منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هر آنچه باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بدانید

در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق سرمایه گذاری مختلط مناسب ترین گزینه برای افرادی است که نه کاملا ریسک گریز هستند و نه کاملا ریسک گریز. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع راهی برای سرمایه‌گذاری برای افرادی با سطح متوسط ​​تحمل ریسک هستند که می‌تواند بازده خوبی را نیز برای آنها ایجاد کند.

ترکیب دارایی یک صندوق سرمایه گذاری مختلط

تقریباً نیمی از دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری مختلط در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی و نیمی دیگر در سهام، اختیار معامله و اختیار سهام سرمایه گذاری می شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت های صندوق سرمایه گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی های صندوق یکی از مواردی است که چارچوب دقیق آن را سازمان تعیین می کند و هر صندوق موظف به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، محدودیت های زیر بر اساس ارزش روزانه دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری مختلط باید رعایت شود:

ترکیب دارایی یک صندوق سرمایه گذاری مختلط

ریسک و بازده یک صندوق سرمایه گذاری مختلط

دارایی های این نوع صندوق تقریباً به طور مساوی بین اوراق بهادار پرریسک و کم ریسک توزیع می شود. به همین دلیل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط جزو صندوق‌هایی با ریسک متوسط ​​بازار هستند.

از سوی دیگر، این نوع تخصیص دارایی باعث می شود که بازده صندوق های سرمایه گذاری مختلط تقریباً بین بازده بازار اوراق با درآمد ثابت و بازده بازار سهام شرکت ها باشد.

سود یا زیان ناشی از عملیات این صندوق ها معمولاً در قیمت واحدهای آنها منظور می شود و معمولاً سود دوره ای پرداخت نمی کنند.

صندوق سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر بیش از 20 صندوق سرمایه گذاری مختلط مجوز فعالیت در بازار سرمایه ایران را دارند. میانگین بازدهی این صندوق ها به شرح زیر است:

صندوق سرمایه گذاری مختلط در بازار سرمایه ایران

یک کارگزاری مفید طیف گسترده ای از صندوق های سرمایه گذاری را مدیریت می کند. مفید در سال 1387 به منظور پاسخگویی به نیاز سرمایه گذاران با پذیرش ریسک متوسط، صندوق سرمایه گذاری مختلط خود را با نام «صندوق سرمایه گذاری توسعه ممتاز» تأسیس کرد که این صندوق به عنوان یکی از قدیمی ترین صندوق های مختلط بازار سرمایه در حال حاضر بیش از 313 صندوق دارد. میلیارد تومان دارایی های تحت مدیریت صندوق سرمایه گذاری توسعه ممتاز در 6 ماه و یک سال گذشته (منتهی به 16 مهر 1398) موفق به سرمایه گذاری تقریبی 102 و بازدهی 182 درصدی برای سرمایه گذاران شده است. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این صندوق می توانند به سایت رسمی صندوق توسعه ممتاز مراجعه کنند.

نتیجه

صندوق‌های مختلط یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که در کنار صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های سهامی در بازار سرمایه ایران فعالیت می‌کنند. حداقل 40% و حداکثر 60% از کل دارایی های صندوق های مختلط در اوراق با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و گواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری می شود و مابقی دارایی های این صندوق ها در سهام و سهام با حقوق ترجیحی، قراردادهای اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط از جمله صندوق های با ریسک متوسط ​​در بازار هستند و برای کسانی مناسب است که در عین اینکه ریسک زیادی نمی کنند، به دنبال بازدهی متناسب با آن ریسک هستند.