منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

صندوق سرمایه گذاری سهام در دسته صندوق های سرمایه گذاری با ریسک بالا قرار می گیرد. در بازار سرمایه ایران از میان انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های سهامی بیشترین درآمد بلندمدت را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است.

ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری دسترسی

اکثریت دارایی های صندوق سرمایه گذاری سهام در سهام و حقوق ترجیحی شرکت ها سرمایه گذاری می شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت های صندوق سرمایه گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی های صندوق یکی از مواردی است که چارچوب دقیق آن را سازمان تعیین می کند و هر صندوق موظف به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، محدودیت های زیر بر اساس ارزش روزانه دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری مشترک باید رعایت شود:

ترکیب دارایی یک صندوق سرمایه گذاری مشترک

ریسک و بازده صندوق سرمایه گذاری مشترک

دارایی های این نوع صندوق ها عمدتاً در اوراق بهادار پرریسک سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل، صندوق های سرمایه گذاری مشترک به عنوان پرریسک ترین صندوق ها در بازار سرمایه شناخته می شوند.

از سوی دیگر، روش تخصیص دارایی های صندوق سرمایه گذاری در سهام، بازده آن را تابعی از شرایط بازار سهام شرکت ها می کند. در بازه های زمانی مختلف و بسته به نوسانات بازار سهام، بازده صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیز متفاوت بوده است.

در سال های اخیر در نتیجه پارامترهای مختلفی مانند رشد و توسعه اقتصادی، تورم و … قیمت سهام شرکت ها افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازده بیشتری نسبت به سایر بازارها (مسکن، ارز، طلا و غیره) برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته است.

صندوق سرمایه گذاری دسترسی در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر حدود 70 صندوق سرمایه گذاری سهام عدالت مجوز فعالیت در بازار سرمایه ایران را دارند. صندوق های سرمایه گذاری ونتاز، تولید، توسعه امید و توسعه آینده (اطلس) از جمله صندوق های تحت مدیریت کارگزاران سودمند هستند که در سال گذشته (منتهی به 7 مهر 99) حدود 317، 279، 288 و 332 درصد بازدهی داشته اند. به ترتیب ایجاد شد

اکثر صندوق های سرمایه گذاری سود دوره ای پرداخت نمی کنند و سود یا زیان ایجاد شده به قیمت هر کدام اعمال می شود. اما سازوکار صندوق توسعه امید به گونه ای طراحی شده است که بخشی از سود به صورت ماهانه به حساب سرمایه گذار واریز می شود.

صندوق توسعه آتی (اطلس) نیز یکی از صندوق های قابل معامله در بازار سرمایه است که سرمایه گذاران پس از دریافت کد بورسی به راحتی می توانند از طریق سامانه های معاملات آنلاین شرکت های کارگزاری در آن سرمایه گذاری کنند.

نکاتی که بهتر است مرور کنید

صندوق سرمایه گذاری مشترک یکی از پرریسک ترین انواع صندوق های سرمایه گذاری مشترک است. در ترکیب دارایی های این نوع صندوق ها، سهام و حق خرید سهام شرکت ها بیشترین وزن را دارد. به همین دلیل سودآوری این نوع صندوق ها تابعی از وضعیت عمومی بازار سهام شرکت ها است.

به این نوشیدنی امتیاز دهید