ضریب جینی چقدر است؟ ما روش محاسبه خود را ارائه می دهیم - باشگاه مشتریان آگاه

ضریب جینی چقدر است؟ ما روش محاسبه خود را ارائه می دهیم – باشگاه مشتریان آگاه

ضریب جینی یک شاخص اقتصادی است که نابرابری مالی در یک کشور را محاسبه می کند. به عبارت ساده تر، ضریب جینی توزیع درآمد و پول را در بین افراد مختلف جامعه نشان می دهد. آنچه ما به عنوان تفاوت طبقاتی در جامعه می شناسیم، از ضریب جینی محاسبه خواهد شد. شاید این ضرب المثل عامیانه را هم شنیده باشید که پولدارها پولدارتر می شوند و فقیرها فقیرتر می شوند! این دقیقاً به دلیل تأثیر ضریب جینی بر اقتصاد یک کشور اتفاق می افتد. در زیر به طور کامل به این مفهوم خواهیم پرداخت.


ارائه ویدئویی شاخص ضریب جینی


تعریف شاخص جینی

همانطور که گفتیم ضریب جینی معیاری برای سنجش توزیع ثروت در یک کشور است. شاخص جینی برای اولین بار توسط یک محقق و آماردان ایتالیایی به نام “Cuardo Gini” در سال 1912 ثبت شد. جینی یک قهرمان قابل اعتماد در کشور خود نیست. ارتباط او با دولت فاشیست موسولینی و حمایت او از نظریه های اصلاح نژادی و استعماری جناح شکست خورده در جنگ جهانی دوم باعث شد تا نام و گذشته فکری او بر نظریه او سایه افکند. جن در خاطرات هم عصرانش به عنوان پیرمردی عبوس و مغرور به تصویر کشیده شده است که به برابری و توزیع عادلانه ثروت در جامعه اعتقادی ندارد. او در زمان جنگ جزو دستگاه موسولینی بود و پس از جنگ جهانی دوم و پیروزی متفقین از طرفداران نظریه تشکیل دولت جهانی با مرکزیت واشنگتن شد. نظریه ای که هرگز عملی نشد و جینی نتوانست آن را به کار گیرد.

توزیع عادلانه ثروت

توزیع عادلانه ثروت ممکن است هدف نهایی اقتصادی یک کشور باشد. کشور ما سال هاست که از اختلاف طبقاتی رنج می برد. این تفاوت و استاندارد متفاوت زندگی که ناشی از توزیع نابرابر ثروت و درآمد است، با ضریب جینی قابل محاسبه است. ضریب جینی به صورت عددی بین 0 و 1 محاسبه می شود. هر چه ضریب جینی به 0 نزدیکتر باشد، وضعیت اقتصادی بهتر و برابری اقتصادی بیشتر می شود. در مقابل، هر چه این شاخص به عدد 1 نزدیک شود، نشان دهنده توزیع ناعادلانه و نامتقارن ثروت در اقتصاد کشور است.

چگونه ضریب جینی را محاسبه کنیم؟

قبل از اینکه کواردو جینی شاخصی برای مطالعه توزیع ناعادلانه ثروت ارائه دهد، محققی به نام ماکس لورنز منحنی را برای نشان دادن عدالت اقتصادی در یک جامعه ترسیم کرده بود. ترسیم منحنی لورنتس کار سختی نیست. در این منحنی، محور X درصد جمعیت و محور Y درصد درآمد را نشان می دهد. به عنوان مثال، منحنی لورنز را بر اساس درآمد 100 نفر ترسیم می کنید. ابتدا جمعیت خود را از کم درآمد به بالا دسته بندی کنید. توجه داشته باشید که هر چه بیشتر به سمت انتهای منحنی حرکت کنید، درصد درآمد افراد بیشتر می شود و هر چه بیشتر به سمت نقطه صفر و محور حرکت کنید. درآمد کل مردم کمتر است. در این نمودار با پایین آمدن منحنی و به اصطلاح شکم، ضریب جینی به 1 نزدیک می شود و نشان می دهد که عدالت اقتصادی در حال کاهش است. برای محاسبه این شاخص، باید مساحت منطقه A را بر مساحت کل مناطق A و B تقسیم کنیم.

ضریب جینی در جهان و ایران

ضریب جینی شاخص مناسبی برای درک عدالت اقتصادی در کشورهاست. به طور متوسط ​​بر اساس داده ها و آمار بانک جهانی، ضریب جینی در جهان بین 0.3 تا 0.6 برآورد شده است. آخرین آمار بانک جهانی منتشر شده در data.worldbank.org مربوط به سال 2018، قبل از بحران کرونا است. شوک ناشی از کرونا به اقتصاد جهانی ضریب جینی را بسیار تغییر داد. در ایران ضریب جینی توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام می شود. اما دولتمردان کشور تصمیم گرفته اند از سال 1395 عدد این شاخص را اعلام نکنند، آخرین آمار منتشر شده عدد 0.38 را برای اقتصاد ایران نشان می دهد.

معایب ضریب جینی

وقتی به آمار بانک جهانی نگاه می کنیم می بینیم که مثلا ضریب جینی دو کشور ایران و آمریکا به هم نزدیک است اما آیا شرایط اقتصادی این دو کشور مشابه است؟ پاسخ به این سوال منفی است. درست است که توزیع ثروت در این دو اقتصاد از یک الگو پیروی می کرد، اما فرصت ها و اندازه اقتصاد یک عدد را نشان نمی داد. پس بهتر است از ضریب جینی برای مقایسه دو اقتصاد استفاده نکنید. از سوی دیگر، ضریب جینی نیز می تواند در کشوری با کاهش تدریجی درآمد و کاهش ارزش پول ملی کاهش یابد. در حالی که سایر معیارهای اقتصادی نشان می دهد که شرایط سخت تر می شود. در این صورت، به اصطلاح «توزیع عادلانه فقر» حاصل شده و جامعه نیز به همان نسبت فقیر شده است. همچنین باید توجه داشت که معیار اندازه گیری برای تعیین ضریب جینی، توزیع درآمد است نه ثروت. به هر دلیلی ممکن است درآمد یک فرد ثروتمند برای مدتی کاهش یابد، اما ثروت او دست نخورده باقی بماند. این می تواند تأثیر گمراه کننده ای در محاسبه ضریب جینی داشته باشد.

مزایای ضریب جینی

سیاستگذاران یک کشور می توانند با محاسبه ضریب جینی و بررسی آن نقاط ضعف مدیریت اقتصادی خود را بشناسند. سپس به گفته آنان، اقدامات لازم را برای احیای اقتصاد کشور در بلندمدت و کوتاه مدت برنامه ریزی کنید. ضریب جینی را می توان در گروه های کوچکتر نیز محاسبه کرد. با مقایسه این آمارها در سطح ملی می توان از انحصار درآمد و اشتغال در یک منطقه جلوگیری کرد. توزیع ثروت با رفاه شهروندان در اقتصاد کشور ارتباط مستقیم دارد. لازم به ذکر است که توزیع ثروت بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی تعیین می شود. شاخصی که ارزش ریالی تمامی محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک ملت در داخل مرزهای کشور را نشان می دهد.


آخرین کلمه

ضریب جینی یک شاخص کامل برای سلامت اقتصادی یک کشور نیست، اما می تواند به سیاستگذاران در مدیریت بهتر درآمد و دارایی کمک کند. با محاسبه این شاخص اقتصادی می توان از انحصار درآمد در طبقه خاصی جلوگیری کرد و به سمت عدالت اقتصادی حرکت کرد. البته در کوتاه مدت این اتفاق نخواهد افتاد. احیای ساختارهای اقتصادی و افزایش رفاه شهروندان فرآیندی زمان‌بر است که تنها با ثبات و آرامش در روابط سیاسی و اقتصادی امکان‌پذیر است.

تحلیل نئوویو کاوه – تحلیلگران برتر سهام

تحلیل نئوویو کاوه – تحلیلگران برتر سهام

پیشنهاد از طریق پیامک

برای مشاهده مقاله ابتدا باید وارد شدن سایت شوید.

تحلیل امین شجاعی.

تحلیل نئوویو کاوه - تحلیلگران برتر سهام

خطا: محتوا محفوظ است!!


Neoview Steel Analysis – تحلیلگران برتر سهام

Neoview Steel Analysis – تحلیلگران برتر سهام

پیشنهاد از طریق پیامک

برای مشاهده مقاله ابتدا باید وارد شدن سایت شوید.

تحلیل امین شجاعی.

Neoview Steel Analysis - تحلیلگران برتر سهام

خطا: محتوا محفوظ است!!


حق بیمه در قرارداد اختیار معامله چیست؟ – باشگاه مشتریان آگاه

گام برداشتن آگاهانه در بازار سرمایه و دستیابی به نتایج مثبت نیازمند پیش نیازهایی مانند کسب دانش مالی است. به خصوص در روزهای حساس بازار سرمایه نیاز به بکارگیری دانش بیش از پیش احساس می شود چرا که یک تصمیم کوچک می تواند سرنوشت اموال مردم را به کلی تغییر دهد. در مطالب قبلی توضیحاتی در مورد قراردادهای اختیار معامله و سپس ویژگی های مهم قراردادهای اختیار معامله از جمله قیمت های ضربتی و اعمالی ارائه کردیم. بررسی کرده ایم در این مقاله به منظور آشنایی بیشتر سرمایه گذاران با ویژگی های بازار توضیح داده شده است حق بیمه، که از دیگر موارد مورد نیاز است معاملات قرارداد اختیار خوب، ما پرداخت می کنیم

حق بیمه چیست؟

قراردادهای اختیار معامله شامل دو نوع اختیار معامله است که به آنها اختیار خرید و اختیار فروش می گویند. بر اساس این قرارداد، معامله گر می تواند خریدار یا فروشنده هر یک از این گزینه ها باشد. خریدار اختیار (فروش/خرید) حق فروش یا خرید از فروشنده اختیار معامله را به قیمت از پیش تعیین شده و تعداد مشخص در ازای خرید اختیار دارد. در حالي كه خريدار اختيار در تاريخ انقضا حق اعمال يا عدم اجراي قرارداد را دارد. بنابراین، در زمان اجرای قرارداد، فروشنده اختیار خریدار را متحمل می‌شود که ناشی از نوسانات قیمت دارایی پایه است. سرپوش گذاشتن. فروشنده در صورت دریافت مبلغی در ازای اعطای این حق به خریدار، حاضر به پوشش ریسک های خریدار خواهد بود. به این مبلغ حق بیمه می گویند. حق بیمه در واقع قیمت خرید یک گزینه است. بنابراین، مبالغ معامله شده در تابلوی معاملات اختیار معامله (پیشنهاد و پیشنهاد) نشان دهنده حق بیمه قرارداد اختیار معامله است.

به عنوان مثال در تصویر زیر تابلوی آپشن بورس کالا را مشاهده می کنید و شامل معاملات اختیار معامله سکه با قیمت اعمالی 12 میلیون تومان در سررسید شهریور 1401 می باشد.

در تصویر فوق خریداران اختیار خرید (ستون 1) حاضر به پرداخت مبالغ فوق برای کسب حق خرید سکه با مشخصات مشخص شده هستند. ستون 2 مبلغی را نشان می دهد که فروشندگان اختیار خرید مایل به پذیرش هستند و اختیار خرید سکه را با مشخصات ذکر شده به خریداران می فروشند. بنابراین، قیمت های پیشنهادی و پیشنهادی در تابلوی معاملات اختیار معامله، قیمت سکه نیست، بلکه حق بیمه ارائه شده توسط خریداران و فروشندگان اختیار معامله است. لازم به ذکر است که حق بیمه هیئت مدیره معادل یک واحد از مبلغ قرارداد می باشد و در صورتی که مبلغ قرارداد بیشتر از 1 باشد، کل مبلغ پرداختی برای حق بیمه قرارداد برابر است با اندازه قرارداد ضرب در اندازه حق بیمه در تاریخ هیئت مدیره

در صورتی که خریدار اختیار معامله، موقعیت خود را تا زمان اجرای قرارداد باز نگه دارد (توفس نکند)، بدون توجه به اینکه قرارداد را اجرا کند یا خیر، مبلغ حق بیمه در روز اجرا به وی مسترد نخواهد شد. اگر معامله برای خریدار ضرر داشته باشد، اختیار معامله اعمال نمی شود و سود شناسایی شده برای فروشنده اختیار معامله معادل حق بیمه پرداختی خریدار خواهد بود. در صورتی که انجام معامله در روز اجرا به نفع خریدار باشد و او قرارداد را اجرا کند در صورتی که مابه التفاوت قیمت بازار پول (در مثال فوق: قیمت گواهی سپرده سکه طلا) و قیمت اعمال. مندرج در مشخصات قرارداد اختیار معامله از مبلغ حق بیمه دریافتی بیشتر است و اگر از طرف فروشنده اختیار معامله باشد فروشنده متضرر می شود.

ارزش حق بیمه به چه دلیل است؟

مبلغ حق بیمه ترکیبی از ارزش ذاتی و ارزش زمانی آن است. ممکن است همه قراردادها همزمان ارزش ذاتی و زمانی نداشته باشند. ارزش ذاتی حق بیمه فقط برای قراردادهایی که سودآور هستند مثبت است. از نظر ارزش زمانی می توان گفت که هر چه به زمان عمل نزدیکتر می شویم; ارزش زمانی حق بیمه کاهش یافته و حتی ممکن است به صفر برسد.

محاسبه ارزش ذاتی

برای محاسبه ارزش ذاتی حق بیمه اختیار معامله، محاسبه تفاوت بین قیمت اعمال و قیمت نقدی دارایی پایه کافی است.

ارزش ذاتی حق بیمه قرارداد اختیار خرید = قیمت نقدی دارایی پایه – قیمت اعمال

ارزش ذاتی حق بیمه قرارداد اختیار فروش = قیمت اعمال – قیمت نقدی دارایی پایه

محاسبه ارزش زمانی

هنگام محاسبه حق بیمه زمانی، ارزش ذاتی به دست آمده از فرمول فوق را از آخرین مبلغ معامله شده که در داشبورد آپشن قابل مشاهده است، کم کنید.

ارزش زمانی حق بیمه = آخرین مبلغ معامله – ارزش ذاتی

مثال: محاسبه حق بیمه ذاتی و زمانی برای خریدار قرارداد اختیار خرید سکه طلا با قیمت اعمال 150.000.000 ریال و تاریخ اعمال 1301/10/18.

آخرین قیمت تراکنش در «تابلو بورس کالا» یا از طریق «پنل معاملات آنلاین مشتقه» مشاهده می شود که برای این نماد برابر است 9,300,000 ریال می باشد. برای محاسبه قیمت نقدی دارایی پایه از هیئت مدیره بورس اوراق بهادار و سربرگ بورس کالا قسمت گواهی سپرده کالا، گواهی سکه طلا آخرین قیمت قابل مشاهده است. محاسبه میانگین موزون ارزش گواهی های قابل معامله با استفاده از داده های موجود آسان است. برای ساده سازی محاسبات از گواهی سپرده با بالاترین ارزش معاملاتی معادل 1375000 ریال استفاده می شود. هر 100 گواهی سپرده سکه طلا معادل یک سکه طلا و اندازه قرارداد اختیار معامله برابر با 1 سکه است. بنابراین برای انجام محاسبات، قیمت گواهی سکه در 100 ضرب می شود و به عنوان قیمت نقدی دارایی پایه تعیین می شود.

اطلاعات کلی در جدول زیر آمده است:

بنابراین ارزش ذاتی و زمانی به صورت زیر محاسبه می شود:

اگر اعداد به دست آمده برای هر یک از معادلات بالا منفی باشد. مقدار مورد نظر را صفر در نظر می گیریم. بنابراین در این مثال یک مقدار ذاتی وجود دارد، اما مقدار زمانی صفر است. پس از پایان زمان معاملات می توان از قیمت تسویه به جای قیمت آخرین معامله و همچنین قیمت نهایی گواهی سکه به عنوان قیمت نقدی دارایی پایه برای انجام محاسبات فوق استفاده کرد.

حق بیمه بازار اختیار چگونه تعیین می شود؟

می توان گفت که نرخ حق بیمه در نهایت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. اگرچه قراردادهای اختیار معامله نوسان ندارند، معامله گران نمی توانند سفارش هایی با مقادیر غیرعادی و متفاوت از جریان بازار ارائه دهند. زیرا ممکن است از صرافی اخطار دریافت کنند یا از معامله محروم شوند. به همین دلیل لازم است معامله گران ارزیابی مناسبی از ارزش قراردادهای اختیار معامله داشته باشند.

نوع گزینه تاریخ درخواست قیمت نقدی دارایی پایه قیمت پیوست (از Options Trading Board) Premium
قرار دادم 18.10.1401 137,500,000 150,000,000 9,300,000

تاکنون روش هایی برای اندازه گیری ارزش گزینه ابداع شده اند، مانند مدل های ریاضی که شامل روش هایی مانند درخت دو جمله ای و روش بلک شولز می شود. برای محاسبه ارزش اختیار معامله (حق بیمه) در بازار اختیار معامله با توجه به نوع قراردادهای اروپایی از روش بلک شولز استفاده می شود که با استفاده از ماشین حساب ارزش گذاری اختیار معامله موجود در سایت بورس محاسبه می شود.

آخرین کلمه

معاملات اختیار معامله توسط عرضه و تقاضای ارائه شده توسط خریداران و فروشندگان و در مقابل اعداد معامله شده در تابلوی معاملات اختیار معامله انجام می شود. حق بیمه میگویند. برای ارزیابی منصفانه حق بیمه در قراردادهای اختیار معامله، در بحث های بعدی روش بلک شولز و نحوه استفاده از ماشین حساب ارزش گذاری اختیار معامله در سایت بورس را توضیح خواهیم داد.

تحلیل نئوویو شبندر – تحلیلگران برتر سهام

تحلیل نئوویو شبندر – تحلیلگران برتر سهام

پیشنهاد از طریق پیامک

برای مشاهده مقاله ابتدا باید وارد شدن سایت شوید.

تحلیل امین شجاعی.

تحلیل نئوویو شبندر - تحلیلگران برتر سهام

خطا: محتوا محفوظ است!!


منظور از درآمد ملی و درآمد سرانه چیست؟ – باشگاه مشتریان آگاه

کرونا بسیاری از پیش بینی های اقتصادی جهان را تغییر داده است. تعداد زیادی از صنایع و گروه های خدماتی در طول همه گیری کرونا متحمل خسارات سنگینی شدند. در این دوره، تورم به اقتصادهایی که چندین دهه مشکلات اقتصادی را پشت سر گذاشته بودند، حمله کرد. پس از معرفی واکسن‌های کرونا در بازار جهانی و امید به بهبود شرایط اقتصادی، حمله روسیه به اوکراین بار دیگر جهان را شوکه کرد. به همین دلیل موج جدیدی آغاز شد و این بار کشورهای اروپایی به ویژه واردکنندگان انرژی دچار بحران اقتصادی شدند. از جمله شاخص های اقتصادی درآمد ملی و درآمد سرانه دو مولفه وجود دارد که در طول بحران های سه سال اخیر مدام در حال تغییر بوده است.


ارائه ویدیویی درآمد ملی و درآمد سرانه


تعریف تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی چیست؟

برای ورود به موضوع مورد بحث، لازم است تعریف دو شاخص مهم اقتصادی یعنی. تولید ناخالص ملی و تولید داخلی:

1- تولید ناخالص ملی:

ارزش مادی همه کالاها و خدمات تولید شده توسط یک ملت در هر نقطه از جهان در یک سال است. تفاوت این شاخص با تولید ناخالص داخلی در قسمت آخر آن است. تولید ناخالص داخلی فقط شامل کالاها و خدماتی می شود که در محدوده جغرافیایی کشور تولید می شوند. تولید ناخالص داخلی در اکثر شاخص های اقتصادی و گزارش های منتشر شده توسط نهادهای دولتی و غیردولتی استفاده می شود. همانطور که قبلا توضیح دادیم، کرونا و سپس جنگ بین روسیه و اوکراین اقتصاد جهانی را شوکه کرد. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، رشد تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2020، 3.3 درصد بوده که نسبت به نرخ رشد اقتصادی 2.8 درصدی در سال 2019، 1.6 واحد درصد کاهش داشته است. نرخ رشد اقتصادی در اقتصادهای توسعه یافته در سال جاری نسبت به سال گذشته 3.6 واحد درصد کاهش داشته است. سال و به 4.7 درصد رسید. همچنین نرخ رشد اقتصادی در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه با 5.8 واحد درصد کاهش نسبت به سال 2019 به -2.2 درصد در سال 2020 رسید.

2- تولید ناخالص داخلی:

ارتباط مستقیم با رشد اقتصادی دارد. به عنوان مثال، در دوران کرونا، نرخ رشد اقتصادی ایالات متحده از 2.2 درصد در سال 2019 به 3.5 درصد در سال 2020 کاهش یافت. کاهش شدید سطح تولید در اقتصاد ایالات متحده در نیمه اول سال 2020 بیشتر از کاهش بود. در طول بحران مالی جهانی 2008-2009 و سایر رکودهای قبلی مشاهده شد. با این حال، حمایت گسترده از درآمد خانوارها منجر به افزایش بسیاری از شاخص های اقتصادی از اواسط سال 2020 شده است. نرخ رشد اقتصادی در منطقه یورو در سال 2020 به -6.6 درصد رسید که نسبت به 7.9 واحد درصد در سال گذشته کاهش یافته است. تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در تصویر زیر آمده است:

اما جایگاه ایران در اقتصاد جهانی چیست؟ بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، از سال 1389 تا سال 1398 درآمد سرانه یا به عبارتی تولید ناخالص داخلی ایرانیان 30 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر، بانک جهانی تولید ناخالص داخلی ایران را حدود 191 میلیارد دلار برآورد کرده است.

تعریف درآمد ملی

درآمد ملی یکی از شاخص های کلی توسعه اقتصادی است. در تعریف دقیق تر، درآمد ملی عبارت است از کل درآمد دریافتی صاحبان عوامل تولید در اقتصاد. به عبارت دیگر، کل ارزش افزوده ایجاد شده در یک دوره زمانی توسط تمامی بنگاه های اقتصادی، درآمد ملی نامیده می شود. در واقع درآمد ملی کسر استهلاک و مالیات از تولید ناخالص ملی است. درآمد ملی ایرانیان اولین بار بین سال های 1337 تا 1370 محاسبه شد و از آن زمان تاکنون هر ساله این شاخص توسط بانک مرکزی اعلام می شود. در سال‌های تحریم و کاهش فروش نفت، درآمد ملی ایرانیان با کاهش شدید مواجه شد. زنجیره ای که منجر به کاهش ارزش پول ملی، افزایش نقدینگی ناشی از چاپ اسکناس و تورم می شود.

تعریف درآمد سرانه

برای بدست آوردن درآمد سرانه ابتدا باید تولید ناخالص داخلی را محاسبه کنیم. درآمد سرانه حاصل تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت کشور است. درآمد سرانه معیار مناسبی برای تحقیق و مقایسه کشورها از نظر سطح رفاه زندگی نیست. زیرا ممکن است درآمد سرانه در یک کشور بیشتر از کشور دیگر باشد، اما وضعیت قیمت و خدمات آن کشور را در رتبه پایین تری در جدول کیفیت زندگی قرار می دهد. به همین دلیل شاخص دیگری به نام شاخص قدرت خرید ایجاد شد. شاخصی که برای بیان کیفیت زندگی مناسب تر به نظر می رسد. برای محاسبه این شاخص باید قیمت کالای مشابه و همچنین رابطه بین نرخ ارز بین دو کشور را در نظر گرفت و سپس مقایسه کرد. در هر صورت درآمد سرانه شاخص مهمی است که سالانه توسط مراکز داخلی و خارجی محاسبه و منتشر می شود. به عنوان مثال، بر اساس تولید ناخالص داخلی 191 میلیارد دلاری ایران، درآمد سرانه ایرانی ها حدود 2200 دلار است. لازم به ذکر است که سوئیس با درآمد سرانه 80 هزار دلار در رتبه اول این رتبه بندی قرار دارد.


آخرین کلمه

شاخص های اقتصادی می توانند از سلامت اقتصاد یک کشور خبر دهند. شاخص هایی که اغلب ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و محاسبه آنها به صورت زنجیره ای است. درآمد ملی و درآمد سرانه شاخص های اقتصادی هستند که از یک منبع واحد محاسبه می شوند. البته محاسبه این دو شاخص به تنهایی نمی تواند تصویر روشنی از کل اقتصاد یک کشور نشان دهد. اما دانستن آن می تواند برای سیاستمداران و سرمایه گذاران مفید باشد. سرمایه گذاران باید با آگاهی از وضعیت اقتصادی کشور و پیش بینی آینده بازارهای مالی بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری خود بگیرند. بازارهای مالی نیز مانند شاخص های اقتصادی ارتباط نزدیکی دارند. بورس، بازار سکه و ارز، بازار مسکن و بازار خودرو همیشه می توانند روی یکدیگر تأثیر بگذارند.

بیمه سهام چیست؟ شرایط استفاده – باشگاه مشتریان آگاه

گزینه بیمه سهام یا فروش ثانویه یکی از راهکارهای دولت است که برای اطمینان از بازده سهامداران استفاده می شود. در این میان تعداد زیادی از فعالان بورس با بیمه سهام و ویژگی های آن آشنایی ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله سوالاتی را مطرح کنیم بیمه سهام چیست؟پاسخ برای اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


بیمه سهام چیست؟

بازارهای مالی در هر دوره زمانی سطح مشخصی از نوسانات را تجربه می کنند. تا جایی که این نوسانات جزء لاینفک بازارهای مالی مانند بورس شده است. سرمایه گذاران حرفه ای و تحلیل گران نخبه از دانش و تجربه کافی برای حفظ سرمایه و حتی کسب سود از این نوسانات برخوردارند، اما در این شرایط احتمال ضرر و زیان برای سرمایه گذاران کوچک و کم تجربه افزایش می یابد. یکی از راه حل های جلوگیری از این مشکل بیمه سهام و سبد است. این روش به عنوان بیمه سهام یا اختیار فروش ثانویه شناخته می شود. سرمایه گذارانی که از این روش استفاده می کنند، علاوه بر تضمین سود، از اصل سرمایه خود نیز محافظت خواهند کرد. لازم به ذکر است دریافت حداقل 20 درصد سود سالانه سررسید یکی از مزایای تضمینی بیمه سهام می باشد. مهلت شرکت در این طرح 21 الی 28 آبان 1401 می باشد.

شرایط استفاده از بیمه سهام برای سرمایه گذاران چیست؟

اولین قدم برای استفاده از این طرح خرید ورق ثانویه با اختیار فروش به ارزش 1 ریال است. روش خرید این اوراق مشابه روش خرید سهام است و نیازی نیست شخصاً به سازمان کارگزاری یا بورس مراجعه کنید. نماد کافی است “سحام یار” سیستم معاملاتی کارگزار خود را جستجو کنید.

توجه: قبل از ثبت سفارش خرید در سامانه، لازم است به قسمت توافقات مراجعه کرده و صورت ریسک گزینه های فروش ثانویه را تایید کنید.

سایر شرایط استفاده از این طرح به شرح زیر است:

1- محدودیت ارزش سهام برای استفاده از سهام بیمه

این طرح شامل کسانی است که ارزش پرتفوی آنها تا 100 میلیون تومان است. ذکر این نکته ضروری است که بیمه حقوق صاحبان سهام تنها به سهام در بورس و خارج از بورس (به استثنای بازار اصلی) تعلق می گیرد.

تصور کنید در 13 آبان 1401 یک سبد سهام به ارزش 50 میلیون تومان دارید و در حال تهیه برگه اختیارات ثانویه برای سبد سهام خود هستید. سپس در ماه دسامبر تصمیم به خرید 10 میلیون سهم جدید می گیرید. در گام اول باید بدانید که بیمه سهام به 10 میلیون سهم ثانویه شما تعلق نمی گیرد. این بدان معناست که شما می توانید 10 میلیون سهم خود را در هر زمان (حتی قبل از اتمام بیمه نامه) بفروشید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که سهامدار تنها در صورتی می تواند از این طرح استفاده کند که 50 میلیون سهام اصلی خود را برای یک سال نگه دارد. اصولاً خرید و فروش هر سهمی که از ابتدا مشمول بیمه سهام نبوده است مشکلی برای سهامدار ایجاد نمی کند. این در حالی است که فروش تمام یا بخشی از پرتفوی اولیه سهام (50 میلیون تومان) به سهامدار، کل سبد سهام را از این طرح حذف می کند.

3- شرایط استفاده از اعتبار کارگزاری در طرح بیمه سهام

بخشی از سبد سهام شما ممکن است شامل سهام خریداری شده از طریق اعتبار کارگزاری باشد. بهتر است بدانید که این سهام در طرح بیمه سهام نیز گنجانده شده است.

4- واگذاری و انتقال ضمانت نامه ها

در این طرح امکان انتقال و انتقال اعضای ثانویه به افراد دیگر وجود ندارد. به عبارت دیگر هیچ یک از سهامداران نمی توانند بیمه واحد خود را به سهامدار دیگری واگذار کنند.

شرایط خاتمه طرح بیمه انبار

همانطور که گفته شد، بیمه سهام برای تضمین سود 20 درصدی و حفظ سرمایه سهامداران طراحی شده است. این طرح زمانی به نفع سهامداران خواهد بود که بازار روند نزولی داشته باشد. این در حالی است که پس از گذشت یک سال از نگهداری پرتفوی سهام مذکور، ممکن است سهامدار با سود بیش از 20 درصدی مواجه شده باشد. در این شرایط او نمی تواند از ضمانت نامه های تبعی استفاده کند و سود خود را از بورس بگیرد.

نکات مهم در مورد بیمه سهام

تا اینجا تمام جزئیات مربوط به بیمه سهام را بررسی کرده ایم. برای یادآوری نکات مهم این طرح را به اختصار مرور می کنیم:

 • برای پوشش سهام، ترکیب پرتفوی شما در آخرین روز معاملاتی، چهارشنبه 4 نوامبر 1401 بررسی می شود.
 • اگر قصد دارید سهام خود را بیمه کنید، نباید در این تاریخ روی ترکیب سبد سهام خود تاثیر گذاشته و بخشی از آن را بفروشید، اما خرید و فروش سهام جدید مانعی ندارد.
 • این بیمه شامل افرادی می شود که ارزش پرتفوی آنها تا 100 میلیون تومان (بورس و فرابورس بدون احتساب بازار اصلی) باشد.
 • برای بیمه کردن سهام باید برگه ضمانت نامه ثانویه را با نماد سهام یار به قیمت یک ریال خریداری کنید.
 • شما باید سهامی را که بیمه کرده اید تا سررسید یک ساله نگه دارید.
 • دولت متعهد می شود که مابه التفاوت قیمت کیف پول شما را 20 درصد بیشتر از ارزش آن در 13 آبان 1401 به صورت نقدی پرداخت کند.
 • بیمه سهام غیر قابل انتقال است.
 • برای شرکت در این طرح تا 28 آبان 1401 فرصت دارید.

برای مشاهده اطلاعیه بورس یار روی دکمه زیر کلیک کنید:

اطلاعیه عرضه سهم یار


آخرین کلمه

در این مقاله سعی شده است به این سوال که بیمه سهام چیست پاسخ دهیم. در این زمینه توضیح دادیم که بیمه سهام یکی از راه‌های تضمین سود سرمایه‌گذاران، بازار سهام است. این طرح علاوه بر تضمین سود 20 درصدی، به حفظ سرمایه سهامداران نیز کمک می کند و به آنها در شرایط نزولی و نوسان بازار اطمینان می دهد. تهیه ضمانت نامه های تبعی برای فروش نیازی به مراجعه به دفاتر کارگزاری یا سازمان بورس ندارد و خرید آنها مانند سایر سهام عادی انجام می شود.

پشتیبانی و مقاومت استاتیک و دینامیکی در تحلیل تکنیکال

افرادی که می خواهند در بازارهای اقتصادی و مالی مانند طلا، بورس و ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند باید با اصول اولیه تحلیل بازار آشنا باشند. چه افراد مبتدی باشند و چه تحلیلگران حرفه ای بازار سهام، تعیین حمایت و مقاومت ایستا و پویا یکی از اساسی ترین و حیاتی ترین مباحث تحلیل تکنیکال تلقی می شود. همه معامله گران باید درک درستی از این موضوعات داشته باشند. در این مقاله در مورد مفاهیم تصمیم می گیریم پشتیبانی و مقاومت استاتیک و پویا آنها تفاوت خود را برای شما توضیح می دهند و بیان می کنند.


مقدمه ای بر مفهوم حمایت

پشتیبانی در تحلیل تکنیکال در واقع سطح قیمتی است که در آن می توان انتظار داشت که روند نزولی به دلیل تمرکز تقاضا یا تمایل به خرید متوقف شود. در بازار مالی با کاهش قیمت دارایی ها یا اوراق، شاهد افزایش تقاضای سهام و در نتیجه تشکیل خط حمایتی خواهیم بود. محدوده پشتیبانی در نمودار قیمتی است که در آن خریدار قوی و فروشنده ضعیف خواهد بود. به عبارت دیگر، در محدوده حمایتی، تقاضا برای سهام افزایش می‌یابد و از کاهش بیشتر قیمت سهام جلوگیری می‌کند.

مقدمه ای بر مفهوم مقاومت

مقاومت در تحلیل تکنیکال محدوده ای در نمودار قیمت است که در آن فروشنده قوی به نظر می رسد اما خریدار ضعیف است. در واقع به دلیل افزایش عرضه و عدم تقاضای قوی در بازار، قیمت سهم کاهش یافته و روند افزایش قیمت متوقف خواهد شد. در بازارهای اقتصادی و مالی، تحلیل تکنیکال دارای پشتیبانی ایستا، حمایت پویا، مقاومت ایستا و مقاومت پویا است. هنگامی که یک محدوده به عنوان حمایت یا مقاومت شناسایی می شود، این سطوح قیمت را می توان به عنوان نقاط ورود یا خروج بالقوه برای معامله گران شناسایی کرد. معمولاً وقتی بازار از یک روند صعودی عبور می کند، با کاهش سرعت حرکت قیمت و شروع به حرکت به سمت خط روند، سطوح مقاومت شکل می گیرد.

خطوط مرجع استاتیک

پشتیبانی ایستا سطحی است که در گذشته اتفاق افتاده و ارزش آن در هر شرایطی ثابت است و به زمان بستگی ندارد. ساده ترین نوع تکیه گاه استاتیک، افقی است. ساپورت استاتیک زمانی تشکیل می شود که ساپورت با کمترین قیمت شمع کف (نقطه ای که جهت حرکت قیمت از پایین به بالا تغییر کرده است) را لمس کند. بنابراین با نزدیک شدن و رسیدن شمع های سهام به خطوط حمایت ایستا، می توان انتظار روند صعودی و افزایش قیمت را داشت. در نقطه مقابل، خط مقاومت ایستا بالاترین قیمت کندل پیوت (نقطه ای که جهت حرکت قیمت از بالا به پایین تغییر می کند) را لمس می کند، که نوعی سیگنال خروج یا ذخیره سود برای معامله گران است.

خطوط پشتیبانی پویا

پشتیبانی پویا به ردیف هایی گفته می شود که در زمان های مختلف قیمت های متفاوتی دارند. این بدان معناست که این سطوح در گذشته رخ نداده اند و هیچ داده تاریخی ندارند. سطوح حمایت پویا (پایین ترین خط روند کانال صعودی یا نزولی) و سطوح مقاومت پویا (بالاترین خط روند کانال صعودی یا نزولی) تغییرات قیمت سهام را در زمان های مختلف نشان می دهد. معامله گران با ترسیم یک کانال پویا می توانند زمان افزایش یا کاهش قیمت سهام را پیش بینی کنند. در کانال پویا اعداد فقط یک بار تکرار می شوند. به همین دلیل سطوح این کانال را سطوح حمایت پویا یا سطوح مقاومت دینامیکی می نامند. سطوح حمایت و مقاومت پویا در واقع مناطقی هستند که بازار می تواند بدون نیاز به شکستن سطح حمایت یا مقاومت افقی، عقب نشینی کند و حمایت پیدا کند.

تفاوت بین پشتیبانی و مقاومت استاتیک و پویا

حمایت و مقاومت استاتیک و پویا مفاهیم کلیدی و حیاتی در تحلیل تکنیکال هستند که با یکدیگر متفاوت هستند. مقوله زمان برای درک بهتر تفاوت بین حمایت و مقاومت استاتیک و پویا مهم است. حمایت و مقاومت استاتیک دائمی هستند و همیشه در طول زمان مقدار ثابتی دارند. به عبارت دیگر حمایت و مقاومت ایستا در نمودار دارای سابقه تاریخی است. در نقطه مقابل، حمایت و مقاومت پویا (دینامیک) وجود دارد که با توجه به زمان‌ها و شرایط مختلف مقادیر متفاوتی دارند و داده‌های تاریخی ندارند. به طور کلی حمایت و مقاومت تاریخی به صورت افقی نمونه ای از حمایت و مقاومت ایستا و حمایت و مقاومت در خطوط روند (بالا یا پایین) نمونه ای از حمایت و مقاومت پویا خواهد بود.

به طور خلاصه، تفاوت بین پشتیبانی و مقاومت استاتیک و پویا را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • سطوح حمایت ایستا یا مقاومت حرکت نمی کنند و ماهیت افقی دارند.
 • سطوح حمایت یا مقاومت پویا حرکت می کنند و ماهیتا افقی نیستند.

در واقع بازار سرمایه همواره در حال تحول است و گاهی اوقات سود حاصل از خرید یا فروش به گونه ای تغییر می کند که در سطوح حمایتی و مقاومتی از قبل طراحی نشده باشد.

نکات اضافی مربوط به پشتیبانی و مقاومت استاتیکی و دینامیکی

پس از آشنایی با مفهوم سطوح حمایت و مقاومت ایستا و پویا به چند نکته مهم مرتبط با این مفاهیم اشاره می کنیم:

 • تحلیلگران فنی از سطوح حمایت و مقاومت برای شناسایی نقاط قیمت در نمودار استفاده می کنند که در آن شانس به نفع توقف یا معکوس شدن روند غالب است.
 • حمایت زمانی اتفاق می افتد که انتظار می رود روند نزولی به دلیل تمرکز تقاضا متوقف شود.
 • مقاومت زمانی رخ می دهد که انتظار می رود یک روند صعودی به دلیل تمرکز عرضه به طور موقت متوقف شود.
 • روانشناسی بازار نقش مهمی را در معاملات ایفا می کند زیرا معامله گران و سرمایه گذاران گذشته را به یاد می آورند و به شرایط متغیر واکنش نشان می دهند تا حرکات بازار آینده را پیش بینی کنند.
 • مناطق حمایت و مقاومت را می توان در نمودارها با استفاده از خطوط روند و میانگین متحرک شناسایی کرد.

آخرین کلمه

در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که سطوح حمایت و مقاومت ایستا و پویا چیست؟ در نهایت باید بگوییم که معامله گران بازار سرمایه باید بتوانند بهترین سطوح حمایت و مقاومت کلید استاتیک و پویا را پیدا کنید زیرا این یک اصل حیاتی در درک معاملات قیمت است. به طور کلی مفاهیم حمایت و مقاومت در معاملات یکی از مهمترین موضوعات تحلیل تکنیکال است که توسط معامله گران به عنوان بخشی از ابزار تحلیل الگوی نمودار برای نشان دادن سطح قیمت در نمودارها برای جلوگیری از فشار قیمت دارایی در نمودارها استفاده می شود. بازار باید از جهت خاصی اجتناب کرد. بنابراین اگر قصد موفقیت بیشتر در بازارهای اقتصادی و مالی را دارید، باید با این مفاهیم آشنا باشید.

آشنایی با صندوق معروف مروارید

صندوق های با درآمد ثابت بهترین گزینه برای سرمایه گذاری کم ریسک و کسب بازدهی پایدار در بازار سرمایه محسوب می شوند. جدیدترین مروارید صندوق درآمد ثابت این گروه آگاه است که پس از دو صندوق موفق یاقوت و همایی به بازار سرمایه کشور معرفی خواهد شد. در این مقاله با این صندوق و ویژگی ها و مزایای سرمایه گذاری در آن بیشتر آشنا می شویم. با ما بمان.

معرفی صندوق آشنای مروارید

مروارید جدیدترین محصول گروه آگاه است. این صندوق از نوع درآمد ثابت و مبتنی بر صدور و ابطال می باشد و توسط یک شرکت با تجربه سبدگردان مدیریت می شود. بیشترین دارایی سرمایه گذاران این صندوق در اوراق با درآمد ثابت و اوراق کم ریسک مانند گواهی سپرده بانکی، اوراق مشارکت و … سرمایه گذاری می شود و حداکثر 25 درصد آن به شرکت های بورسی و … اختصاص می یابد. . یکی از مزایای صندوق های با درآمد ثابت امکان سرمایه گذاری در آنها با حداقل سرمایه است. حداقل سرمایه لازم برای خرید هر واحد از صندوق مروارید 1000 تومان و حداکثر سرمایه گذاری در این صندوق 25 میلیارد تومان است. صندوق مروارید جایگزین مناسبی برای سپرده بانکی محسوب می شود و سرمایه گذاری در آن با حداقل ریسک همراه است. سود این صندوق با افزایش قیمت واحدهای آن محاسبه و پس از فروش واحدهای صندوق به حساب سرمایه گذاران واریز می شود. در صندوق مروارید سرمایه گذاران سالانه 21 درصد سود معادل سود بانکی دریافت می کنند که یکی از مهمترین مزیت های سرمایه گذاری در آن است.

همانطور که گفتیم مروارید نوعی از صندوق های صدور و ابطال است و سرمایه گذاری در آن با انتشار واحدهای صندوق انجام می شود. فرآیند دریافت وجه پس از ثبت درخواست ابطال واحدهای این صندوق معمولا بین ۲ تا ۷ روز کاری به طول می انجامد. لازم به ذکر است که صندوق مروارید جریمه انصراف پیش از موعد ندارد و سرمایه گذاران می توانند هر زمان که بخواهند نسبت به انصراف واحدهای آن اقدام کنند.

ویژگی های Aware Pearl Fund در یک نگاه

در کل با صندوق مروارید و مزایای سرمایه گذاری در آن آشنا شدیم. در زیر به اختصار شما را با مهمترین ویژگی های این صندوق آشنا می کنیم:

 • صندوق درآمد ثابت
 • بر اساس صدور و ابطال
 • ایجاد درآمد پایدار
 • جایگزینی مناسب برای سپرده های بانکی با سود 21 درصدی سالانه
 • نیازی به پرداخت جریمه انصراف زودهنگام نیست
 • ایجاد سود با افزایش قیمت سهام صندوق
نام صندوق صندوق سرمایه گذاری Aware Pearl
نوع صندوق درآمد ثابت
نحوه پرداخت سود افزایش قیمت سهام صندوق
مدیر صندوق شرکت سبد آگاهانه
ارزش پایه هر واحد سرمایه گذاری 10000 ریال
وب سایت صندوق morvaridagahfund.com

Pearl of Knowledge برای چه نوع سرمایه گذارانی مناسب است؟

گفتیم مروارید یکی از صندوق های با درآمد ثابت بازار سرمایه است به این معنا که عمده دارایی سرمایه گذاران آن به اوراق بهادار کم ریسک مانند گواهی سپرده بانکی اختصاص دارد. از این رو بدیهی است سرمایه گذاری در این صندوق برای کسانی که تحمل ریسک کمتری دارند و به دنبال بازدهی پایدار و قابل اعتماد در بازار سرمایه هستند، مناسب تر خواهد بود. نکته قابل توجه این است که با توجه به مدیریت حرفه ای صندوق مروارید توسط یک شرکت سبدگردان با تجربه و همچنین امنیت بالای سرمایه گذاری در این صندوق، کلیه فعالان بازار سرمایه با هر سطحی از تحمل ریسک می توانند از صندوق مروارید برای مدیریت استفاده کنند. سبد سهام ریسک کرده و از یک سبد مطمئن و مطمئن استفاده کنید، به خصوص در روزهایی که بازار صعودی نیست.

چگونه یک صندوق مروارید آگاه بخریم

برای ثبت درخواست صدور و خرید سهام صندوق مروارید می توانید با شعب کارگزاری مجرب در سراسر کشور تماس حاصل فرمایید. نحوه خرید واحدهای این صندوق از طریق شعب شناخته شده به شرح زیر است:

1. واریز مبلغ سرمایه گذاری به حساب صندوق (حداقل 10000 ریال)

نام بانک نام شعبه شماره حساب شماره شبا نام کاربری
سامان سدر 1-849-810-4002792 IR47 0560 0849 8100 4002 7920 01 صندوق مروارید آگاه
پاسارگاد میدان هفت تیر 1-15668859-15668859-207-8100 IR180570020781015668859101 صندوق مروارید آگاه

2. مراجعه حضوری به شعب کارگزاری اعظم به همراه فیش واریزی و مدارک هویتی (اصل شناسنامه و کارت ملی)

3. تکمیل فرم صدور واحدهای سرمایه گذاری

اثربخشی وجوه آگاهانه

گروه اماه از سال 1387 به ارائه خدمات مدیریت دارایی در قالب صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی انحصاری مشغول بوده و از آن زمان تاکنون 15 صندوق مختلف شامل صندوق های درآمد ثابت، سهام، مختلط، طلا و صندوق های خیریه تاسیس و مدیریت کرده است. صندوق مشترک آگه به ​​عنوان قدیمی ترین و سودآورترین صندوق سرمایه گذاری مشترک کشور یکی از این صندوق هاست که طی 14 سال ارزش دارایی خود را 400 برابر کرده است. همای یکی دیگر از صندوق های موفق با کارگزاران مجرب است که با سود مرکب سالانه بیش از 22 درصد از پردرآمدترین صندوق های درآمد ثابت کشور است. آقاق همچنین موفق شد عنوان بهترین مدیر صندوق را از سازمان بورس کسب کند.

آخرین کلمه

یک جعبه مروارید نوعی صندوق با درآمد ثابت مبتنی بر صدور و ابطال است که با افزایش قیمت واحدهای صندوق برای سرمایه گذاران خود سود ایجاد می کند. بیشتر دارایی های مروارد در اوراق قرضه کم ریسک و با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود و از این رو سرمایه گذاری در آنها ریسک چندانی ندارد. مروارید دانش گزینه بسیار مناسبی برای کار در بازار سرمایه به ویژه برای سرمایه گذارانی با تحمل ریسک پایین محسوب می شود.

OTC چیست؟ – باشگاه مشتریان آگاه

در سال های اخیر، بورس به عنوان یک گزینه محبوب برای سرمایه گذاری در جامعه شناخته شده است. بسیاری از افراد با سرمایه گذاری در بورس سعی کرده اند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. یکی از نکات مهم کار در هر بازاری، شناخت شرایط خاص و قسمت های مختلف آن است.

فرابورس یکی از اصطلاحات بازار سرمایه است که کمتر به آن پرداخته شده و سوالات زیادی در مورد آن در ذهن مردم شکل گرفته است. شاید بسیاری از تازه واردان تفاوت بورس و فرابورس را ندانند. به همین دلیل در این مقاله سعی شده است به پرسش بپردازیم OTC چیست؟پاسخ دهید و درباره تفاوت این بازار با بورس صحبت کنید.


OTC چیست؟

برخی به اشتباه فکر می کنند بورس و فرابورس یکی هستند. این در حالی است که فرابوراس از سال 1386 در ایران زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار شروع به فعالیت کرد. دلیل تصور نادرست از بورس و فرابورس، شباهت عملکردی این دو بازار است. در بازار فرابورس سهام شرکت های مختلف خرید و فروش می شود، اما تفاوت هایی بین این دو بازار وجود دارد که مسیر سرمایه گذاری آنها را متمایز می کند.

عرضه سهام شرکت ها در بازار سرمایه مزایای زیادی برای آنها دارد. به همین دلیل شرکت های زیادی برای استفاده از این مزایا اقدام می کنند اما همه این متقاضیان شرایط لازم برای ورود به بورس را ندارند. در این شرایط فرابورس راهکاری برای استفاده شرکت ها از بازار سرمایه است.

عرضه سهام به شرکت ها در بازار سرمایه به آنها کمک می کند تا برای مشکل تامین سرمایه راه حلی داشته باشند. شرکت هایی که سهام آنها در بورس منتشر می شود با نظارت شدیدتری روبرو هستند. همچنین حساسیت بیشتری نسبت به عملکرد آنها وجود دارد که در نتیجه این شرکت ها نیاز به ارائه گزارش عملکرد سالانه بیشتری دارند. سخت گیری ها و الزام به ارائه گزارش های بیشتر، سرمایه گذاری در بورس را با ریسک کمتری همراه می کند.

از طرفی بازار فرابورس برای شرکت هایی مناسب است که هنوز شرایط لازم برای فعالیت در بورس را ندارند اما می خواهند از مزیت های بازار سرمایه استفاده کنند. بازار فرابورس در بازار سرمایه جهانی به بازار فرابورس یا بازار فرابورس معروف است.

ساختار بازار فرابورس

ساختار بازار فرابورس ایران از 4 بازار تشکیل شده است. این چهار بازار عبارتند از: بازار اول، بازار دوم، بازار اصلی (زرد، نارنجی و قرمز) و بازار سوم.

اولین بازار فرابورس

اولین بازار خارج از بورس سهام شرکت ها و واحدهای صندوق های سرمایه گذاری را می پذیرد. خرید و فروش این سهام و واحدها نیز در بازار فرابورس انجام می شود. نوسان قیمت سهام در این بازار 5 درصد بدون حجم اساسی است. شرکت هایی که در این بازار پذیرفته می شوند باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 • یک سال از ثبت شرکت های پذیرفته شده در این بازار می گذرد.
 • آخرین سرمایه ثبت شده آنها حداقل ده میلیارد ریال است.
 • شرکت زیان انباشته ای ندارد.

اینها تنها بخشی از ویژگی های لازم برای ورود به بازار اول فرابورس است.

بازار دوم فرابورس

بازار دوم فرابورس به شرکت های سهامی عام اختصاص دارد. در این بازار سهام شرکت های تازه تاسیس، شرکت هایی که به مرحله زیان رسیده اند و شرکت هایی که قصد دارند با افزایش سرمایه سهام خصوصی را به سهام عمومی تبدیل کنند، ارائه می شود.

لازم به ذکر است آخرین سرمایه ای که این گروه از شرکت ها باید ثبت کنند حداقل یک میلیارد ریال است.

بازار پایه فرابورس

بازار پایه فرابورس به منظور عرضه و انتقال اوراق بهادار ایجاد شده است. شرکت های پذیرفته شده در این بازار سه دسته هستند و فرآیندی را برای پذیرش در این بازار طی نمی کنند.

دسته اول – شرکت هایی که نمی خواهند و حاضر به پذیرش نیستند، اما بنا به الزام قانونی باید به بازار اصلی بروند.

دسته دوم – شرکت هایی که قبلا در بورس ثبت شده اند، اما شرایط لازم برای پذیرش را ندارند.

دسته سوم – شرکت هایی که شرایط پذیرش در بورس و فرابورس را ندارند و به همین دلیل پذیرش آنها لغو شده است. ارائه اطلاعات در بازار اولیه آسانتر از بازار اول و دوم است و دلیل ریسک بالای این بازار است.

شرکت های موجود در بازار فرابورس به سه بازار طبقه بندی می شوند. دسته اول بازار زرد با دامنه نوسان روزانه 3 درصد، دسته دوم بازار نارنجی با دامنه نوسان روزانه 2 درصد و دسته سوم بازار قرمز با دامنه نوسان روزانه 1 درصد است.

سومین بازار فرابورس

سومین بازار فرابورس به بازار عرضه نیز معروف است. در این بازار آن دسته از اوراقی که شرایط یا قابلیت پذیرش در فرابورس را ندارند به صورت انبوه معامله می شوند. این معاملات در یک پلت فرم بازار سوم امن و شفاف انجام می شود.

مزایای سرمایه گذاری در فرابورس چیست؟

قبل از اینکه تصمیم به سرمایه گذاری در یکی از فرصت های ارائه شده در بازار سرمایه بگیرید، خوب است از جنبه های مختلف به آن نگاه کنید. تحقیق در مورد مزایا یکی از راه هایی است که در فرآیند تصمیم گیری بسیار مهم است. یکی از مهمترین مزیت های سرمایه گذاری فرابورس این است که سلیقه های سرمایه گذاران مختلف را برآورده می کند زیرا بازارهای متنوعی را به سرمایه گذاران ارائه می دهد. همانطور که گفته شد شرایط پذیرش شرکت ها در فرابورس ساده تر از بورس است و به همین دلیل فرصت های سرمایه گذاری در این بازار بسیار متنوع است.

روش معاملات فرابورس

خرید و فروش سهام شرکت ها در فرابورس هیچ تفاوتی با خرید و فروش سهام در بورس ندارد. برای سرمایه گذاری در هر یک از این بازارها، باید کد صرافی و کد معاملاتی داشته باشید.

شما می توانید با مراجعه به سامانه اکسپرس آقار به صورت همزمان و رایگان اقدام به ثبت نام و احراز هویت سجام و کارگزاری نمایید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام، به سامانه معاملات آگاهانه (اساترادر) دسترسی خواهید داشت و می توانید با جستجوی نماد مورد نظر در این سامانه اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

کد سهام را دریافت کنید

آخرین کلمه

در این مقاله به این سوال که فرابورس چیست پاسخ دادیم و سعی کردیم مزایای سرمایه گذاری در آن و ساختار بازار فرابورس را توضیح دهیم. فرابورس مکانی برای عرضه سهام به شرکت هایی است که هنوز شرایط کافی برای IPO ندارند، اما می خواهند از مزایای IPO استفاده کنند.

شرکت هایی با شرایط مختلف می توانند وارد یکی از چهار بازار فرابورس شده و از مزایای آن بهره ببرند. از طرفی سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در فرابورس از مزایای بسیاری از جمله تنوع فرصت های سرمایه گذاری و حق رای در مجمع عمومی شرکت ها بهره مند می شوند. شناخت بهتر OTC می تواند آن را به یک انتخاب سودآور بالقوه در میان سرمایه گذاران تبدیل کند.

شمع ماروبوزو و انواع آن

شمع Marabuzzo یکی از الگوهایی است که برای نشان دادن روند قیمت در آینده استفاده می شود. این کندل در تحلیل تکنیکال بسیار کاربردی است. به همین دلیل توصیه می شود فعالان بازار مالی با این شمع آشنا باشند.

در همین راستا تصمیم گرفتیم در این مقاله سوالاتی را مطرح کنیم شمع ماروبوزو چیست؟، پاسخ دهید و به شما اطلاع دهید که چگونه آن را تجزیه و تحلیل کنید. در صورت تمایل تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


شمع ماروبوزو چیست؟

همانطور که گفته شد، شمعدان Marabuzzo یکی از الگوهایی است که برای نشان دادن روند قیمت در آینده استفاده می شود. این شمع نام خود را از یک کلمه ژاپنی گرفته است. کلمه مارابوزو در زبان ژاپنی به معنای سر تراشیده یا طاس است. نبود سایه روی این شمع دلیل نامگذاری آن بوده است. با توجه به نام این شمع می توان نتیجه گرفت که الگوی مارابوزو یا سایه ندارد یا سایه کوتاهی روی آن است. این نشان می دهد که معاملات یا با قیمت پایین سهام در ابتدا و در پایان روز با قیمت بالا بسته می شود یا در قیمت بالا در ابتدای سهام و در پایان روز در قیمت پایین بسته می شود. قیمت الگوی شمعدان Marobozo یک سیگنال قوی از فعالیت توسط خریداران یا فروشندگان بسته به اینکه جهت کندل به سمت بالا یا پایین باشد در نظر گرفته می شود. فقط می توان از شمع های Marobozo استفاده کرد. با این حال، اگر به تمام شمع های این الگو نگاه کنیم، نتیجه به دست آمده بسیار مفیدتر خواهد بود.

انواع شمع مارابوزو

شمع های ماروبوزو معمولا بدنه ای بلند دارند و هیچ دم و سایه ای در هماهنگی آنها دیده نمی شود. بدنه این شمع می تواند حرکت قیمت را تعیین کند. این الگو در 2 نوع صعودی و نزولی وجود دارد. نشانه شمعدان مارابوزو در حال بالا رفتن بدنه سبز یا سفید است. این کندل نشان دهنده معاملات صعودی است. در واقع این شمع روز معاملاتی را نشان می دهد که قیمت پایانی سهام بالاتر از قیمت افتتاحیه در ابتدای روز بوده است. با استفاده از این شمع محدودیت قیمت بالا و پایین وجود ندارد، بنابراین سایه ای نخواهیم دید. کندل صعودی نشان می دهد که خریداران کنترل قیمت را در دست گرفته اند. در این روزهای معاملاتی تقاضا برای خرید سهام بیشتر از عرضه و قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان است. با دیدن این شمع احتمالا باید منتظر ادامه روند صعودی باشیم. نشانه شمعدان مارابوزو نزولی بدن بلند قرمز یا سیاه است. معاملات در روزی که شمع مارابوزو دیده می شود نزولی است و معاملات در محدوده منفی دنبال می شود. بنابراین در این کندل قیمت سهم کمتر از قیمت افتتاحیه است. شمع Marabuzzo نشان می دهد که تقاضای خرید کمتر از عرضه است و فروشندگان کنترل قیمت را در دست گرفته اند. از سوی دیگر، ماروبوزو نزولی که در یک روند نزولی دیده می شود، به خصوص اگر در بالای یک روند صعودی باشد، می تواند به معنای فشار فروش بیشتر باشد.

نحوه استفاده از الگوی Marabouzo

الگوی Marabuzzo را می توان در تمام نمودارهای قیمت سهام یافت. تشخیص صعودی یا نزولی بودن Marabuzzo برای تحلیلگران بسیار مهم است. شناسایی این شمع می تواند نشان دهد که یک سهام در طول روز چگونه معامله می شود. به عبارت دیگر روند قیمت یک سهم از عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان شکل می گیرد. اگر یکی از طرفین معامله، یعنی. خریدار یا فروشنده در طول روز معاملاتی قدرت بیشتری از خود نشان می دهد، این امر منجر به شکل گیری الگوی مارابوزو می شود. با توجه به اینکه اکثر معامله گران در جهت مخالف Marabuzzo معامله می کنند، زمانی که شمع Marabuzzo شکل می گیرد، احتمال ایجاد یک روند قیمت جدید بیشتر است. به خصوص اگر طول بدنه شمع بلند باشد، معامله گران معاملات خود را حول آن برنامه ریزی می کنند. هنگامی که یک الگوی قوی صعودی ماروبوزو مشاهده می شود، برخی از معامله گران با در نظر گرفتن اینکه قیمت بیش از حد خرید شده و احتمالاً کاهش می یابد، وارد معاملات فروش می شوند. با این حال، بازگشت قیمت به زمان نیاز دارد. شمع Marubozo نشان می دهد که قیمت های باز و بسته شدن سهام از هم فاصله زیادی دارند و نشان می دهد که یک طرف بازار یعنی. خریداران یا فروشندگان، بر کل تجارت تسلط دارند. در این زمینه باید مراقب باشید که اگر محدوده مارابوزو از حد متوسط ​​بیشتر یا کمتر باشد، نشان دهنده مخالفت با حرکت است.

بنابراین بهتر است از شاخص های دیگری برای تایید روند شناسایی شده توسط شمع های مارابوزو استفاده کنید. به عنوان مثال، استفاده از نشانگر RSI، خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد را شناسایی می کند و سیگنال هایی را در مورد حرکت هایی که در حال وقوع هستند ارائه می دهد. به همین دلیل بهتر است به نتیجه یک شمع بسنده نکنید و برای اطمینان از حرکت خود نتیجه شمع های دیگر را در نظر بگیرید. شناسایی مدل Marabuzzo در ابتدا می تواند دشوار به نظر برسد. اما حقیقت این است که تشخیص شمع های Marobozo آسان است. مارابوزو یک شمع تکی است که بدنه ای دراز دارد و هیچ سایه ای در دو طرف ندارد. هنگام شناخت این شمع باید به رنگ آن توجه کرد. همانطور که قبلا ذکر شد، رنگ شمع سفید یا سبز در روند صعودی و قرمز یا مشکی در روند نزولی است. بدنه بلندتر شمع همراه با بازه زمانی طولانی تر نشان دهنده استحکام و قابلیت اطمینان بیشتر شمع است. اگرچه این شمع تک شمع است اما در شکل گیری آن باید به فرآیند قبلی توجه ویژه ای داشت. به عنوان مثال، اگر کندل های قبلی روند نزولی داشتند و کندل مارابوزو در الگوی قیمت یافت شد، سیگنال تایید روند نزولی دریافت کرده ایم.

چگونه یک شمع مارابوزو را تجزیه و تحلیل کنیم؟

برای پیش بینی بازار با استفاده از شمعدان Marabuzzo، پس از شناخت الگو از روی شکل شمعدان و تجزیه و تحلیل آن، باید بدانیم که معنای این الگو در دل آن چیست. شمع ماروبوزو در نگاه اول تداوم وضعیت فعلی را به ما یادآوری می کند. یعنی روند صعودی یا نزولی تغییر مستلزم گذشت زمان است که بستگی به سایز بدن دارد. بدنه بزرگتر به معنای قدرت بیشتر خریداران یا فروشندگان فعلی سهام است که نشان می دهد روند فعلی طولانی تر خواهد بود. اما در این بین روانشناسی رفتار معامله گران نیز بسیار مهم است. شمع مارابوزو با رنگ سبز خود حکایت از خوش بینی معامله گران بازار به ادامه روند صعودی از ابتدای معامله تا پایان دارد. این امر به معامله گران امید بیشتری برای خرید سهام می دهد. از طرفی عدم وجود سایه بلند در شمع سبز به معنای عدم تمایل به تغییر این شرایط است. همانطور که گفته شد الگوی شمعدانی مارابوزو یک الگوی ادامه دار است که باید مطابق با روند قبلی باشد. بنابراین باید منتظر ظهور شمع مارابوزو قرمز در روند نزولی و شمع سبز مارابوزو در روند صعودی باشیم. گاهی اوقات برای تنظیم حد ضرر تراکنش بر اساس تراکنشی که سیگنال آن توسط کندل Marabuzzo ارائه می شود، باید با توجه به کوتاه یا بلند بودن کندل تصمیم گرفت. Marabuso یک الگوی شمعدانی قوی است. شمع کوچکتر از حد معمول نشان دهنده کاهش فعالیت معاملاتی است. بنابراین می تواند نشانه ای از دریافت هشدار اشتباه باشد. از طرف دیگر، شمع بیش از حد بالا نشان دهنده شدت فعالیت بالا است. بنابراین باید از خرید و فروش بر اساس شمع های بلندتر یا کوتاه تر از حد معمول خودداری کنید.


آخرین کلمه
در این مقاله سعی کردیم به این سوال که شمع ماروبوزو چیست پاسخ دهیم. بنابراین ما این را اعلام کردیم مدل مارابوسو این سرنخی است که معامله گران می توانند برای تعیین جهت حرکت بازار از آن استفاده کنند. Marobozo در مقایسه با سایر شمع ها یک شمع بلند است. طول سایه این شمع نسبت به بدنه آن بسیار کم است و به همین دلیل نام آن به این شمع می رسد. رنگ شمع ها نشان می دهد که فروشندگان یا خریداران کنترل کامل بر بازار دارند. سبک معاملات بسته به نوع مارابوزو متفاوت خواهد بود. تجزیه و تحلیل با شمع Marubusu دشوار نیست زیرا می تواند نشان دهد که خریداران یا فروشندگان کنترل معاملات را در دست دارند. بنابراین، این شمع یکی از شمع های مورد علاقه بسیاری از تحلیلگران است. باید مراقب باشید که نتیجه این کندل به عنوان یک سیگنال برای موقعیت یابی در تراکنش کافی نیست و بهتر است علاوه بر مارابوزو از شمع های دیگری نیز استفاده کنید تا سیگنالی قوی و قابل اعتماد دریافت کنید.

نئوویو تحلیل دماوند – تحلیلگران برتر سهام

پیشنهاد از طریق پیامک

تحلیل و بررسی نئوویو دماوند

سهام شرکت برق دماوند در سال 1394 در بازار سرمایه عرضه شد. تاریخ انتشار این تحلیل 27 سپتامبر 1401 است.

از این تحلیل فقط با دیدن تصاویر و بدون خواندن متن توضیحات استفاده نکنید.

در تحلیل نئوویو دماوند با توجه به قواعد منطق در نئوویو و همچنین ضریب زمان، آغاز موج شماری سهام را از سال 97 در نظر گرفتیم.

هنگام بررسی روند صعودی تشکیل شده، عامل تشابه در طول زمان می تواند راهنمای خوبی برای شناسایی یک الگوی قطری باشد. نکته قابل توجه در این تحلیل، انتخاب یک بازه زمانی مناسب و محاسبه پیچیدگی سازه از سال 1997 تا 1999 است. این مشکل در بررسی چندین بازه زمانی نیز تایید شده است.

توجه داشته باشید که با توجه به زمان محدود داده های گرافیکی، هرگونه اظهار نظر در مورد ساختار ابرسیکلت فقط یک حدس است و ما آن را در نظر نخواهیم گرفت.

با توجه به موج خنثی تشکیل شده در سقف این روند صعودی، شناسایی انتهای روند صعودی مهمترین سوال در بررسی اولیه است.

اطلاعات کش دماوند به مدت 6 ماه

تجزیه و تحلیل Neoview دماوند در کش داده های 3 ماهه:

در داده های کش برای سه ماه، پایان الگوی صعودی را شناسایی می کنیم.

نکته مهمی که به وضوح قابل مشاهده است و باید به آن اشاره کنیم این است که موج f یک الگوی قطری فزاینده است که ساختار مثلثی محدودی را به ما نشان می دهد. خط قرمز تاییدی بر حرکت فشار و فرزندان آن از این مثلث است و به نوعی پایان روند صعودی را نشان می دهد. تأیید دیگر این الگو همزمانی حرکت پسرانش با حرکت پس الگو در ساختار قطری صعودی است.

در نتیجه انتهای الگوی صعودی را در همان نقطه سقف تاریخی قیمت قرار می دهیم.

کش داده 3 ماهه دماوند

تجزیه و تحلیل Neoview دماوند در داده های کش به مدت 1 ماه:

در داده های کش یک ماهه، روند نزولی را شناسایی می کنیم.

قبل از بررسی لازم به ذکر است که انتخاب کش داده های یک ماهه برای ارائه تحلیل نئوویو دماوند صرفا جهت نمایش و آموزش بهتر است وگرنه در همان کش سه ماهه شباهت زمانی در روند نزولی وظیفه نمودار مشخص می شود.

در این روند نزولی، عامل زمان در کش سه ماهه و شباهت الگوی حرکت در کش یک ماهه ما را به شناسایی الگوی حرکتی 7 موجی سوق می دهد به گونه ای که شباهت حرکت در امواج B و G را می توان در تحلیل اولویت بندی کرد.

طبق این قوانین، ما انتظار داریم یک موج G (که در آن قرار داریم)، ​​یک ساختار اصلاحی غیر استاندارد که در قالب زمان حرکت می کند، نه فقط یک اصلاح قیمت بزرگ.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که در روند نزولی نمودار دماوند به پایان روند داده های نقدی یک ماهه نزدیک می شویم و انتظار داریم در روند صعودی بعدی ابتدا سقف 24 تا 26 هزار شکسته شود. و سپس سقف 30000 سوراخ می شود.

توجه داشته باشید که فلش های ترسیم شده در تصویر کاملا شماتیک و قیمت های نشان داده شده در تصویر می باشد بیشترین متفکر باشید.

کش داده 1 ماهه دماوند

تحلیل فنی کلاسیک دماوند:

در تحلیل تکنیکال کلاسیک دماوند در بازه زمانی دو هفته ای به چند نکته مهم اشاره می کنیم.

نکته اول) یک حرکت صعودی کانالی چهار ساله که نسبتا معتبر است. پس از رسیدن به سقف و انتهای این کانال بین سال های 1999 تا 1401، نمودار در انتهای کانال تثبیت شد. انتظار می رود یکی دو بار دیگر به انتهای این کانال صعودی برخورد کند.

نکته دوم) روند خطوط SPAN A و SPAN B در اندیکاتور ایچیموکو در حال تسطیح و حرکت به سمت همگرایی است، انتظار داریم پس از گذراندن مدتی در زیر ابر ضخیم کومو، با همگرایی دو خط ذکر شده، از ابر نازک تر احتمالی عبور کند. .

نکته سوم) خط چیکو در بازه زمانی دو هفته ای به نمودار نزدیک می شود و با توجه به شیب نزولی که گرفته است، بعید است که بدون برخورد به نمودار به روند نزولی ادامه دهد. انتظار می رود چیکو در نمودار کندل استیک شرکت کند و روند جانبی در انتهای کانال صعودی ذکر شده در نقطه اول تثبیت شود و گذر زمان ذکر شده در نقطه دوم محقق شود.

نمودار دماوند در بازه زمانی دو هفته ای

تحلیل بنیادی دماوند

در بررسی آخرین صورت‌های مالی تلفیقی و جداگانه منتهی به 8 اسفند ماه 1400 که به تأیید حسابرس رسیده است، در خلاصه و عنوان به بررسی نقاط قوت این گزارش می‌پردازیم.

 • افزایش سفارشات و پیشرفت های شرکت (22 درصد) نشان دهنده افزایش رقابت یا افزایش اعتماد به شرکت برای فروش محصولات شرکت است.
 • دسترسی به مواد و کالا حدود 19 درصد افزایش یافته است و این شرکت برای تامین کالا و مواد مورد نیاز به کشورهای خارجی وابسته نیست.
 • اندوخته قانونی که باید 10 درصد سرمایه ثبت شده باشد، نشانه مدیریت خوب و سودآوری شرکت است.
 • سود (زیان) انباشته حدود 20 درصد افزایش یافته است که بیشتر از افزایش قیمت است
 • بدهی های تجاری و سایر بدهی های این شرکت حدود 52 درصد کاهش داشته است که به این معنی است که بیشتر به صورت نقدی خرید کرده است.
 • درآمد عملیاتی شرکت 46 درصد افزایش یافت که ناشی از افزایش قیمت و افزایش تولید بود.
 • مجموع هزینه ها اگرچه درآمد عملیاتی افزایش یافته است، اما مجموع هزینه ها حدود 33 درصد کاهش یافته است که نشان از مدیریت خوب این شرکت دارد.
 • هزینه های فروش، اداری و عمومی حدود 80 درصد کاهش یافت که نشان دهنده کنترل خوب هزینه ها بود و منجر به افزایش 84 درصدی سود عملیاتی شرکت شد.
 • سود خالص (زیان) هر سهم 170 درصد افزایش یافت

علاوه بر نکاتی که به عنوان نقاط قوت مطرح شد، به نکات منفی در این صورت های مالی اشاره می کنیم.

 • مطالبات تجاری و سایر مطالبات این شرکت 76 درصد افزایش یافت.
 • موجودی نقدی شرکت حدود 91 درصد افزایش یافته است، با توجه به اینکه نیاز به مواد اولیه زیادی برای تولید ندارد، این موجودی نقدی نباید در شرکت بلا استفاده بماند.
 • از وجوه ارزان استفاده نمی کند، با توجه به شرایط تورم، بهتر است به این منابع ارزان قیمت توجه شود.
 • سود قابل پرداخت 64 درصد افزایش یافته است، این برای سهامدار خوب است، اما برداشت منابع برای شرکت جالب نیست.

نتیجه

با توجه به چرخه تورمی ایجاد شده از سال 97 تا کنون، انتظار افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه صنعت برق را در سال 1401 داشتیم، اما دولت تصمیم گرفت که این افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه ها تدریجی شود. بدین ترتیب وی از ابتدای سال 1401 افزایش قیمت برق را در سه مرحله تصویب کرد که البته تا حذف تمامی یارانه های صنعت برق ادامه خواهد داشت.

این افزایش نرخ های مصوب با کاهش تولید نیروگاه ها در فصل سرما به دلیل مشکل گازرسانی تاثیری بر سودآوری این شرکت ها نخواهد داشت. در نتیجه نباید انتظار پذیرش نیروگاه ها در میانه فصل سرد را در بین سرمایه گذاران بزرگ داشته باشیم.

این مسائل با تحلیل Neoview دماوند مطابقت دارد و شروع چرخه بعدی را در اواخر سال 1401 تا اوایل سال 1402 تأیید می کند.

توصیه به سهامداران

به گزارش ناهیلیل نئوویو دماوند، اگر قیمت خرید شما بالاتر از 24000-26000 است و امکان تزریق نقدی دارید، سرمایه خرید را افزایش داده و میانگین خرید خود را به قیمتی کمتر از 26000-24000 کاهش دهید که در روند صعودی بعدی شما می تواند با سود معقول و قابل توجهی در حدود 30000 بیرون بیاید.

محدوده ریسک پایین برای خرید: محدوده 13000 تا 14000 ریال است
محدوده ریسک برای خرید: بالای 22000 ریال

خرید به قصد سرمایه گذاری به مدت سه تا نه ماه با قیمت های درج شده مناسب است

تحلیل امین شجاعی.

نسبت PEG (قیمت به درآمد به نرخ رشد) در بازار سهام چقدر است؟ – باشگاه

یکی از چیزهایی که به ما کمک می کند سهام مناسب را در بازار سهام پیدا کنیم، نسبت PEG یا “nنسبت قیمت/درآمد به نرخ رشد“خوب؛ ابزاری ارزشمند در تحلیل بنیادی برای ارزیابی سهام رشد. در ادامه، نسبت PEG و نحوه استفاده از آن برای ارزش گذاری سهام را توضیح خواهیم داد.

تعریف نسبت قیمت-درآمد-رشد یا PEG

نسبت PEG (نسبت قیمت به سود به رشد) معیاری است که به سرمایه گذاران کمک می کند ارزش سهام یک شرکت را با در نظر گرفتن قیمت بازار، سود، چشم انداز رشد آتی و غیره ارزیابی کنند. برخی از معامله گران به اشتباه نسبت PEG را مانند نسبت قیمت به درآمد یا P/E می دانند. البته نسبت P/E مربوط به PEG است، با این تفاوت که از P/E برای مقایسه قیمت سهام یک شرکت با سود و ارزش گذاری سهام آن استفاده می شود، در حالی که نسبت PEG تصویر کاملتر و واضح تری از قیمت سهام نشان می دهد. وضعیت ارزش سهام در واقع، PEG نشان می دهد که سهام در ارزشی بالاتر یا کمتر از ارزش واقعی خود معامله می شود.

معنی نسبت قیمت به درآمد به رشد یا PEG

نسبت PEG نسبت P/E یک شرکت را با نرخ رشد مورد انتظار آن مقایسه می کند. این مقایسه یکی از عوامل کلیدی در ارزیابی ارزش شرکت است. شرکتی که انتظار می‌رود درآمد و جریان نقدی را با نرخ بالا افزایش دهد، در مقایسه با شرکتی که انتظار می‌رود فرصت کمی برای رشد داشته باشد، باارزش‌تر خواهد بود. به همین دلیل، نسبت P/E شرکت های در حال رشد بیشتر از شرکت هایی است که ارزش بالایی دارند. سرمایه گذاران نیز با مشاهده پتانسیل رشد قیمت، مایل به پرداخت بیشتر هستند. با بررسی نسبت قیمت به سود به رشد، زمانی که پتانسیل رشد قیمت سهام وجود دارد، سرمایه گذار حاضر است قیمت بالایی برای سهام بپردازد. اگرچه پرداخت بیشتر برای یک سهم می تواند باعث افزایش غیرمنتظره قیمت آن شود، اما اگر این افزایش قیمت کوتاه مدت باشد، لزوماً مشکلی نیست. نرخ رشد شرکت نقش اساسی در تحلیل وضعیت آینده آن دارد. سرمایه گذار برای رشد شرکت چه قیمتی باید بپردازد؟ پاسخ به این سوال بسیار مهم است، زیرا می تواند منجر به اضافه پرداخت و به دور از ارزش واقعی سهام شرکت شود. نسبت PEG می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا نرخ رشد آینده یک شرکت را پیدا کنند.

نحوه محاسبه نسبت PEG

خوشبختانه محاسبه ریاضی نسبت PEG بسیار ساده است. برای بدست آوردن این نسبت، می توانید به سادگی با تقسیم نسبت P/E شرکت بر نرخ رشد مورد انتظار، یک نتیجه عددی بدست آورید.


فرمول محاسبه نسبت PEG

به عنوان مثال، شرکتی را در نظر بگیرید که نسبت P/E آن یک عدد مشخص است. فرض کنید عدد P/E برای این شرکت 30 و نرخ رشد مورد انتظار آتی 10 درصد باشد، نسبت PEG برای این شرکت برابر با 3 است که از تقسیم P/E بر نرخ رشد مورد انتظار به دست می آید. البته این سادگی را بدیهی تلقی نکنید. نسبت PEG، با وجود محاسبات ساده، پیچیدگی های خود را دارد. برای محاسبه این نسبت، سرمایه گذار به سه مورد نیاز دارد: قیمت هر سهم، سود هر سهم و نرخ رشد مورد انتظار. قیمت هر سهم به معنای قیمت فعلی سهم در بازار است که نیازی به تخمین ندارد. پیچیدگی نسبت PEG به ارزیابی سود هر سهم و رشد مربوط می شود.

دو رویکرد کلی برای محاسبه درآمد شرکت ها وجود دارد. اولین مورد استفاده از درآمد سال گذشته شرکت برای محاسبه درآمد دوازده ماه آینده شرکت است که مزیت تخمین درآمد بر اساس اسناد موجود را دارد. این روش با استفاده از سودهای گذشته که در صورت های مالی شرکت گزارش شده است، سود شرکت را برآورد می کند. در این رویکرد، درآمدهای گذشته شرکت ممکن است نتواند به طور دقیق چشم اندازهای آینده را منعکس کند و این ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. به همین دلیل، برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند از رویکرد اجماع برای سود شرکت در سال آینده استفاده کنند. این رویکرد می تواند وضعیت فعلی شرکت را به شکل بهتری نشان دهد، اما باید بدانید که برای انجام این کار باید سود آتی را تخمین بزنید.

نرخ رشد یک شرکت، مانند سودهای آتی، نیاز به تخمین یا پیش بینی دارد که می تواند بر اساس نرخ های رشد گذشته نیز محاسبه شود. این روش ممکن است در برخی موارد مناسب باشد، اما سرمایه گذار باید در نظر داشته باشد که نرخ رشد گذشته ممکن است نشان دهنده چشم انداز آینده یک شرکت نباشد. گاهی ممکن است سرعت رشد در آینده کندتر یا سریعتر باشد و از این نظر نتایج به دست آمده مختل شود. تفاوت های احتمالی در عدد پیش بینی شده و عدد حاصل در سود و نرخ رشد آتی نشان می دهد که ما می توانیم نسبت PEG را با استفاده از مفروضات مختلف محاسبه کنیم که این محاسبات مختلف می توانند نتایج بسیار متفاوتی داشته باشند.

نسبت PEG خوب چیست؟

اگرچه ممکن است عدد به دست آمده از نسبت PEG برای شرکت های مختلف با توجه به شرایط آنها متفاوت باشد، اما می توان یک قانون کلی برای تعیین عدد مناسب برای این نسبت تعریف کرد. نسبت قیمت به سود به رشد 1 یا کمتر نشان می دهد که سهام هدف برای خرید قیمت مناسبی دارد و ارزش آن کمتر است. نسبت PEG بالاتر از 1 نشان دهنده قیمت بالای سهام، به عبارت دیگر، ارزش گذاری بالاتر از ارزش منصفانه است. بنابراین، اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار به دنبال خرید سهام شرکتی هستید که در آینده رشد قیمتی را تجربه کند، باید به دنبال سهامی با PEG پایین باشید.

توجه داشته باشید که نباید معاملات خود را صرفاً بر اساس نتایج این تحلیل قرار دهید. به عنوان یک سرمایه گذار حرفه ای، برای انجام معاملات خود نباید تنها به نسبت PEG تکیه کنید. روش صحیح معامله استفاده از چندین معیار در کنار هم برای گرفتن بهترین نتیجه است. همچنین باید مراقب باشید که به دلیل اینکه عدد حاصل از نسبت PEG شرکت کمتر یا بیشتر از 1 است، نمی توانید نظر خود را در مورد خوب یا بد بودن سرمایه گذاری تغییر دهید. نسبت PEG می تواند برای مقایسه رشد شرکت هایی که در شرایط مشابه با یکدیگر قرار دارند مفید باشد. با این حال، ارزش گذاری های مورد استفاده در PEG و عدم قطعیت پیشرفت یک شرکت به سمت نرخ رشد پیش بینی شده آن، نیاز به استفاده از نسبت PEG را در کنار سایر عوامل برای ارزیابی موقعیت سرمایه گذاری بیشتر یادآوری می کند.

تفاوت نسبت گیره با نسبت پلی اتیلن چیست؟

تا اینجای مقاله، می توان نتیجه گرفت که چرا این نسبت برای تحلیلگران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که قبلا ذکر شد، برخی از تحلیلگران نسبت PEG را به نسبت P/E ترجیح می دهند. زیرا می‌تواند تصویر کامل‌تر و واضح‌تری از اینکه سهام با ارزشی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش واقعی آن معامله می‌شود، ارائه دهد. بنابراین می توان گفت که نتایج نسبت قیمت به سود به نرخ رشد در تحلیل نسبت به نسبت P/E اهمیت بیشتری دارد، اما با وجود اهمیت بیشتر این نسبت، استفاده از آن در بین تحلیلگران کمتر از سایر ضرایب برای محاسبه ارزش سهم بازار. این مشکل ممکن است به دلیل آگاهی کمتر سرمایه گذاران از آن باشد.

بنابراین، با وجود شباهت بین نسبت PEG و نسبت P/E، نمی توان تفاوت های آنها را نادیده گرفت. مهمترین و اساسی ترین تفاوت بین این دو این است که این نسبت از رشد آتی پیش بینی شده برای محاسبه نسبت PEG استفاده می کند که این نسبت را اختصاص می دهد تا تصویر کاملتر و واضح تری از ارزش ذاتی سهام ارائه دهد. نسبت PEG همچنین از اطلاعات مربوط به محاسبه نسبت قیمت به درآمد استفاده می کند، به همین دلیل است که شباهت های بین این دو نسبت را می توان در تحلیل بنیادی مشاهده کرد. بنابراین، هر دو نسبت را می توان برای مقایسه قیمت سهام با ارزش ذاتی آن استفاده کرد. به همین ترتیب، با P/E، اگر عدد نسبت PEG بالا باشد، می توان گفت که سهام بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می شود و اگر این عدد پایین باشد، می توان نتیجه گرفت که قیمت سهام زیر ارزش ذاتی خود معامله می شود. ارزش.

آخرین کلمه
نسبت PEG یا نسبت قیمت به درآمد به رشد، معیاری است که به سرمایه گذاران کمک می کند ارزش سهام را ارزیابی کنند. برای محاسبه ارزش سهام، نسبت P/E همچنین یکی از معروف ترین نسبت هایی است که توسط تحلیلگران برای تعیین ارزش واقعی یک سهام استفاده می شود. اما این نسبت شامل رشد درآمد آتی نمی شود و محدودیت هایی در این زمینه ایجاد می کند. بنابراین، نسبت PEG با پیش‌بینی نرخ رشد آتی سود تقسیمی و استفاده از نرخ رشد تاریخی آن، روش کامل‌تری برای ارزش‌گذاری سهام است که تصویر واضح‌تری از ارزش سهام در اختیار تحلیل‌گر قرار می‌دهد.