منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک؟

چرا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک؟

اگر می خواهید در صندوق سرمایه گذاری کنید، احتمالاً سؤالاتی دارید مانند اینکه چرا صندوق ها می توانند گزینه سرمایه گذاری خوبی باشند یا ویژگی های یک صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست. در این مقاله سعی کرده ایم با پاسخ به این سوالات تصمیم و انتخاب شما را آسان کنیم.

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دارای مزایای بسیاری نسبت به خرید و فروش مستقیم اوراق بهادار در بازار سرمایه است که مهمترین آنها عبارتند از:

مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری موفق در بازار سرمایه، ابتدا لازم است که وضعیت فعلی بازار به درستی تحلیل و تفسیر شود. پس از آن و با پیش بینی وضعیت آینده باید موقعیت های مناسب شناسایی و روی آنها سرمایه گذاری شود. از طرفی در طول دوره سرمایه گذاری و بسته به شرایط، سبد سرمایه گذاری دائماً نیاز به بررسی و اصلاح خواهد داشت.

تیمی حرفه ای متشکل از کارشناسان، تحلیلگران و معامله گران با تجربه در بازار سرمایه مدیریت انواع صندوق های سرمایه گذاری را بر عهده دارند. بنابراین افراد با هر سطحی از دانش و آگاهی بازار سرمایه می توانند با سرمایه گذاری در صندوق ها از فرصت های بازار سرمایه استفاده کنند. به آب نزن!

نظارت و شفافیت اطلاعاتی صندوق های سرمایه گذاری

کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر کلیه فعالیت های صندوق سرمایه گذاری نظارت دارد. علاوه بر این، بر اساس اساسنامه و اعلامیه هر صندوق، متولی و حسابرس نیز به عنوان ناظر صندوق عمل می کنند.

اطلاعات مربوط به معاملات هر صندوق، سود یا زیان ناشی از عملیات آن و پرتفوی دارایی های صندوق به صورت دوره ای منتشر می شود و در دسترس عموم قرار می گیرد. همچنین اطلاعات مربوط به تعداد واحدهای سرمایه گذاری دارای سرمایه گذار، تعداد واحدهای صادر شده یا لغو شده در هر روز و سایر اطلاعات مشابه نیز روزانه منتشر می شود. علاقه مندان می توانند با مراجعه به وب سایت هر صندوق یا وب سایت کدال این اطلاعات را به دست آورند.

سادگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک

سرمایه گذاری در صندوق ها برخلاف خرید و فروش مستقیم سهام و سایر اوراق بهادار، فرآیند پیچیده ای نیست و بسیار ساده است. مقایسه صندوق های سرمایه گذاری مشترک با یکدیگر و شناسایی صندوق مناسب برای هر سرمایه گذار نیز به راحتی امکان پذیر است.

تنوع بخشی به صندوق های سرمایه گذاری

هر نوع صندوق سرمایه گذاری، مجموعه ای از اوراق بهادار را در سبد دارایی های خود مطابق با اساسنامه و دفترچه خود نگهداری می کند. از سوی دیگر، سبد دارایی های صندوق های سرمایه گذاری شامل ده ها نوع اوراق بهادار (سهام، اوراق مشارکت و…) به منظور کنترل بهینه ریسک سرمایه گذاری است.

با ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مختلف، واسطه گری سودمند امکان سرمایه گذاری را برای افرادی با سطوح مختلف ریسک فراهم کرد. با ثبت درخواست مشاوره رایگان سرمایه گذاری ج بخت آزمایی صندوق های سرمایه گذاری نیز مشارکت می کنند.

نقدینگی بالای سهام صندوق سرمایه گذاری

در برخی موارد صف ضخیمی برای فروش سهم در بازار سرمایه تشکیل می شود و عملاً سهامداران نمی توانند به راحتی سهام خود را بفروشند و آن را نقد کنند.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک همیشه برخی از دارایی های خود را به صورت نقد نگهداری می کنند. این امر به سرمایه گذاران هر صندوق امکان می دهد در هر شرایطی سهام سرمایه گذاری خود را لغو کرده و وجوه حاصل را دریافت کنند. همچنین سرمایه گذاران ETF به لطف حضور بازارساز در اکثر مواقع می توانند واحدهای خود را به راحتی در بازار بفروشند.

کاهش هزینه

هزینه های صندوق های سرمایه گذاری، از جمله هزینه های جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات، بین تمام سرمایه گذاران در صندوق ها تقسیم می شود. از سوی دیگر، مدیر صندوق سود نقدی را از کلیه سهام و سایر اوراق بهادار موجود در پرتفوی دارایی های صندوق به نمایندگی از سرمایه گذاران دریافت می کند. این عناصر هزینه سرانه را برای هر سرمایه گذار کاهش می دهد.

صرفه جویی در زمان

سرمایه گذاری در بازار سرمایه و معامله هر گونه اوراق بهادار یک فعالیت تمام وقت است. با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، افراد دیگر نیازی به صرف وقت برای آموزش، تحلیل و معامله ندارند و تمامی امور توسط صندوق پیگیری و مدیریت می شود.

اگر زمان کافی برای کار در بازار سرمایه ندارید و می خواهید در مورد صندوق ها بیشتر بدانید، درخواست مشاوره رایگان و شرکت در قرعه کشی 2 میلیون تومانی!