منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • منطقه معکوس قیمت ممکن در تحلیل تکنیکال چیست؟

منطقه معکوس قیمت ممکن در تحلیل تکنیکال چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
منطقه معکوس قیمت ممکن در تحلیل تکنیکال چیست؟

nاحیای احتمال برگشت قیمت یا منطقه برگشت احتمالی به منطقه ای گفته می شود که احتمال معکوس شدن حرکت قیمت در آن بیشتر است.

شناسایی صحیح منطقه برگشت احتمالی در نمودار قیمت سهام به معامله گران کمک می کند تا معاملات را در نقاط درست و در جهت درست وارد کنند. همچنین در زمان مناسب و در سطح قیمتی مناسب از معامله خارج شوید و در نتیجه در معاملات خود در بازارهای مالی بازده بالایی کسب کنید. این حوزه ها را می توان در تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزارها و روش های مختلف شناسایی کرد.


ویدیوی منطقه PRZ را وارد کنید


استفاده از چندین روش به طور همزمان برای تشخیص منطقه PRZ

تجربه نشان می دهد که استفاده همزمان از دو یا چند روش مختلف برای یافتن منطقه احتمالی بازگشت قیمت، خطا در محاسبه را کاهش می دهد و احتمال موفقیت را افزایش می دهد. لازم به ذکر است که منطقه PRZ در نمودار قیمت سهام در واقع بخشی از نمودار است که احتمال برگشت قیمت و تغییر جهت روند در آن بیشتر خواهد بود و هرگز نمی توان با قطعیت اندازه گیری کرد.

علائم مختلفی می تواند در این مناطق ظاهر شود، از جمله تشکیل الگوهای شمعدانی خاص، پیدایش شرایط خاص در اندیکاتورها یا تشکیل الگوهای هارمونیک معکوس که نشان دهنده تضعیف روند قبلی و افزایش احتمال تغییر روند است. تحلیلگر ممکن است انتخاب کند که از یک یا چند روش مختلف برای شناسایی این نقاط استفاده کند. روش هایی مانند سطوح فیبوناچی، امواج الیوت، اکشن قیمت، تحلیل تکنیکال کلاسیک و غیره. برای شناسایی منطقه احتمالی برگشت قیمت استفاده می شود.

چگونه منطقه معکوس قیمت بالقوه را شناسایی کنیم؟

اگر تا به حال به عنوان معامله گر در بازارهای مالی کار کرده اید، قطعاً با سطوح و ضرایب اصلاح فیبوناچی آشنا هستید. به طور کلی نسبت های فیبوناچی یکی از پرکاربردترین و موثرترین ابزار برای تشخیص ناحیه PRZ هستند. فیبوناچی یک ابزار تحلیل تکنیکال برای تعیین سطوح حمایت و مقاومت در روندها است. این نام از دنباله اعداد فیبوناچی گرفته شده است. نسبت های فیبوناچی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و در بسیاری از پدیده های طبیعی مشاهده می شوند. به نظر می رسد که در بازارهای مالی، اندازه هر اصلاح در روند قیمت پایه، نسبتی از حرکت قبلی است که با نسبت های فیبوناچی مطابقت دارد.

الگوهای هارمونیک که خود مبتنی بر نسبت های فیبوناچی هستند، با احتمال زیاد باعث تغییر روند قیمت در مناطق خاصی می شوند. راه دیگر برای شناسایی مناطق احتمالی معکوس قیمت، استفاده از نظریه موج الیوت است. بر اساس این تئوری، هر حرکت در راستای روند نمودار قیمت در 5 موج و هر حرکت اصلاحی (بر خلاف جهت روند) در 3 موج صورت می گیرد، بنابراین انتهای هر موج پنجم در جهت است. روند و پایان هر موج سوم در اصلاح قیمت است. ، منطقه احتمالی برگشت قیمت در نظر گرفته می شود.

ورود بازار به منطقه احتمالی برگشت قیمت با استفاده از الگوهای هارمونیک

اگر منطقه تصحیح به درستی شناسایی شود، بازار نسبت به آن واکنش نشان می دهد. یعنی در اولین نشست بازار با منطقه PRZ شاهد واکنش های قیمتی خواهیم بود که گاهی فرصت های معاملاتی را ایجاد می کند. میزان ادامه روند حرکت مجدد بازار از محدوده PRZ متفاوت است، اما در هر صورت، واکنش اولیه بازار باید به گونه ای باشد که قیمت از محدوده تعریف شده بازگردد تا اعتبار الگوی تعریف شده تایید شود. فقدان واکنش بازار به منطقه PRZ اولین نشانه یک محدوده معکوس غلط است. در چنین شرایطی قیمت بدون واکنش بازار به منطقه PRZ به روند قبلی ادامه می دهد.

در واقع تفاوت اصلی معامله گران برنده و بازنده در شناخت الگوی درست است. لازم به ذکر است که این کار به تجربه زیادی نیاز دارد. اولین واکنش بازار به PRZ همیشه یکی از مهمترین عوامل در فرآیند تصمیم گیری است. کندل هایی که در طول تماس اولیه بازار با PRZ شکل می گیرند در ارزیابی نرخ بازده قیمت بازار مهم هستند. شاید واکنش اولیه بازار به منطقه PRZ خیلی سریع اتفاق افتاد گاهی اوقات به دلیل نوسانات بازار، فرصت معاملاتی ایجاد شده با تکمیل الگوی هارمونیک از بین می رود. تنها راه حل برای این وضعیت این است که قبل از سقوط اولیه بازار آماده باشید و به تعدادی الگوهای هارمونیک معتبر نگاه کنید.

تعدادی الگوهای هارمونیک معتبر در اولین پاسخ ناحیه PRZ آنها حرکات سریعی انجام می دهند که می تواند بسیار سودآور باشد. پس بهتر است قبل از اینکه بازار به محدوده برسد PRZ کاملا آماده باشد. اکثر مناطق معکوس حرکت های قیمتی بزرگی را ایجاد می کنند که در محدوده نسبتاً کوچکی رخ می دهد. همیشه به یاد داشته باشید که منطقه معکوس قیمت احتمالی محدوده دقیقی است که نشان دهنده تکمیل الگوهای هارمونیک و پیش بینی تغییرات در روندهای قبلی بازار است. همچنین به محض تکمیل الگو می توان انتظار نوسانات قیمتی قابل توجهی را داشت که باعث تحرکات بزرگ می شود.

تشخیص منطقه برگشت قیمت احتمالی با استفاده از تحلیل تکنیکال کلاسیک

تحلیل تکنیکال کلاسیک یکی از ساده ترین و پرکاربردترین روش ها برای یافتن ناحیه PRZ است. به این ترتیب خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت در نمودار قیمت ترسیم می شوند. نقطه ای که خط روند صعودی به سطح مقاومت می رسد و همچنین نقطه ای که خط روند نزولی به سطح حمایت می رسد، مناطق برگشت قیمت هستند. بر اساس این مدل، پیش بینی می شود روند در این نقاط تغییر کند.

1- مناطق پشتیبانی

در تصویر زیر دو خط پشتیبانی اصلی رسم شده است. این دو خط یک تقاطع را در یک منطقه (در شکل سایه دار) پیدا کرده اند که یک نقطه معکوس قیمت دو برابر قدرتمند است. با توجه به آنچه در تحلیل مشخص شد، با رسیدن شمع ها به نقطه ذکر شده، حجم معاملات افزایش یافت (جعبه قرمز) و قیمت بازگشت.

منطقه معکوس قیمت ممکن در تحلیل تکنیکال چیست؟

2- مناطق مقاومت

در تصویر زیر دو خط مقاومت اصلی ترسیم شده است. این دو خط یک تقاطع در یک ناحیه (مستطیل قرمز) پیدا کرده اند که یک نقطه قدرت دوگانه برای برگشت قیمت است. بر اساس تحلیل ها مشخص شد که با رسیدن شمع ها به این منطقه شاهد برگشت قیمت هستیم. همچنین خط نارنجی که در شکل مشاهده می کنید واگرایی منفی را نشان می دهد که صحت محدوده مقاومت PRZ را تایید می کند.

مناطق مقاومت چیست؟

یافتن منطقه احتمالی برگشت قیمت با استفاده از فیبوناچی

در این روش با توجه به نمودار قیمت، محلی که چندین سطح فیبوناچی به هم می رسند یا به عبارت دیگر منطقه PRZ به هم می رسند. F. امکان جمع آوری سه، چهار یا چند فیبوناچی در یک مکان وجود دارد. هر چه سطوح فیبوناچی بیشتری در یک منطقه جمع شده باشد، احتمال بازگشت قیمت به آن منطقه بیشتر می شود.

پس از استفاده از روش سطوح فیبوناچی، مشخص شد که قیمت به منطقه PRZ نزدیک می شود، در مرحله بعد باید عمل قیمت را نیز در نظر بگیرید. اگر منطقه احتمالی برگشت قیمت درست باشد، باید منتظر برگشت سریع قیمت باشیم. در این شرایط قیمت به سرعت از منطقه مذکور خارج می شود. اما اگر ناحیه معکوس قیمتی که بررسی کردیم صحیح نباشد، سیگنال اقدام قیمت، کنار گذاشتن آن منطقه و پیش بینی مورد نظر خواهد بود.

در حوزه برگشت احتمالی قیمت که با استفاده از سطوح فیبوناچی پیش‌بینی می‌شود، الگوی کندل می‌تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، فرض کنید که یک کندل نزولی با رنگ قرمز و بدنه بزرگ در منطقه پیش بینی شده PRZ ثبت شده است. این شمع نشان می‌دهد که قیمت احتمالاً کاهش می‌یابد، بنابراین پیش‌بینی برگشت قیمت غیرفعال است. اصلاح فیبوناچی (تغییر مجدد)، پسوند فیبوناچی (پسوند) و پسوند فیبوناچی (پیش بینی) سه ابزار مهم فیبوناچی برای یافتن PRZ هستند.

نواحی همپوشانی خطوط فیبوناچی

خطوط حمایت و مقاومت محدوده حمایت و مقاومت معتبر هستند. با توجه به آنچه در تصویر می بینید، دو خط فیبوناچی با استفاده از یک سقف و دو طبقه متفاوت و معتبر ترسیم شده است. همانطور که می بینید، مناطقی به دست می آیند که این خطوط روی هم قرار می گیرند. این همپوشانی قدرت مضاعف برگشت قیمت را نشان می دهد. با توجه به آنچه در آنالیز مشخص می شود، زمانی که شمع ها به این مناطق (جعبه قرمز) رسیدند، قیمت بازگشته است.

منطقه معکوس قیمت ممکن در تحلیل تکنیکال چیست؟

نکات قابل تامل

تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای مهم برای تایید تحلیل تکنیکال است. برای اطمینان از صحت تحلیل خود، بهتر است با استفاده از تحلیل بنیادی، سهام خود را بررسی کنید. به عنوان مثال، فرض کنید از طریق تحلیل تکنیکال به این نتیجه رسیده اید که قیمت در منطقه معکوس قرار دارد. اما اطلاعات و تحلیل بنیادی سهم مورد نظر خلاف این تحلیل را نشان می دهد، بنابراین باید تغییراتی در پیش بینی خود ایجاد کنید.

شما می توانید از الگوهای کندل استیک در انتهای یک موج و ابتدای موج بعدی برای تأیید برگشت قیمت در هنگام شناسایی منطقه برگشت قیمت احتمالی با استفاده از تحلیل موج الیوت استفاده کنید. یکی از بهترین راه ها برای شناسایی PRZ این است که بتوانید شمع های چکش مانندی را که شکل خاصی دارند تشخیص دهید. گزینه های دیگری که برای شناسایی منطقه احتمالی برگشت قیمت بسیار خوب به نظر می رسند، الگوهای معکوس مانند پوشش صعودی، بالا و پایین سه گانه، بالا و پایین سه گانه و غیره هستند. اگر شکل شمعدان ها را بدانید، می توانید نقاطی را که احتمال تغییر روند در آن ها وجود دارد، شناسایی کنید. زیرا اگر شمع ها را کنار هم قرار دهید، الگوهای مختلفی مانند الگوهای ادامه و الگوهای معکوس ایجاد می شود.

راه دیگر برای شناسایی PRZ توجه به تفاوت هاست. تفاوت ها از تضاد رفتاری بین حرکت نمودار قیمت و اندیکاتورها ناشی می شود. انواع واگرایی عبارتند از واگرایی عادی، واگرایی خنثی و واگرایی موقت. در صورت شناسایی مغایرت، احتمال صحت منطقه بازگشت قیمت در نظر گرفته شده افزایش می یابد. اعتبار منطقه احتمالی برگشت قیمت نیز به زمان شکل گیری الگوها بستگی دارد. بنابراین، هر چه زمان تشکیل این الگوها طولانی‌تر باشد، PRZ دقیق‌تر است. معمولاً از فاصله زمانی یک ساعت تا یک ماه برای بررسی استفاده می شود.

آخرین کلمه

PRZ یا منطقه معکوس قیمت احتمالی محدوده ای است که احتمال برگشت روند در آن بسیار زیاد است. این محدوده از تجمع یا همگرایی چندین سطح فیبوناچی ناشی می شود. یکی از تأییدهای مهم صحت منطقه برگشت قیمت PRZ، واگرایی ها است. فقط شکل گیری الگو مجوز ورود به معامله نیست و باید دلیل جدی برای برگشت قیمت در منطقه PRZ وجود داشته باشد. یکی از نشانه های قوی در این زمینه واگرایی و شکست خط روند است. این واگرایی ممکن است در همان چارچوب زمانی باشد که در آن تحلیل انجام شده است یا یک یا دو برابر کمتر. هرچه تعداد الگوهای بیشتری شناسایی شود، الگو در بازه های زمانی طولانی تری مانند 30 دقیقه تا زمان ماهانه معتبرتر است. با ترکیب الگوهای هارمونیک با سه ویژگی اصلی بازار (قیمت، الگو، زمان) می توان میزان موفقیت تحلیل را افزایش داد.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، روش های مختلفی برای تشخیص منطقه برگشت قیمت یا PRZ وجود دارد. انتخاب روش برای شناسایی و مکان یابی این ناحیه به عهده تحلیلگر است. شناخت منطقه احتمالی برگشت قیمت و بررسی صحت آن از طریق کندل‌ها، الگوها، تحلیل‌های بنیادی، واگرایی و اندیکاتورها به شما کمک می‌کند تا معاملات خود را با ریسک کمتری انجام دهید. همچنین با K%2