منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نسبت PEG (قیمت به درآمد به نرخ رشد) در بازار سهام چقدر است؟ – باشگاه

نسبت PEG (قیمت به درآمد به نرخ رشد) در بازار سهام چقدر است؟ – باشگاه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نسبت PEG (قیمت به درآمد به نرخ رشد) در بازار سهام چقدر است؟ - باشگاه

یکی از چیزهایی که به ما کمک می کند سهام مناسب را در بازار سهام پیدا کنیم، نسبت PEG یا “nنسبت قیمت/درآمد به نرخ رشد“خوب؛ ابزاری ارزشمند در تحلیل بنیادی برای ارزیابی سهام رشد. در ادامه، نسبت PEG و نحوه استفاده از آن برای ارزش گذاری سهام را توضیح خواهیم داد.

تعریف نسبت قیمت-درآمد-رشد یا PEG

نسبت PEG (نسبت قیمت به سود به رشد) معیاری است که به سرمایه گذاران کمک می کند ارزش سهام یک شرکت را با در نظر گرفتن قیمت بازار، سود، چشم انداز رشد آتی و غیره ارزیابی کنند. برخی از معامله گران به اشتباه نسبت PEG را مانند نسبت قیمت به درآمد یا P/E می دانند. البته نسبت P/E مربوط به PEG است، با این تفاوت که از P/E برای مقایسه قیمت سهام یک شرکت با سود و ارزش گذاری سهام آن استفاده می شود، در حالی که نسبت PEG تصویر کاملتر و واضح تری از قیمت سهام نشان می دهد. وضعیت ارزش سهام در واقع، PEG نشان می دهد که سهام در ارزشی بالاتر یا کمتر از ارزش واقعی خود معامله می شود.

معنی نسبت قیمت به درآمد به رشد یا PEG

نسبت PEG نسبت P/E یک شرکت را با نرخ رشد مورد انتظار آن مقایسه می کند. این مقایسه یکی از عوامل کلیدی در ارزیابی ارزش شرکت است. شرکتی که انتظار می‌رود درآمد و جریان نقدی را با نرخ بالا افزایش دهد، در مقایسه با شرکتی که انتظار می‌رود فرصت کمی برای رشد داشته باشد، باارزش‌تر خواهد بود. به همین دلیل، نسبت P/E شرکت های در حال رشد بیشتر از شرکت هایی است که ارزش بالایی دارند. سرمایه گذاران نیز با مشاهده پتانسیل رشد قیمت، مایل به پرداخت بیشتر هستند. با بررسی نسبت قیمت به سود به رشد، زمانی که پتانسیل رشد قیمت سهام وجود دارد، سرمایه گذار حاضر است قیمت بالایی برای سهام بپردازد. اگرچه پرداخت بیشتر برای یک سهم می تواند باعث افزایش غیرمنتظره قیمت آن شود، اما اگر این افزایش قیمت کوتاه مدت باشد، لزوماً مشکلی نیست. نرخ رشد شرکت نقش اساسی در تحلیل وضعیت آینده آن دارد. سرمایه گذار برای رشد شرکت چه قیمتی باید بپردازد؟ پاسخ به این سوال بسیار مهم است، زیرا می تواند منجر به اضافه پرداخت و به دور از ارزش واقعی سهام شرکت شود. نسبت PEG می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا نرخ رشد آینده یک شرکت را پیدا کنند.

معنی نسبت PEG

نحوه محاسبه نسبت PEG

خوشبختانه محاسبه ریاضی نسبت PEG بسیار ساده است. برای بدست آوردن این نسبت، می توانید به سادگی با تقسیم نسبت P/E شرکت بر نرخ رشد مورد انتظار، یک نتیجه عددی بدست آورید.


فرمول محاسبه نسبت PEG

فرمول محاسبه نسبت PEG

به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که نسبت P/E آن یک عدد مشخص است. فرض کنید عدد P/E برای این شرکت 30 و نرخ رشد مورد انتظار آتی 10 درصد باشد، نسبت PEG برای این شرکت برابر با 3 است که از تقسیم P/E بر نرخ رشد مورد انتظار به دست می آید. البته این سادگی را بدیهی تلقی نکنید. نسبت PEG، با وجود محاسبات ساده، پیچیدگی های خود را دارد. برای محاسبه این نسبت، سرمایه گذار به سه مورد نیاز دارد: قیمت هر سهم، سود هر سهم و نرخ رشد مورد انتظار. قیمت هر سهم به معنای قیمت فعلی سهم در بازار است که نیازی به تخمین ندارد. پیچیدگی نسبت PEG به ارزیابی سود هر سهم و رشد مربوط می شود.

دو رویکرد کلی برای محاسبه درآمد شرکت ها وجود دارد. اولین مورد استفاده از درآمد سال گذشته شرکت برای محاسبه درآمد دوازده ماه آینده شرکت است که مزیت تخمین درآمد بر اساس اسناد موجود را دارد. این روش با استفاده از سودهای گذشته که در صورت های مالی شرکت گزارش شده است، سود شرکت را برآورد می کند. در این رویکرد، درآمدهای گذشته شرکت ممکن است نتواند به طور دقیق چشم اندازهای آینده را منعکس کند و این ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. به همین دلیل، برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند از رویکرد اجماع برای سود شرکت در سال آینده استفاده کنند. این رویکرد می تواند وضعیت فعلی شرکت را به شکل بهتری نشان دهد، اما باید بدانید که برای انجام این کار باید سود آتی را تخمین بزنید.

نرخ رشد یک شرکت، مانند سودهای آتی، نیاز به تخمین یا پیش بینی دارد که می تواند بر اساس نرخ های رشد گذشته نیز محاسبه شود. این روش ممکن است در برخی موارد مناسب باشد، اما سرمایه گذار باید در نظر داشته باشد که نرخ رشد گذشته ممکن است نشان دهنده چشم انداز آینده یک شرکت نباشد. گاهی ممکن است سرعت رشد در آینده کندتر یا سریعتر باشد و از این نظر نتایج به دست آمده مختل شود. تفاوت های احتمالی در عدد پیش بینی شده و عدد حاصل در سود و نرخ رشد آتی نشان می دهد که ما می توانیم نسبت PEG را با استفاده از مفروضات مختلف محاسبه کنیم که این محاسبات مختلف می توانند نتایج بسیار متفاوتی داشته باشند.

نسبت PEG خوب چیست؟

اگرچه ممکن است عدد به دست آمده از نسبت PEG برای شرکت های مختلف با توجه به شرایط آنها متفاوت باشد، اما می توان یک قانون کلی برای تعیین عدد مناسب برای این نسبت تعریف کرد. نسبت قیمت به سود به رشد 1 یا کمتر نشان می دهد که سهام هدف برای خرید قیمت مناسبی دارد و ارزش آن کمتر است. نسبت PEG بالاتر از 1 نشان دهنده قیمت بالای سهام، به عبارت دیگر، ارزش گذاری بالاتر از ارزش منصفانه است. بنابراین، اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار به دنبال خرید سهام شرکتی هستید که در آینده رشد قیمتی را تجربه کند، باید به دنبال سهامی با PEG پایین باشید.

توجه داشته باشید که نباید معاملات خود را صرفاً بر اساس نتایج این تحلیل قرار دهید. به عنوان یک سرمایه گذار حرفه ای، برای انجام معاملات خود نباید تنها به نسبت PEG تکیه کنید. روش صحیح معامله استفاده از چندین معیار در کنار هم برای گرفتن بهترین نتیجه است. همچنین باید مراقب باشید که به دلیل اینکه عدد حاصل از نسبت PEG شرکت کمتر یا بیشتر از 1 است، نمی توانید نظر خود را در مورد خوب یا بد بودن سرمایه گذاری تغییر دهید. نسبت PEG می تواند برای مقایسه رشد شرکت هایی که در شرایط مشابه با یکدیگر قرار دارند مفید باشد. با این حال، ارزش گذاری های مورد استفاده در PEG و عدم قطعیت پیشرفت یک شرکت به سمت نرخ رشد پیش بینی شده آن، نیاز به استفاده از نسبت PEG را در کنار سایر عوامل برای ارزیابی موقعیت سرمایه گذاری بیشتر یادآوری می کند.

تفاوت بین نسبت PEG و نسبت P/E

تفاوت نسبت گیره با نسبت پلی اتیلن چیست؟

تا اینجای مقاله، می توان نتیجه گرفت که چرا این نسبت برای تحلیلگران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که قبلا ذکر شد، برخی از تحلیلگران نسبت PEG را به نسبت P/E ترجیح می دهند. زیرا می‌تواند تصویر کامل‌تر و واضح‌تری از اینکه سهام با ارزشی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش واقعی آن معامله می‌شود، ارائه دهد. بنابراین می توان گفت که نتایج نسبت قیمت به سود به نرخ رشد در تحلیل نسبت به نسبت P/E اهمیت بیشتری دارد، اما با وجود اهمیت بیشتر این نسبت، استفاده از آن در بین تحلیلگران کمتر از سایر ضرایب برای محاسبه ارزش سهم بازار. این مشکل ممکن است به دلیل آگاهی کمتر سرمایه گذاران از آن باشد.

بنابراین، با وجود شباهت بین نسبت PEG و نسبت P/E، نمی توان تفاوت های آنها را نادیده گرفت. مهمترین و اساسی ترین تفاوت بین این دو این است که این نسبت از رشد آتی پیش بینی شده برای محاسبه نسبت PEG استفاده می کند که این نسبت را اختصاص می دهد تا تصویر کاملتر و واضح تری از ارزش ذاتی سهام ارائه دهد. نسبت PEG همچنین از اطلاعات مربوط به محاسبه نسبت قیمت به درآمد استفاده می کند، به همین دلیل است که شباهت های بین این دو نسبت را می توان در تحلیل بنیادی مشاهده کرد. بنابراین، هر دو نسبت را می توان برای مقایسه قیمت سهام با ارزش ذاتی آن استفاده کرد. به همین ترتیب، با P/E، اگر عدد نسبت PEG بالا باشد، می توان گفت که سهام بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می شود و اگر این عدد پایین باشد، می توان نتیجه گرفت که قیمت سهام زیر ارزش ذاتی خود معامله می شود. ارزش.

آخرین کلمه
نسبت PEG یا نسبت قیمت به درآمد به رشد، معیاری است که به سرمایه گذاران کمک می کند ارزش سهام را ارزیابی کنند. برای محاسبه ارزش سهام، نسبت P/E همچنین یکی از معروف ترین نسبت هایی است که توسط تحلیلگران برای تعیین ارزش واقعی یک سهام استفاده می شود. اما این نسبت شامل رشد درآمد آتی نمی شود و محدودیت هایی در این زمینه ایجاد می کند. بنابراین، نسبت PEG با پیش‌بینی نرخ رشد آتی سود تقسیمی و استفاده از نرخ رشد تاریخی آن، روش کامل‌تری برای ارزش‌گذاری سهام است که تصویر واضح‌تری از ارزش سهام در اختیار تحلیل‌گر قرار می‌دهد.