هر آنچه که باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بدانید

هر آنچه که باید در مورد صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بدانید

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مناسب ترین گزینه برای افراد ریسک گریز است. اکثر این صندوق ها سود حاصل از فعالیت های خود را به صورت ماهانه یا فصلی به سرمایه گذاران پرداخت می کنند. در بین انواع صندوق های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیشترین میزان دارایی های تحت مدیریت را دارند.

ترکیب دارایی صندوق های سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت

بیشتر دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت های صندوق سرمایه گذاری نظارت دارد. ترکیب دارایی های صندوق یکی از مواردی است که چارچوب دقیق آن را سازمان تعیین می کند و هر صندوق موظف به رعایت آن است. بر اساس آخرین اطلاعات، محدودیت های زیر بر اساس ارزش روزانه دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت باید رعایت شود:

ریسک و بازده صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

دارایی های این نوع صندوق ها در درجه اول در اوراق بهادار کم ریسک سرمایه گذاری می شود. به همین دلیل صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت به عنوان کم ریسک ترین صندوق در بازار سرمایه شناخته می شود.

این نوع تخصیص دارایی باعث می شود بازده صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت نزدیک یا کمی بیشتر از بازده سپرده بانکی باشد.

اکثر این صندوق ها سود حاصل از فعالیت خود را به صورت دوره ای به سرمایه گذاران پرداخت می کنند و از این نظر مشابه سپرده های بانکی هستند. از طرفی در حال حاضر سود سپرده های بانکی به صورت ماهانه محاسبه و پرداخت می شود و سود این وجوه روزانه محاسبه و پرداخت می شود و از این نظر صندوق های با درآمد ثابت بهتر هستند.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بازار سرمایه ایران

در حال حاضر حدود 80 صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مجوز فعالیت در بازار سرمایه ایران را دارند. در میان انواع دیگر صندوق ها، کارگزاری مفید دو صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت، حامی و نامی را نیز مدیریت می کند.

مفید در سال 1393 سازوکار ویژه ای را در قالب «صندوق سرمایه گذاری حمایت از درآمد ثابت» طراحی و معرفی کرد تا از وجوهی که معامله گران بازار سرمایه ممکن است به صورت نقدی در حساب خود نگهداری می کنند، استفاده نشود.

یک صندوق حمایتی نیز به عنوان یک طرح حمایتی شناخته می شود. در واقع در طرح اسپانسر، وجوهی که در حساب کاربری مشتریان کارگزاری ذینفع بلااستفاده می‌ماند، به‌طور خودکار در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حامی و سود تعلق می‌گیرد. سود حاصل از طرح حامی روزهمار در ابتدای هر ماه به قدرت هزینه های کاربران اضافه می شود. لازم به ذکر است که طرح اسپانسر هیچ گونه محدودیتی برای خرید و فروش کاربران ایجاد نمی کند.

برای بهره مندی از طرح حامی مالی کارگزار مفید، تنها باید ثبت نام کنید و کد معاملاتی کارگزار مفید خود را به صورت رایگان و غیر حضوری دریافت کنید.

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت همچنین دومین صندوق با درآمد ثابت یک کارگزاری خدمات شهری است که در سال 2016 تأسیس شد. صندوق‌های حمایت شده و نام‌گذاری شده در سال گذشته (منتهی به 7 اکتبر 2019) حدود 20 درصد و 25 درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌اند.

نتیجه

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری و کم ریسک ترین آنهاست. در ترکیب دارایی های این نوع صندوق ها، سپرده های بانکی، اوراق سپرده بانکی و اوراق با درآمد ثابت بیشترین وزن را دارند. به همین دلیل بازدهی این نوع وجوه نزدیک به بازده سپرده های بانکی است.

اکثر این صندوق ها سود حاصل از فعالیت خود را به صورت ماهانه به حساب سرمایه گذار واریز می کنند و از این نظر مشابه سپرده های بانکی هستند. یکی از مزایای صندوق های با درآمد ثابت نسبت به سپرده های بانکی این است که سود سرمایه گذاری در این صندوق ها برخلاف سپرده های بانکی روزانه محاسبه می شود.