قرضه با درآمد ثابت آشنا شوید. پس از آشنایی با این اوراق می توانید روش سرمایه گذاری خود را تغییر دهید.

البته هیچ سرمایه گذاری نمی خواهد اصل خود را از دست بدهد. سرمایه گذاران به طور کلی در صورت مواجهه با ریسک در دسته های ریسک پذیر و ریسک گریز قرار می گیرند. افراد ریسک گریز به هر دلیلی نمی خواهند ریسک کنند و تمایل دارند با حفظ اصل سرمایه، سودی که احتمالاً بالاتر از سود معمول بانکی است، به دست آورند. یکی از بهترین راه حل های سرمایه گذاری برای این دسته از افراد، اوراق با درآمد ثابت است.

اوراق قرضه با درآمد ثابت چیست؟

اوراق با درآمد ثابت یکی از انواع اوراق بهادار است که ناشر آن متعهد می شود مبالغ ثابتی را در تاریخ سررسید اوراق و در دوره های زمانی مشخص به خریداران این اوراق بپردازد. همچنین در تاریخ سررسید، اصل سرمایه به خریداران اوراق بازگردانده می شود. این اوراق تقریباً بدون ریسک هستند و بازدهی کمتر از سهام و کمی بالاتر از سپرده های بانکی دارند.

نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

سرمایه گذاران علاوه بر خرید مستقیم اوراق قرضه با درآمد ثابت، می توانند در صندوق های با درآمد ثابت نیز سرمایه گذاری کنند. این صندوق ها با ایفای نقش یک واسطه مالی می توانند سرمایه گذاری افراد کم تجربه را از مستقیم به غیرمستقیم تبدیل کنند و علاوه بر آن منافع زیادی هم برای سرمایه گذار و هم برای بازار سرمایه فراهم کنند.

مدیران این صندوق ها منابع مالی حاصل از فروش واحدهای خود را بیشتر به خرید اوراق بهادار بدون ریسک یا کم ریسک از قبیل اوراق خزانه، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و … اختصاص می دهند تا با اندک سود، سود مشخصی را برای سرمایه گذاران فراهم کنند. دامنه تردید

صندوق های حمایت شده و نامگذاری شده، صندوق های کارگزاری با درآمد ثابت مفید هستند

انواع اوراق قرضه با درآمد ثابت

اوراق بدهی

به طور معمول، دولت ها و شرکت ها از آنها با فروش اوراق بدهی به مردم برای تامین منابع مالی مورد نیاز خود وام می گیرند. اوراق بدهی برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی منتشر می شود. اوراق بدهی ممکن است دارای کوپن پرداخت سود باشد که در این صورت به دارنده این اوراق مبلغ مشخصی به عنوان سود (کوپن) به صورت دوره ای پرداخت می شود.

لازم به ذکر است که دارنده اوراق بدهی در مالکیت شرکت سهمی ندارد بنابراین در تصمیمات شرکت حق رای ندارد. مهمترین اطلاعاتی که می توان از اوراق بدهی به دست آورد عبارتند از:

  • تاریخ سررسید
  • ارزش اسمی
  • نرخ بهره اسمی
  • قیمت بازار
  • بازده تا بلوغ
گواهی سپرده

گواهی سپرده نوعی اوراق با درآمد ثابت است که خریدار این اوراق می تواند سود سپرده را دریافت کند. مهمترین ویژگی گواهی سپرده سررسید و نرخ سود ثابت آن است. این گواهی معمولاً توسط بانک صادر می شود، بنابراین تضمین اصل سپرده و سود پرداختی به عهده بانک می باشد.

تاریخ سررسید گواهی سپرده معمولاً بین یک تا پنج سال است. سود پرداختی به دارندگان سپرده به صورت دوره ای از طریق گواهی سپرده پرداخت می شود. این روش اغلب توسط افرادی انتخاب می شود که انتظار دارند به صورت دوره ای (ماهانه یا فصلی) سود خاصی کسب کنند.

مزایای سرمایه گذاری در اوراق قرضه با درآمد ثابت

1) پایین ترین سطح ریسک

از آنجایی که این صندوق‌ها در بخش‌های ایمن و کم ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند، دارای نوسانات کم و شیب جزئی نرخ بهره هستند و در نتیجه ریسک کمتری دارند. بنابراین برای افرادی که سرمایه گذاری کم ریسکی را انتخاب کرده اند مناسب است.

2) سودهای مکرر + ضمانت حفظ سرمایه

علاوه بر مبالغی که در بازه های زمانی مشخص به خریداران این اوراق داده می شود، تاریخی به نام سررسید تعیین می شود که اصل مبلغ پول به خریدار اوراق برگردانده می شود. دانستن این تاریخ به سرمایه گذار اجازه می دهد تا برای سرمایه گذاری های آتی برنامه ریزی کند.

3) تنوع سبد سرمایه گذاری

یکی از مهمترین نکات در سرمایه گذاری تخصیص دارایی یا تشکیل سبد دارایی های مختلف است. تنوع دارایی به طور قابل توجهی ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. هرچه سبد دارایی های شما متنوع تر باشد، سرمایه گذاری شما بهتر خواهد بود. خرید اوراق قرضه با درآمد ثابت نقش بسزایی در کاهش ریسک پرتفوی شما خواهد داشت.

4) اولویت در انحلال شرکت

مزیت دیگر سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت این است که در صورت ورشکستگی یک شرکت، اولویت پرداخت پول به دارندگان اوراق با درآمد ثابت است.

انواع ریسک سرمایه گذاری با درآمد ثابت

هر نوع سرمایه گذاری ریسک خاص خود را دارد. اگرچه خرید اوراق با درآمد ثابت کمترین ریسک را در بین ابزارهای مالی دارد، اما تحت شرایط خاصی می‌تواند با ریسک مواجه شود. بعضی از آنها … هستند:

1) ریسک نرخ بهره

اغلب یک رابطه معکوس بین ارزش اوراق قرضه با درآمد ثابت و نرخ بهره وجود دارد، به این معنی که وقتی نرخ بهره کاهش می یابد، ارزش اوراق با درآمد ثابت افزایش می یابد. این امر به این دلیل است که با کاهش نرخ سود، سرمایه گذاران سرمایه خود را از بانک ها خارج می کنند و تمایل به سرمایه گذاری مطمئن در بورس افزایش می یابد.

2) ریسک تورم

ریسک تورم نیز برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه با درآمد ثابت قابل توجه است. در برخی موارد، سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت ممکن است نتواند نرخ تورم را پوشش دهد.

3) ریسک رویداد

رویدادهای غیرمنتظره، از جمله بلایای طبیعی و غیرطبیعی (مانند سیل، زلزله، جنگ و غیره) می توانند ارزش اوراق قرضه را تغییر دهند. البته این اتفاقات فقط در یک بخش خاص ممکن است رخ دهد و فقط ارزش اوراق قرضه مربوط به آن بخش را تغییر دهد.

4) ریسک سیاسی

این ریسک مربوط به تصمیمات و اقدامات دولت است که ممکن است بر اوراق با درآمد ثابت تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر دولت نرخ مالیات را افزایش دهد یا اوراق قرضه را مالیات دهد، این امر بر ارزش اوراق اثر منفی خواهد داشت.